خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/04/12 18:23:00
سرویس سیاسی
به درخواست کنگره ملی آرژانتین؛

محاکمه رهبر پیشین آرژانتین آغاز شد

**محاکمه رهبر حکومت نظامیان آرژانتین به جرم مشارکت در قتل مخالفان چپگرا بین سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ میلادی، با درخواست پارلمان این کشور آغاز شد.

 به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری افه اسپانیا، به درخواست کنگره ملی آرژانتین، محاکمه رهبر حکومت نظامیان این کشور بین سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ میلادی، به اتهام قتل بیش از ۳۰ تن از مخالفان آغاز شد.

در ادامه این گزارش آمده است: خورخه رافائل ویدلا که در پی کودتای سال ۱۹۷۶علیه ایزابل پرون، رئیس جمهوری وقت آرژانتین، به قدرت رسید هم اکنون با چند پرونده جنایی مواجه است، اما در این مورد خاص، در رابطه با قتل ۳۱ زندانی که مدتی پس از کودتا، از سلول های خود در زندان شهر کوردوبا بیرون آورده و تیرباران شدند، محاکمه می شود.

این درحالی است که در سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ بین نه تا سی هزار نفر از مخالفان چپگرا توسط حکومت نظامیان آرژانتین کشته یا ناپدید شدند.

گفتنی است، خورخه ویدلا در سال ۱۹۸۵ به جرم کشتن ۶۶ نفر، شکنجه ۹۳ نفر دیگر و بازداشت غیر قانونی بیش از ۳۰۰ نفر به حبس ابد محکوم شده بود، اما در سال ۱۹۹۰ توسط کارلوس منم، رئیس جمهوری وقت عفو شد اما دادگاه با موافقت با طرح کنگره ملی آرژانتین، این عفو را مغایر با قانون اساسی دانست و لغو کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet