هدر موبایل
1389/04/13 09:41:00
سرویس اقتصادی
قادری:

خلاهای قانونی واگذاری‌ها را باید برطرف کرد

**یک عضو کمیسیون ویژه پیگیری اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مجلس با اشاره به این گفته رییس دیوان محاسبات که تنها ۱۰ درصد از واگذاریها به بخش خصوصی و ۹۰ درصد آن به بخش شبه دولتی است عنوان کرد: این مسئله شاید با روح قانون مغایرت داشته باشد اما با شکل قانون هیچ مغایرتی ندارد.

"جعفر قادری" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه واگذاری ها تا کنون کاملا طبق قانون اساسی بوده است، اظهار داشت: در واگذاری ها تاکنون هیچ ایراد و اشکال قانونی وجود نداشته است، یعنی شاید قانون در این بخش‌ها اشکال داشته باشد اما عملکردها تا کنون عین قانون بوده است، بنابراین شاید با اصلاح قانون بشود این گونه اشکالات را برطرف کرد.

نماینده شیراز در مجلس با یادآوری اینکه بخشی از واگذاریهای سال 88 و 89 مربوط به رد دیون بوده است گفت: بر اساس یک مکانیزمی بخش‌های غیردولتی نیز می‌توانند در مزایده سهام‌های دولتی که در بورس عرضه می‌شود شرکت کرده و از این منابع در جهت خرید سهام استفاده کنند.

قادری با بیان اینکه برای رفع اشکالات واگذاری‌ها چند راه کار مورد بررسی قرار گرفته‌ است عنوان کرد: یکی از این راهکارها این است که در صورت انجام واگذاری سهام به عنوان رد دیون از طریق بورس اگر نهادهای غیر دولتی تمایل داشته باشند، بتوانند در این مزایده‌ها  شرکت کرده و در صورت پیشنهاد قیمت بالاتر، سهام را تعلق بگیرند و به این شکل طلب این نهادهای غیر دولتی هم پرداخت شود.

به اعتقاد این عضو کمیسیون ویژه پیگیری اجرای اصل 44 قانون اساسی تنها قانون در این زمینه اشکال دارد کما اینکه دیوان محاسبات هم اعلام نکرده که تخلفی تا کنون صورت گرفته است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص واگذاری سهام ایران خودرو گفت: در بحث واگذاری ها، ایران خودرو و سایپا در گروه یک قراردارند که دولت مکلف بود تا پایان سال 88 کل سهام را به این گروه واگذار کند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: البته در بودجه‌ سال 89 یک سال دیگر هم به دولت اجازه داده شده است که این واگذاریها را انجام دهد، بنابر این اگر این کار تا بعد از سال 89 انجام نشود آن زمان می شود گفت که کار غیر قانونی صورت گرفته ‌است لذا دولت باید تعجیل کند.

قادری  با تاکید به اینکه  دولت باید در این فرصت باقیمانده واگذاری سهام خود به گروه یک را به صفر برساند در عین حال یادآور شد که در مورد گروه دو در بحث واگذاری ها دولت تا پایان 1393 باید سهم خود را به 20 و یا زیر 20 برساند در مورد این گروه هنوز فرصت کافی برای دولت وجود دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet