هدر موبایل
1389/04/12 19:06:00
سرویس اقتصادی
سجادیان:

از خام‌فروشی مواد معدنی جلوگیری می‌شود

**رییس کمیته صنایع معدنی مجلس از تصویب قانونی برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی برای کمک به رشد زنجیره فرآوری مواد معدنی و افزایش در آمدهای ناشی از استخراج معادن خبر داد.

"محمدرضا سجادیان" عضو کمیسیون صنایع و معادن و رییس کمیته معدنی و صنایع معدنی مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم جلوگیری از فروش مواد معدنی کشور به صورت خام گفت: معدن و مواد معدنی از بخش هایی است که متاسفانه توجه کافی به آن صورت نمی گیرد و با توجه به این که مواد معدنی پایه صنعت هستند و رشد صنعت در گرو رشد آنهاست باید برای پیشرفت و توسعه با نگاهی جدی به سراغ معادن و بهره برداری از آنها برویم.

وی با عنوان این مطلب که ما ایرانی ها یک درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهیم و سه درصد از منابع معدنی جهان را در اختیار داریم، به ذخیره 57میلیارد تنی مواد معدنی شناخته شده در ایران اشاره کرد و گفت: در بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه به این نتیجه رسیدیم که یکی از مهمترین راه های رشد معادن در کشور جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی است، به همین خاطر موادی را در برنامه گنجانده ایم که در آینده ای نزدیک و در صورت تصویب مجلس از خام فروشی مواد معدنی بصورت قانونی جلوگیری خواهد شد.

توجه به معادن عامل پیشرفت مناطق محروم

عضو کمیسیون صنایع مجلس همچنین با اشاره به این مطلب که از 57 میلیارد تن ذخایر معدنی شناخته شده کشور اغلب آنها در مناطق دور افتاده و محروم قرار دارند گفت: با توجه به معدن و توسعه صنایعی که به معدن مربوط می شود و احداث کارخانه های فرآوری محصولات معدنی در کنار این معادن که عمدتا در مناطق محروم قرار دارند خواهیم توانست این مناطق محروم را به پیشرفت و توسعه برسانیم.

الزام دولت برای رسیدن به استاندارهای جهانی

رییس کمیته معدنی مجلس مصوبات کمیسیون صنایع اصلاحات این کمیسیون بر روی  لایحه برنامه پنجم توسعه را بیشتر در راستای افزایش توان برداشت از منابع عنوان کرد و گفت: دولت را ملزم کرده ایم تا پایان برنامه پنجم میزان برداشت از معادن را به میزان یک درصد از کل میزان ذخایر در سال برساند.

وی با اشاره به این که سال گذشته میزان 240 میلیون تن از ذخایر معدنی برداشت شده است گفت:دولت باید تمهیداتی انجام دهد که این میزان در پایان برنامه پنجم به 500میلیون تن برسد.

سجادیان از الزام دولت برای اکتشاف معادن خبر داد و گفت: در برنامه پنجم دولت را موظف کرده ایم تا امور مربوط به اکتشاف را خودش انجام بدهد.وی همچنین از تقویت صندوق بیمه معادن برای حمایت از سرمایه گذاران در این بخش و بالا بردن میزان سرمایه گذاری در بخش معدن خبر داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet