خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/04/13 12:04:00
سرویس صحن
وزیر ارشاد در پاسخ به سوال خباز:

نگاه دولت‌های نهم و دهم به مطبوعات، حمایتی بوده است

**وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نگاه ما به مطبوعات در طول مدت دولت‌های نهم و دهم حاکی از نگرش حمایتی بوده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه 13 تیر ماه "سیدمحمد حسینی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای پاسخگویی به سوال "محمدرضا خباز" نماینده مردم کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، در دفاع از عملکرد وزارتخانه مطبوع خود گفت: نگاه ما به مطبوعات در طول مدت دولت‌های نهم و دهم حاکی از نگرش حمایتی بوده است.

وی افزود: به نحویکه  افزایش تعداد مطبوعات بیانگر این است که در این مدت  200 نشریه مجوز گرفته‌اند به عبارت دیگر اگر تهدید بود باید مجوزی داده نمی شد.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم باید سرعت بیشتری در خصوص صدور مجوز نشریات داشته باشیم، چون این موضوع باید در هیات نظارت تصویب میشد ما نتوانستیم فرصت بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این مدت ارتباط نزدیکی با مطبوعات برقرار کردیم به نحویکه در 31 سال گذشته این رفت و آمدها، بی سابقه بوده است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سفرهای استانی قصد داریم برای نشریات استانی یک محور خاص حمایتی ایجاد کنیم و برگزاری کارگاه های آموزشی(مطبوعات) با هدف ارتقا(مطبوعات) بوده است.

حسینی با بیان اینکه خیلی از اشکالات سهوی است مخصوصا در استانها و شهرستانها که البته این موضوع به تعداد زیاد نشریات که به حدود 300 مورد می‌رسد، باز می‌گردد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اگر اقدامی شده از سر خیرخواهی و مشفقانه بوده، این در حالی است که باید متوجه بود ما در سال 88 شرایط عادی نداشتیم برخی بر مسایل دامن می زدند و جنگ نرم هم مزید بر علت بود، به نحوی که تلاش شبکه های بیگانه القا کردن مسایل از طریق نشریات ما بود، ما اصل را به برخورد نگذاشتیم، بلکه به روابط دوستانه قرار دادیم.

وی تاکید کرد: به جای لغو امتیاز، ارجاع به دادگاه یا به جای اینکه دادستان وارد شود خود تذکر دادیم، که به نفع مطبوعات بود و خیلی وقتها خیلی از آنها (مطبوعات و سردبیران و مدیرمسئولان) از ما تشکر می کردند.

وزیر فرهنگ درخصوص آمار نشریات گفت: روزانه ما 70 روزنامه سراسری در کل کشور داریم، اگر هر کدام 20 صفحه و هر ماه 25 روز درهر ماه داشته باشند این آمار به  3500 صفحه می رسد کل تذکراتی که دادیم تعدادشان بسیار اندک است نگاه ما اغماض آمیز بود.

حسینی گفت: درصد تخلفات بسیار ناچیز است الان خدمات زیادی داده می شود با تعاملی که با نشریات داریم رسالت آنها را یادآوری می کنیم و تلاش برای آرامش بخشی در جامعه و رشد و اعتلای کشور است نه یأس و دلهره.

وی تصریح کرد: تاکید ما در برخورد با مطبوعات مربوط به جلوگیری از سیاه نمایی، تحریک قومیت‌ها، تحریک کردن و مطالب خلاف وحدت و همبستگی و مسایل مربوط به اقلیت های دینی بوده ما برای این موضوع 3 محور بیشتر قایل نیستیم  1ـ اعتقادی 2ـ مسائل اخلاقی و 3 ـ مصالح نظام.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مسایل اقتصادی و هدفمند کردن یارانه ها پرداخت و افزود:  در بحث اقتصادی که همراهی بین دولت و مجلس ایجاد شد بحث هدفمند کردن یارانه ها به تصویب رسید اگر اصل طرح که ملی است خدشه دار شود بنابراین ما به طور طبیعی باید تذکر بدهیم.

حسینی گفت: برای ما تفاوتی ندارد چه روزنامه، چه خبرگزاری وقتی تخلفی می‌کند به همه رویه‌ها و طیف‌هایی که مواردی تخلف کردند تذکر دادیم، به هیچ وجه تحدیدی عمل نکردیم و سعی ما  عمل به مصوبه مجلس و قانون مطبوعات است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet