هدر موبایل
1389/04/13 09:00:00
سرویس سیاسی
نایب رییس مجلس شورای اسلامی:

قانون را نباید سلیقه‌ای اجرا کرد

**نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند هر طور که سلیقه‌شان می‌پسندد قانون مصوب مجلس را اجرا کنند و با چهارچوب طراحی شده فاصله بگیرند.

"سیدشهاب‌الدین صدر" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به این سوال که در آستانه برداشتن دو گام مهم برنامه پنجم توسعه و اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها در  راستای تحقق چشم انداز بیست ساله قرار داریم که مجلس در فراهم آوردن زمینه‌های انجام این دو مهم نقش مهم و تعیین کننده‌ای داشته و دارد؛ حال برای هر چه بهتر به سرانجام رساندن این دو گام، مجلس چه وظیفه دیگری بر عهده دارد، گفت: برنامه پنجم توسعه، برنامه و راه توسعه کشور برای پنج سال آینده است و مساله بسیار جدی است.

صدر خاطرنشان کرد: با توجه به دستاوردهایی که در برنامه های گذشته داشتیم خصوصا برنامه چهارم توسعه که در بعضی موارد به اهداف برنامه رسیده ایم و در بعضی موارد هم اهداف برنامه محقق نشده، قاعدتا برنامه پنجم باید برنامه جامعی باشد که بتواند کشور را در این شرایط کنونی، به جلو هدایت کند و چون هر سال بودجه های سالیانه ما براساس این برنامه تنظیم می شود لذا از حساسیت بالایی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه مجلس علاوه بر تصویب برنامه، وظیفه بسیار مهم نظارت بر اجرای برنامه توسعه را نیز بر عهده دارد، گفت: وظیفه مجلس فقط این نیست که یک برنامه و قانون خوب و جامعی را در اختیار دستگاه اجرایی قرار دهد و بعد دستگاه اجرایی هر طور که سلیقه شان می‌پسندد آن را اجرا کنند و با چهارچوب طراحی شده فاصله بگیرند.

نایب رئیس مجلس اظهار داشت: بعد از تصوب برنامه پنجم توسعه در مجلس، یقینا یکی از وظایف مهم این است که مجلس نظارت کامل خود را بر اجرای برنامه داشته باشد تا اینکه این اتفاق نیفتد که بعد از پنج سال ما شاهد باشیم در بعضی محورها و بخش‌های برنامه، اهداف ما محقق نشده است.

صدر گفت: ما تجربه اجرای چهار برنامه پنج ساله را در کشور داریم و امروز نیز باید در تنظیم و تصویب برنامه، با دقت و کار کارشناسی جلو برویم و بعد از تصویب نیز به صورت جدی بر اجرای آن نظارت کنیم تا اهدافی که در برنامه طراحی شده محقق گردد.

وی با بیان اینکه بحث نظارت بر اجرای برنامه توسعه، بحث مهمی است، تصریح کرد:  کمیسیونهای مختلف نیز باید به صورت جدی وظیفه نظارت خود را در این زمینه اعمال و گزارشهای منظم دوره‌ای را از اجرای برنامه تهیه و ارائه کنند.

نایب رییس مجلس ادامه داد: همچنین دستگاههای نظارتی دیگر مثل دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نود، سازمان بازرسی کل کشور و سایر دستگاههای نظارتی به مجلس کمک کنند تا مجلس بتواند با استفاده از همه این ابزارها، نظارت عالیه خود را اعمال کند.

وی در خصوص اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اظهار داشت: این یک تصمیم مهمی است که کشور گرفته است و از دولت‌های قبلی این بحث به صورت جدی مطرح بوده است و از این رو امروز باید سعی کنیم این قانون با طراحی و زمینه سازی های مناسب در کشور اجرا شود تا ما بتوانیم از این برهه حساس با کمترین آسیب عبور کنیم.

صدر یادآور شد: یقینا اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، نیازمند یکسری بسترسازی‌ها است و امیدواریم در ماه‌های آینده دولت جدیت بیشتری برای ایجاد زمینه‌های مناسب در جهت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet