هدر موبایل
1389/04/13 11:35:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

نسبت درآمدها و امکانات به اهداف برنامه‌‌پنجم توسعه باید متعارف شود

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در بررسی برنامه پنجم توسعه باید بخش‌ها قابل اندازه‌گیری شوند و نسبت درآمدها و امکانات کشور به اهداف پیش‌بینی شده، متعارف و متناسب تعیین شود.

علی بروغنی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: رویکردها و سلایق دولت‌ها اصلی‌ترین چالش در اجرا یا عدم اجرای برنامه‌های کلان کشور است.

وی افزود: عملکرد دولت در اجرای قانون برنامه‌ی چهارم توسعه، کاملا گویای میزان پایبندی یا پایبند نبودن به این قانون است. افزون بر آن، تدوین برنامه‌های توسعه‌ای، عمدتا حرکت در جهت پیاده کردن مدینه‌ی فاضله است اما به دلیل تغییر شرایط و وضعیت بخش‌های مورد نظر برنامه در طول زمان، از واقعیت‌های موجود فاصله گرفته می‌شود.

نماینده‌ی مردم سبزوار در خانه‌ی ملت، با اشاره به فاکتورهای تعیین‌کننده در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، گفت: به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌های برنامه‌ای در بخش‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی چندان با واقعیت‌هایی که منجر به تحقق اهداف و آرمان‌ها شود، همخوانی ندارد.

وی اضافه کرد: به طور مثال برای کاهش نرخ بیکاری و تورم، ایده‌آل‌هایی در نظر گرفته می‌شود که در اکثر قریب به اتفاق اوقات با شرایط موجود قابل تحقق نیست. به تعبیر دیگر، یکی از اصلی‌ترین اشکالات برنامه‌های توسعه‌ای این است که همواره توقعات و انتظارات بسیار بیشتر از منابع و امکانات کشور است و همین موضوع موجب ایده‌آل شدن اهداف می‌شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ مجلس، مصادف شدن بیشتر سال‌های اجرای برنامه‌ی پنجم توسعه با دولت دهم را یک حسن دانست و افزود: با تصویب برنامه‌ی پنجم توسعه، حداقل سه سال از این قانون باید از سوی این دولت اجرا شود. پس می‌توان نسبت به اتفاق نیفتادن دغدغه‌های فوق‌الاشاره خوشبین بود.

وی با اشاره به نقاط قوت و ضعف لایحه‌ی برنامه‌ی پنجم توسعه، گفت: باید بخش‌هایی از لایحه‌ی برنامه پنجم که قابل اندازه‌گیری نیست، از سوی مجلس قابل اندازه‌گیری شود. افزون بر کمی کردن اهداف برنامه، باید نسبت درآمدها و امکانات کشور به اهداف، نسبت متعارف و متناسبی باشد.

بروغنی با تاکید بر این‌که امام(ره) با پیاده کردن حکومت جمهوری اسلامی، فرهنگ توانستن را نهادینه کرد، گفت: با وجودی که زمان و فرصت اجرای برنامه‌ی چهارم توسعه از دست رفت اما همان‌طور که امام(ره) با استقرار حکومت جمهوری اسلامی، به جهان اثبات کرد که با وحدت و همراهی همه مردم و مسوولان، می‌توان به دست‌نایافتنی‌ها، دست پیدا کرد، اکنون نیز در حوزه‌ی اقتصاد، با همکاری قوای سه گانه در استفاده‌ی بهینه از منابع و پرهیز از فرصت‌سوزی می‌توان طی برنامه‌ی پنجم توسعه، اهداف عقب‌افتاده را جبران کرد.

وی گفت: در سال همت مضاعف و کار مضاعف می‌توان با افزایش بهره‌وری و راندمان‌های مدیریتی و اجرایی جبران مافات کرد.

این نماینده‌ مردم سبزوار در مجلس خاطرنشان کرد: با فرهنگ تلاش و سخت‌کوشی اسلامی - ایرانی می‌توان فرصت‌های از دست رفته در برنامه‌ی چهارم توسعه را در برنامه‌ی پنجم توسعه جبران کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet