روز مجلس
1389/04/13 14:45:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
لاریجانی:

ادعای تغییر لوایح درمجلس اصالت ندارد

**رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس نه به کسی امر کرده و نه از دیگران امربری می کند در رابطه با انتقادهای دولت از تغییرات لوایح در مجلس گفت: این ادعا اصالت ندارد. تغییر و تکمیل لوایح حق مجلس است و فقط شورای نگهبان است که می تواند در مورد مغایرت مصوبات با شرع یا قانون اساسی اعلام نظر کند.

علی لاریجانی در گفتگو با مهر، پیرامون مسائل داخلی کشور درباره انتقادات دولت نسبت به تغییرات لوایح در مجلس تصریح کرد: برخی از این گونه مناقشات در کشور اصالت ندارد اما همین طور مطرح می شود و در رسانه ها نیز بزرگ می شود و ذهن ها را از مسائل اصلی کشور منحرف می کند.

وی تاکید کرد: مسئله اصلی کشور توسعه اقتصادی متناسب با سند چشم انداز است، رسانه ها و مجلس باید حساس باشند که رشد اقتصادی ما اکنون چقدر است و آیا مرتب رنک و تراز ما بالا می رود یا خیر ، وضعیت ما چگونه است؟

لاریجانی این گونه اظهارات را بادهای موسمی دانست و گفت: فکر نمی کنم این اظهارنظرها مسیر درست را به ما نشان بدهد .

نماینده مردم قم خاطر نشان کرد: این حرف که لوایح در مجلس آنقدر تغییر می کند که به طرح تبدیل می شود از آن سنخ است و لذا اصالت ندارد.

 

مجلس لایحه را اصل قرار می دهد

رئیس قوه مقننه عنوان کرد: مجلس سابقه تاریخی اش نشان داده در لوایح دولت مثل بودجه یا برنامه اصل را همان می گذارد و آن را تکمیل می کند.

وی خاطر نشان کرد: مجلس البته متناسب با نگاه خود که از دیدگاه نمایندگان ملت نشات می گیرد لوایح را تکمیل می کند و اگر لوایح را نگاه کنید تاثیرات مجلس تکمیلی است. تغییر لوایح حق مجلس است و طبق قانون اساسی این وظیفه مجلس به شمار می رود.

لاریجانی در رابطه با انتقادات صورت گرفته نسبت به تغییرات لوایح در مجلس گفت: فکر می کنم این حرف پرو پیمانی نیست و طرح این موضوع و مطرح کردنش انصراف دادن ذهن از مسائل اصلی کشور است.

 

اعلام نظر درباره مصوبات مجلس فقط وظیفه شورای نگهبان است

رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به این سوال که بر اساس دیدگاه رئیس جمهوری وی حق دارد نسبت به مغایر بودن مصوبات مجلس با قانون اساسی تذکر بدهد، گفت: نه این گونه نیست. این وظیفه شورای نگهبان است و قانون اساسی مسئله را روشن کرده است و وقتی که مصوبه ای خلاف قانون اساسی باشد فقط شورای نگهبان می تواند نظر بدهد نه جای دیگر.

لاریجانی همچنین در رابطه با این گفته رئیس جمهور که مجلس نباید انتظار امربری دولت را داشته باشد، تصریح کرد: ما هم چنین انتظاری نداشته ایم . ما به یک نوع تعامل سازنده و تکمیلی قائلیم.

 

مجلس نه امر داده نه امربری دارد

وی ادامه داد: قوا در حکومت های خوش رفتار نقش مکمل هم را دارند و مجلس نه امربری دارد و نه امر به کسی می کند و قانون اساسی جایگاهها را تعریف کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس تدوین قوانین و ابلاغ و نظارت بر اجرا را برعهده دارد و دولت هم وظیفه اش اجرا در چارچوب مصوبات قانونی است و در همه جای دنیا که دموکراسی دارند این متد دنبال می شود.

 

موقع عمل است

لاریجانی در رابطه با مبارزه با مفاسد اقتصادی که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است، تصریح کرد: هم مجلس مصمم است که این اقدام صورت بگیرد و هم قوه قضائیه اعلام کرده برخورد جدی خواهد کرد. به عقیده من الان موقع عمل است.

وی با ابراز امیدواری به اینکه قوه مجریه در اجرا گام های ضروری را بردارد و قوه قضائیه نیز موضوع را با جدیت بیشتر دنبال کند و گفت: ما نیز در مجلس اگر نیاز به تصویب قوانین باشد آماده همکاری هستیم.

 

تا چشم انداز فاصله داریم

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه پیرامون وضعیت اقتصادی کشور به مهر گفت: فاصله ما با رشد اقتصادی که در سیاست های ابلاغی در نظر گرفته شده مهم است و ما تا شاخص های سند چشم انداز فاصله داریم و این فاصله در کلان اقتصاد مضر است و باید در برنامه و بودجه اراده ها معطوف باشد که چگونه به این رشد دست یابیم و بقیه مسائل در کنار آن معنا پیدا می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet