شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/12 20:09:00
سرویس سیاسی
قربانی به خانه ملت خبر داد

نشست تنقیح قوانین با حضور لاریجانی

**قائم مقام معاونت قوانین مجلس گفت: اینجانب به همراه محمدحسن ترابی فرد معاون قوانین مجلس در نشستی با لاریجانی دستورالعمل قانون تدوین و تنقیح قوانین را بررسی و راهکارهای آن‌را به رئیس مجلس ارائه کردیم.

"موسی قربانی" نماینده قائنات در مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه به همراه محمدحسن ابوترابی فرد با علی لاریجانی رئیس مجلس در خصوص دستورالعمل های اجرایی قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور نشست مشترک برگزار کرد، گفت: در این جلسه در خصوص ابزارهای مورد نیاز برای تنقیح قوانین بحث و تاکید شد که یکی از این ابزارها سامانه قوانین است که باید هرچه سریعتر این سامانه پیگیری شود.

وی افزود: قوه قضائیه سایت و نرم افزاری دارد که روزنامه رسمی کشور آن را تهیه کرده و این سایت به نام «دستوره» است که براساس بررسی های انجام شده مشخص گردید که این سایت ویژگی های مثبتی دارد و قرار شد تا مذاکراتی در این زمینه انجام تا هرچه سریعتر از این سایت در راستای تنقیح قوانین بهره برداری شود.

نماینده قائنات در مجلس با تاکید بر به روز رسانی سایت مذکور گفت: در این جلسه همچنین درخصوص شروع کار تنقیح قوانین مباحثی مطرح و 2 راهکار تعیین شد و قرار گردید تا از طریق واگذاری بخشی از امور به نهادهای غیردولتی از جمله یک موسسه حقوقی، کانون وکلا و ائتلاف فراگیر جمعی از وکلا و حقوقدانان این تنقیح صورت گیرد.

قربانی با بیان اینکه این نهادهای غیردولتی برای شروع کار پیشنهاداتی را به معاونت قوانین مجلس دادند، خاطرنشان کرد: ائتلاف فراگیر جمعی از وکلا و حقوقدانان پیشنهاد کرده تا کل کار تنقیح را برعهده بگیرند. همچنین موسسه حقوقی پیشنهاد کرده تا هشت گروه از تنقیح و کانون وکلا نیز 11 گروه از کار تنقیح را برعهده گیرد.

وی با تاکید بر اینکه قوانین را به 39 گروه تقسیم کردیم گفت: قرار شد تا جلساتی برگزار شود و در زمینه شروع کار تنقیح قوانین به جمع بندی برسیم.

قائم مقام معاونت قوانین مجلس اظهار امیدواری کرد که تا پایان این هفته قراردادهایی با این نهادهای غیردولتی بسته و کار تنقیح شروع شود.

قربانی شیوه دوم کار تنقیح قوانین را استفاده از نیروهای ماهر و باتجربه ذکر کرد و گفت: تصمیم داریم که بخشی از کار را ما خودمان در مجلس با استفاده از این نیروها انجام دهیم.

وی اظهار داشت: باتوجه به 104 سال قانونگذاری در مجلس یک به هم ریختگی در قوانین مشاهده می شود و لازم است تا قوانین تنقیح شده و قوانین منسوخ را از قوانین غیرمنسوخ استخراج و قوانینی که لازم الاجرا هستند را استفاده کنیم.

قائم مقام معاونت قوانین مجلس با بیان اینکه قوانین به 2 صورت ضمنی و سریع نسخ می شوند، گفت: بعضی از قوانین، قوانین ما قبل خود را به صورت شفاف و صریح نسخ می کنند که مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما برخی از قوانین به صورت ضمنی قوانین دیگر را نسخ می کنند که در این زمینه لازم است افراد متخصص و کارآزموده و حقوقدان مورد استفاده قرار گیرند تا قوانین منسوخ ضمنی مشخص گردند.

قربانی گفت: براساس قانون همه دستگاه ها موظف هستند که پیشنهاد تنقیحی قوانین خود را به ما اعلام کنند که در همین رابطه نامه ای به همه دستگاه ها نوشتیم تا پیشنهادات خود را به ما اعلام کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet