هدر موبایل
1389/04/12 16:36:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضوکمیسیون انرژی:

تحریم فروش بنزین به ایران، پاشنه آشیل ما نیست

**یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که تحریم اخیر آمریکا موید این نکته است که سیاست خارجی این کشور در رابطه با باورها و ارزش‌های انقلاب به بن‌بست رسیده، گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور می‌توان از ظرفیت پالایشگاه‌ها برای تامین بنزین استفاده کرد.

سیدعلی ادیانی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تایید تحریم‌های یک‌سویه جدید آمریکا علیه ایران از سوی اوباما، اظهار کرد: اساسا طبق تجربه سی و یک سال گذشته انقلاب این تحریم‌ها تاثیری در روند مدیریت کشور و توسعه‌ی ایران بزرگ ندارد. این گونه تحریم‌ها برای کشورهای نظام سلطه آمریکا و چند کشور غربی بیشتر جنبه مصرف داخلی دارد.

وی افزود: از سوی دیگر این تحریم‌ها موید این نکته است که سیاست خارجه آمریکا در رابطه با باورها و ارزش‌های انقلاب اسلامی به بن‌بست رسیده و نتوانسته برنامه‌های خود را به کشور ما دیکته کند. از این منظر می‌توان گفت که این تحریم‌ها ریشه در عمل آمریکا در اعمال سیاست‌های خود در مورد ایران، منطقه، ‌خلیج فارس و به ویژه آسیا دارد.

نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه در خانه ملت ادامه داد: هم‌چنین این تحریم‌ها مبین و موید این معناست که دست‌اندرکاران و مدیران ارشد کشور باید با دقت بیشتر و با استفاده از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه کشور به ظرفیت‌های داخلی تکیه نمایند، چرا که تجربه نشان داده است که ما همواره توانسته‌ایم در حوزه‌های مختلف نظامی، اقتصادی و فناوری و هر جا که آمریکا و نظام سلطه تلاش کرده با ابزار تحریم با ایران مقابله کند، استعدادها را شکوفا کرده و ابتکارات و اختراعات جدید را در داخل کشور از ناحیه دانشمندان ایرانی خلق نماییم.

ادیانی‌راد در ادامه با تاکید بر این که بازار بین‌المللی در انحصار هیچ کشوری نیست، توضیح داد: تامین برخی کالاها و برخی ابزارآلات مورد نیاز از بازار بین‌المللی کار سهل و آسانی است؛ به عبارت دیگر زمانی تحریم‌ها اثرگذار است که نتوان کالاها و ماشین‌آلات مورد نیاز کشور تحریم شده را از بازار بین‌الملل پیدا کرد. این در حالی است که تامین کالاها از این بازار به راحتی امکان‌پذیر می‌باشد.

وی ادامه داد: در این رابطه بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی تعداد قابل توجهی از کشورهای آمریکایی و شرکت‌های بزرگ اروپایی نه تنها توجهی به این تحریم‌ها ندارند، بلکه با اعلام اعتراضات‌شان رسما اعلام کردند که این تحریم‌ها برای آنها جنبه اجرایی نخواهد داشت و اعلام آمادگی کردند که همکاری اقتصادی با ایران را در حوزه‌های مختلف صنعتی و انرژی انجام می‌دهند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: البته موضوع تحریم بنزین و تحریم فروش آن به ایران بحثی است که تنها برخی از کشورهای نظام سلطه برای روی آن مانور می‌دهند و آن را پاشنه آشیلی برای زمین‌گیر کردن ایران تلقی می‌کنند. این موضوع و محدودیت‌هایی از این دست بار اولی نیست که مطرح می‌شود.

ادیانی‌راد افزود: لذا با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور می‌توان از پالایشگاه‌ها و ظرفیت‌های آن به نحوی برای تامین بنزین داخل استفاده کرد و حتی مقدار قابل توجهی از آن را به خارج از کشور صادر کرد. البته با این وجود اگر به مقدار کمی از بنزین نیز نیازمند باشیم می‌توان به راحتی آن را از بازار بین‌الملل خریداری و تهیه کرد.

وی با تاکید بر این که وزارت نفت باید تقویت پالایشگاه‌های آبادان و تسریع در احداث پالایشگاه خلیج فارس را در دستور کار خود قرار دهد، گفت: با این تمهیدات و تسریع در کارها نه تنها می‌توان بنزین مورد نیاز کشور را تامین کرد، بلکه می‌توان به اردوگاه صادر کنندگان بنزین در دنیا نیز پیوست.

این نماینده اصول‌گرا مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر این که مجلس در این رابطه تمهیداتی لازم را می‌اندیشد، گفت: مطمئنا با تاثیر و پشتکار جدی‌تر می‌توان بحث خودکفایی بنزین را ظرف مدت یکسال آینده و حتی زودتر از آن محقق نمود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet