هدر موبایل
1389/04/13 12:29:00
سرویس اقتصادی
هدایت‌خواه تاکید کرد:

رشد نرخ سرمایه‌گذاری، لازمه رشد صادرات

**نماینده مردم بویر احمد و دنا گفت: نرخ سرمایه‌گذاری در استان کهگیلویه و بویراحمد بسیار پایین است، از این رو تولید چندانی صورت نمی‌گیرد که منافعی از محل صادرات آن نصیب مردم شود.

"ستار هدایت‌خواه" در گفت و گو هفته نامه امید مردم کهکیلویه به اهمیت امر سرمایه‌گذاری در استان اشاره کرد و اظهار داشت: تا زمانی که نرخ سرمایه‌گذاری در استان از وضعیت کنونی که آخر جدول ایران است به سمت بالا حرکت نکند، نباید امیدی به افزایش صادرات و در نتیجه بهبود درآمد مردم داشته باشیم.

 وی گفت: عرضه کردن محصولات غیرنفتی همراه با امرپژوهش و کارهای مطالعاتی از جمله مواردی است که تولیدکنندگان محصولات غیر نفتی استان باید در اولویت کار خود قرار دهند.

نماینده مردم بویر احمد و دنا اظهار داشت: ایجاد غرفه‌های بازاریابی، بانک توسعه صادرات، پایانه صادرات، صندوق بیمه محصولات، نمایشگاه بین‌المللی عرضه کالا برای رشد و توسعه صادرات در کهکیلویه و بویراحمد ضروری است.

هدایت خواه با بیان اینکه با توسعه صادرات غیرنفتی می‌توان به توسعه پایدار رسید،عنوان کرد: کهکیلویه و بویراحمد در زمینه محصولات باغی، عسل، پودرشیرین بیان، گیاهان دارویی، آب معدنی و تولیدات دامی ظرفیت خوبی برای صادرات دارد.

وی گفت: انتظار می‌رود با تلاش مسئولان اجرایی کهکیلویه و بویراحمد از محل فروش بنگاه‌های اقتصادی زیرساخت‌های صادرات در استان فراهم شود.

نماینده مردم بویر احمد و دنا بر اهمیت امر برنامه‌ریزی در توسعه صادرات غیر نفتی استان تأکید کرد و اظهار داشت: بدون یک برنامه‌ریزی اصولی و به عبارتی بدون یک نقشه راه مناسب پیمودن مسیر توسعه صادرات با آزمایش و خطاهای بسیار همراه است که کاری اشتباه و غیرفنی است.

وی افزود: از آنجا که کهکیلویه و بویراحمد دارای توانمندیها، استعدادها، قابلیتها و پتانسیلهای چشمگیری در بخش صادرات غیرنفتی است، می‌طلبد که ابزار، امکانات و زیرساختهای مورد نیاز برای به فعلیت درآمدن این ظرفیتها از سوی متولیان امر فراهم شود.

هدایت خواه بر لزوم مشارکت بخشهای دولتی و خصوصی برای توسعه روزافزون صادرات غیرنفتی کهکیلویه و بویراحمد تأکید کرد و اظهار داشت: رونق صادرات غیرنفتی منجر به توسعه اقتصادی این استان در زمینه‌های مختلف می‌شود.

وی به اهمیت گسترش بخش خصوصی در راستای توسعه صادرات تأکید کرد و گفت: لازم است که توانمندسازی بخش خصوصی در زمینه صادرات غیرنفتی مورد توجه جدی مدیران اجرایی کهکیلویه و بویراحمد قرار گیرد و در دستور کار آنان باشد.

این نماینده مجلس خواستار معرفی ظرفیتهای بالقوه و بالفعل بخش صادرات غیرنفتی کهکیلویه و بویراحمد به سایر استانهای کشور و استفاده از سرمایه، تجارب و توان علمی آنها برای توسعه این بخش مهم از اقتصاد استان شد.

وی اظهار داشت: بدون تردید برای دستیابی به رقم مورد انتظار مسئولان اجرایی استان در زمینه صادرات غیر نفتی باید برنامه‌ریزی دقیقی درباره تعیین اهداف و راهکارهای دستیابی به آنها صورت گیرد، این در حالی است که برای تعیین هدف، علاوه بر برنامه‌ریزی‌، وقت و زمان باید صرف شود.

نماینده مردم بویراحمد و دنا گفت: مشکلاتی همچون بهره ‌وری پایین و بالابودن هزینه‌های مالی تولیددر این استان به دلایل زیرساختی در روند صادرات تأثیر منفی بر جای می‌گذارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet