هدر موبایل
1389/04/13 12:56:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
موسی قربانی:

اگر دولت و مجلس تکالیف محوله‌شان را محترم بشمارند، اختلافی رخ نمی‌دهد

**عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در توضیح بهترین راه‌حل برای جلوگیری از بروز اختلافات میان دستگاه‌ها گفت: اگر هر کسی با عمل به تکالیف قانونی‌اش، به حقی که قانون به او داده، اکتفا کند و پا را از گلیم خود فراتر نگذارد، همه چیز حل می‌شود و از بروز اختلافات جلوگیری می‌کند.

حجت‌الاسلام موسی قربانی، در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: به طور مثال وقتی دولت این موضوع را مطرح می‌کند که چرا لایحه‌ی ارائه شده‌اش به مجلس تغییر پیدا کرده است؟ مشخص نیست منشاء بیان چنین سخنی چیست؟ زیرا وقتی به صراحت در قانون اساسی آمده است که مجلس عهده‌دار تصویب لوایح دولت است دیگر این موضوع سنخیتی ندارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر طبق قانون اساسی مجلس نمی‌تواند بار مالی جدیدی برای دولت تحمیل کند و یا دولت را موظف به ارائه لایحه‌ای به مجلس کند. هم‌چنین در مواردی که دولت دارای امتیاز است مجلس باید به آنها احترام بگذارد. با توجه به این موضوع مجلس نمی‌تواند بدون پیش‌بینی بار مالی، حکمی دیگر را به دولت تحمیل نماید.

وی در عین حال تاکید کرد: اما اگر مجلس بار مالی را تحمیل نکرد و یا با پیش‌بینی بار مالی، ماده‌ای یا لایحه‌ای را حذف کرد، دولت دیگر حق ندارد بگوید که آن لایحه مصوبه مجلس را اجرا نمی‌کند.

نماینده‌ی مردم قائنات در مجلس ادامه داد: اگر دولت و مجلس تکالیف محوله‌شان را محترم شمارند، مشکل حل شده و اختلافی رخ نمی‌دهد.

قربانی خاطرنشان کرد: ایجاد اختلاف بین دولت و مجلس زمانی رخ می‌دهد که هر فردی با اصرار بر سخن خود، می‌خواهد آن کار صورت گیرد، که همین موضوع منشاء اختلاف و دعوا می‌شود؛ این در حالی است که اگر دولت بی‌سر و صدا، هر تصمیمی که از مجلس خارج شد و شورای نگهبان آن را تایید کرد، اجرا کند و مجلس نیز حکم غیرقانونی به دولت تحمیل نکند، دعوا و اختلافی رخ نمی‌دهد.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پایان، یادآور شد: اختلافات از آن جایی شروع می‌شود که بعضا افراد در دستگاه‌های مختلف خواستار حق قانونی فراتر از حق‌شان هستند و به عبارت عامیانه‌تر پا را از گلیم خودشان بیشتر می‌گذارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet