ایام محرم 1398
1389/04/12 18:50:00
سرویس بین الملل
آقازاده:

تکرار اشتباه روس‌ها تغییر رویه ایران را در پی خواهد داشت

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص تاخیر تحویل سامانه موشکی روسیه گفت: در صورتیکه روسیه این روند را ادامه دهد ایران سیاست خود را در مقابل این کشور تغییر می‌دهد.

"سید علی آقازاده" در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به تعلل روسیه در تحویل سامانه دفاعی اس -300 به ایران، گفت: هنوز امکان آنکه ایران از برخی اشتباهات روسها چشم پوشی کند وجود دارد اما در صورت تکرار اشتباهات روسیه، ایران اقدام لازم را صورت می دهد.

آقازاده در عین حال تاکید کرد، روسیه هنوز به طور رسمی اعلام نکرده که حاضر نیست سامانه دفاعی اس -300 را در اختیار ایران بگذارد.

وی با بیان اینکه روسیه منافع زیادی در روابط و مناسبات خود با ایران دارد و اگر این کشور بخواهد از امیال و روش های آمریکایی تبعیت کند، مطمئنا خسارت های مضاعفی متوجه روسیه خواهد شد و انتظار ما از مقامات روسی این است عاقلانه فکر کنند و منافع بلند مدت را مورد توجه قرار دهند.

نماینده مردم رشت تصریح کرد: روسیه در گذشته رویکردهای مناسبی از جمله مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا در جهان داشت، اما اکنون با مواضع و اقدامات اخیرش در تبعیت از استکبار، اعتماد جهانی را از دست می دهد.

وی به همکاری های دراز مدت و نقش مهم ایران در مناسبات با روسیه اشاره کرد و گفت: روسیه نیز از نقش مهم ایران در مناسبات خود مطلع است، عدم تحویل این سامانه موشکی به ایران با توجه به قراردادها و توافقنامه های میان دو کشور، روسیه را متضرر می کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در مورد تاثیرات مواضع و عملکرد روسیه علیه ایران بر سطح روابط  دو کشور نیز، گفت: علیرغم اینکه دیپلماسی روسیه در مواضع اخیرش درباره ایران عاقلانه نبوده، اما هنوز زمینه هایی فراهم است که ایران از برخی اشتباهات این کشور چشم پوشی کند.

وی افزود: روسیه اخیرا علائمی را نشان داده و مایل نیست خیلی تابع محض آمریکا و برخی کشورهای قدرتمند باشد.

آقازاده تاکید کرد، ایران به دنبال آن است تا روابط عادی همراه با منافع متقابل با روسیه داشته باشد و به دنبال ایجاد فاصله و تنش با روسیه نیست مگر اینکه روسیه اشتباهات گذشته را تکرار کند که ایران قطعا در این صورت اقدامات لازم و بایسته را صورت خواهد داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet