ایام محرم 1398
1389/04/13 11:53:00
سرویس صحن
خباز در تشریح سوال خود از وزیر ارشاد:

روش معاونت مطبوعاتی در برخورد با رسانه‌ها یکسویه است

**نماینده مردم کاشمر کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روشی که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در پیش گرفتند یکسویه است، گفت: گاهی به بهانه‌های واهی به روزنامه تذکر می‌دهند و گاهی در برابر هتاکی حتی به مراجع اغماض می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه 13 تیر ماه "محمدرضا خباز"  در تشریح سوال خود از "سیدمحمد حسینی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در ظرف یکی دو سال گذشته حدود 8 روزنامه تعطیل شده اند.

وی افزود: وقتی روزنامه ای بسته می شود افزایش بیکاری را به ارمغان می آورد و کشورهای دیگر این موضوع را مورد انتقاد و مانور خبری قرار می دهند. چرا روزنامه ای که خلاف کرده، جریمه مالی نمی شود؟ چرا روزنامه را می‌بندید؟ چرا مدیرمسئول را عزل نمی‌کنید؟ چرا مسیر انتقاد را می‌بندید؟

خباز تصریح کرد: جای سوال است چرا نماینده مجلس اگر از وضعیت اقتصادی فرهنگ انتقاد کند وزارت ارشاد به روزنامه‌ای که خبر را منتشر کرده تذکر می‌دهد؟ این موضوع در خصوص دبیر شورای عالی امنیت ملی هم صادق است به نحوی که با انتشار خبری به  11 روزنامه تذکر داده می‌شود.

وی یادآور شد: اگر دبیر شورای عالی امنیت ملی، نماینده ولی فقیه اجازه سخن گفتن نداشته باشند و اگر سخن بگویند باید با تذکر وزارت ارشاد مواجه شوند، تکلیف مجلس چه خواهد بود؟

نماینده کاشمر یادآور شد: متاسفانه شاهد بودیم دکتر "علی مطهری" مطلبی را بیان کردند که 11 روزنامه برای انتشار سخنان ایشان تذکر گرفتند.

وی افزود: یا در مورد حادثه هفته گذشته که عده‌ای در برابر مجلس تجمع و به مجلس فحاشی کردند، مطلبی را با روزنامه‌ای مطرح کردم که مصاحبه کننده گفت این بخش را ما حذف می کنیم و گرنه روزنامه ما تعطیل می‌شود. چرا این چنین خودسانسوری باید رواج یابد؟

وی با بیان اینکه روشی که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در پیش گرفتند یکسویه است، گفت: گاهی به بهانه‌های واهی به روزنامه تذکر می‌دهند و گاهی در برابر هتاکی حتی به مراجع اغماض می‌کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد: از هیات رئیسه می‌خواهم یارانه‌های روزنامه‌ها در طی یکی دو سال گذشته را مورد بررسی قرار دهند ببینند آیا نحوه توزیع یارانه‌ها عادلانه بوده است. امروز حتی آگهی‌های که به روزنامه‌ها می‌دهند غیرعادلانه است در صورتی که نباید تفاوتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه امروز نشریات از قوه قضائیه راضی‌ترند تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصریح کرد: به جای این که حامی نشریات باشند عکس این است.

خباز ادامه داد: نکته اختلاف ما با وزیران فرهنگ در این است که معیار شما برای خدشه دار کردن به مصالح نظام چیست و گرنه ما اگر به روزنامه‌ای که به اعتقادات مردم خدشه وارد کرد یا روزنامه‌ای خلاف منویات اسلام و نظام چیزی را منتشر کرد، تذکر داده شود، سپاسگزار نیز خواهیم بود.

وی تصریح کرد: اختلاف ما در این است مصالح نظام از دید شما چیسست؟ چرا هنگامی که از دولتمردان انتقادی شود، توهین تلقی می‌گردد؟ چرا اگر روزنامه‌ای در رابطه با وضعیت اداره کشور انتقاد کند، باید تذکر بدهند؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet