هدر اصلی
1386/11/29 13:53:00
سرویس اقتصادی

احمد توکلی: به نظر می‌رسد بودجه انبساطی تورم‌زا تصویب کرده‌ایم

احمد توکلی بودجه ۸۷ را از نظر تغییر روش بودجه‌نویسی گامی مثبت به جلو خواند و گفت: سعی شد که قانونگذاری در بودجه کم باشد؛ هم‌چنین ردیف‌های بودجه‌ای دستگاه‌های اجرایی کاهش یافت که این رویکرد باعث می‌شود که نرخ رشد بودجه جاری در میان مدت کم شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نماینده‌ مردم تهران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: کمیسیون تلفیق بودجه قوانین موضوعه و اصول مالی قانون اساسی را مبنا قرار داد و دستگاه‌های اجرایی از 39 دستگاهی که دولت پیشنهاد کرده بود به 247 دستگاه افزایش یافت؛ این موضوع نسبت به وضع موجود توفیقی بود؛ چون در سال 86 ردیف‌ها 709 ردیف بود و ردیف‌ها 40 درصد کاهش یافت.

توکلی بودجه را از لحاظ محتوا، انبساطی ذکر و گفت: رشد بودجه کل کشور بیش از بیست درصد بیش‌تر از نرخ تورم است، و این به معنای افزایش بودجه کل کشور است و اثر انبساطی دارد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس به افزایش بودجه عمرانی به طرز چشمگیری در بودجه 87 اشاره و خاطرنشان کرد: عملکرد بودجه عمرانی در سال 85، 13 هزار میلیارد تومان و در سال 86، 14 هزار میلیارد تومان است. ولی در لایحه بودجه 87 پیشنهاد دولت برای بودجه عمرانی 24 هزار میلیارد تومان بود که 13 هزار میلیارد تومان از آن باید از حساب ذخیره ارزی برداشت شود که اگر نسبت به عملکرد بودجه عمرانی بسنجیم، بودجه 24 هزار میلیارد تومانی سال 87 نسبت به 14 هزار میلیارد تومان، 80 درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: این اندازه اعتبارات قابل جذب نیست و دو اثر منفی دارد؛ اولا منابع حاصل از ذخایر ارزی را در کشور زیاد و تقاضا را تحریک می‌کند، ثانیا چون در عمل اعتبارات بین پروژه‌ها پخش می‌شود و اولویت‌بندی خوبی صورت نمی‌گیرد، پایان سال بخشی از اعتبارات صرف جبران کسرهای جاری خواهد شد.

توکلی خاطرنشان کرد: تزریق این سطح دلار از حساب ذخیره ارزی به اقتصاد ملی در طول یک سال آثار تورمی دارد؛ مگر این‌که واردات را زیاد کنیم تا هم‌ نقدینگی از جامعه جمع شود و هم عرضه تقویت شود.

وی در ادامه افزود: با این بودجه، آثار بیماری هلندی تشدید خواهد شد و به نظر می‌رسد که ما بودجه انبساطی تورم‌زا تصویب کرده‌ایم.

 عضو کمیسیون تلفیق بودجه اصلی‌ترین سیاستی که دولت و مجلس باید به آن پافشاری کنند را مهار تورم دانست و گفت: در شرایطی که تورم جهانی هر روز کم‌تر می‌شود، وجود نرخ‌های تورم بالا در ایران قدرت رقابت خارجی ما را کاهش می‌دهد و به صادرات لطمه می‌زند، و سرمایه‌گذاری را ناامن می‌کند؛ ولی متأسفانه درآمدهای هنگفت نفتی باعث می‌شود میل به خرج کردن سریع آن در کشور تقویت شود و در سال 80 به بعد این میل تشدید شده و آثار بیماری هلندی ظاهر شده است.

توکلی اظهار کرد: مردم اجرای طرح‌های عمرانی را از نمایندگان و دولت درخواست می‌کنند دولت نیز برای اجرای پرتحرک و پر نشاط است و قدرت انجام این کارها را در خود می‌بیند، ولی انجام این کارها با پول نفت خطرزاست، که در سال 84، هشدار دادیم و مجلس اندک توجهی نشان داد. ولی چون همراهی کامل با آن نشد، آثار تورمی از بخش مسکن شروع و به حمل و نقل و سایر بخش‌ها هدایت شد و دیدیم که نرخ تورم که تا مرداد 85، در حال کاهش بود از مرداد 85، مجددا رو به افزایش یافت.

وی با تاکید بر این که با بودجه‌ی 87، نرخ تورم بیش‌تر خواهد شد، افزود: در کمیسیون تلفیق اعلام خطر شد و پیشنهاد کاهش پنج هزار میلیارد تومان بودجه‌ی عمرانی ارائه شد، ولی به دلیل فشار عمومی که در جامعه وجود دارد، نمایندگان مقاومت نکردند و بودجه عمرانی فراتر از ظرفیت جذب اقتصاد ملی تنظیم شد.

توکلی در پاسخ به این که آیا انتخابات در تصویب بودجه اثری دارد یا نه؟ تصریح کرد: ممکن است انتخابات در افزایش بودجه عمرانی و کاهش نیافتن آن در مجلس اثر داشته باشد. ولی تمایل صرف بودجه نفتی مال امروز و دیروز نسبت، همیشگی است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر این که چرا مجلس در مورد بنزین، تصمیم خاصی نگرفت؟ گفت: مجلس در آذرماه قانون جامع حمل و نقل برون‌شهری و درون‌شهری را تصویب و به دولت تکلیف کرد که شما سیاست‌ها را طوری اعمال کن که مصرف بنزین مهار و بازار انرژی تنظیم شود به طوری که در سال 91، قیمت‌ها بتواند آزاد شود؛ چون مجلس این تکلیف را با تعیین سیاست به عهده دولت گذاشته بود، دلیلی نداشت در قانون بودجه یکساله بخواهد مثل گذشته نرخ بنزین را تعیین کند.

توکلی افزود: به همین دلیل مجلس سقف یارانه بیش از سه میلیارد دلاری برای وادارات را بست و گفت بیش از این دولت از هیچ محل دیگری نباید برای واردات استفاده کند و اختیار آن را طبق قانون مصوب قبلی به دولت واگذار کرد.

وی در پاسخ به این که مجلس برای سال 86 نیز اجازه‌ی 5/2 میلیارد دلار واردات بنزین داد، ولی دولت بیش از این وارد کرد، گفت: دولت در سال 86، از منابع داخلی شرکت نفت دست به اضافه واردات زد که قانونی نبود و کار اشتباهی بود.

توکلی گفت: ما برای این که اتفاق سال 86 در سال 87 تکرار نشود هر گونه استفاده از منابع از هر جا را ممنوع کردیم و دولت غیر از این سه هزار میلیارد تومان نباید واردات بنزین داشته باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet