هدر موبایل
1389/04/13 21:05:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

گمرک، چشم اقتصاد کشور است

**در شرایطی که بررسی برنامه پنجم توسعه در کمیسیون‌های تخصصی از جمله کمیسیون اقتصادی به پایان رسیده و قریب به ۲ هفته است که این برنامه توسط نمایندگان کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود.

نشریه گلچین امروز گیلان پیرامون موارد این برنامه و سایر مسائل اقتصادی با سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده مردم صومعه‌سرا و عضو کمیسیون اقتصادی و تلفیق انجام داده که مشروح آن در ذیل می‌آید:

 

با توجه به اینکه هم‌اکنون در فصل کشاورزی و کشت محصولات هستیم و حوزه انتخابیه شما شهرستان صومعه‌سرا یکی از مناطق مهم در تولید محصولات کشاورزی است تاکنون چه اقداماتی برای رفع مشکلات کشاورزان این ناحیه صورت گرفته است؟

یکی از مشکلاتی که طی ماه‌های اخیر کشاورزان را دچار آسیب‌ کرده است، بحث واردات بی‌رویه محصولات از جمله برنج است که این مسئله در مراحل مختلف پیگیری شده و هنوز هم در دست بررسی است تا با مدیریت مانع هرگونه آسیب به کشاورزان شویم. اما از سوی دیگر بحث آبرسانی به مزارع و زمین‌های کشاورزان است و تاکنون جلسات گسترده‌ای در این زمینه برگزار شده تا فعالیت‌ها و اقدامات پیرامون آن به گونه‌ای باشد که تمام کشاورزان از این نعمت بهره‌مند شده و دیگر نگرانی برای آبیاری مزارع خود نداشته باشند.

 

در رابطه با سایر حوزه‌ها و بخش‌های مورد فعالیت در شهرستان صومعه‌سرا چه اقداماتی صورت گرفته است؟

درخصوص پروژه‌های راه و جاده‌های این شهرستان بحث آسفالت این شهرستان و روستاهای آن پیگیری شده، به گونه‌ای که 2 دستگاه مخصوص آسفالت‌کاری را در شهرستان صومعه‌سرا مستقر کردیم و برای آسفالت روستاها و داخل شهر از آن استفاده می‌شود. همچنین بحث آبرسانی به روستاها در دست اقدام است و هم‌اکنون پیگیری می‌شود تا با توجه به فصل گرما مردم از مشکلات کمتری در این زمینه برخوردار شوند و ساخت سالن ورزشی و استخر نیز از دیگر مواردی بوده که در دست اقدام و پیگیری است و تمام پروژه‌های در حال انجام از پیگیری و بررسی خوبی برخوردارند. البته ناگفته نماند در بخش فرهنگی نیز جلسات متعددی با شعرا و فرهنگیان و شورای عالی آموزش و پرورش استان برگزار گردیده که پیرو این جلسات در مورد حل مشکلات بخش‌های مختلف از جمله بخش فرهنگی راه‌حل‌هایی نیز ارائه شده که در حال بررسی و اقدام است.

 

به عنوان یکی از اعضای کمیسیون تلفیق و کمیسیون اقتصادی آخرین اخبار پیرامون بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه به چه صورت است؟

هم‌اکنون این لایحه در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است و مفاد و پیشنهادات مطرح شده از سوی کمیسیون‌های تخصصی در این مورد پیگیری و مورد بحث و تبادل‌نظر قرار می‌گیرد تا انشا‌‌ء‌الله بعد از تصویب در این کمیسیون، مفاد لایحه در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد اما تا پیش از این کلیه مفاد اقتصادی آن اعم از پول، بازار سرمایه، ارز، مالیات و... به طور کلی توسط نمایندگان کمیسیون اقتصادی بررسی شد و به کمیسیون تلفیق ارائه گردید.

 

طی هفته‌های اخیر اعضای کمیسیون اقتصادی بحث قانون گمرکی را مورد بررسی قرار دادند، این قانون در حال‌حاضر به چه مرحله‌ای رسیده است؟

مستحضر هستید که گمرک به عنوان چشم اقتصاد کشور است و کلیه موارد از قبیل ترانزیت کالا، نوع ارتباط اقتصادی با کشورها، نوع ارتباط تجار داخلی و خارجی و وجود مناطق آزاد و تجارت بین‌الملل را دربرمی‌گیرد و تمام این مسائل گمرک و موارد مرتبط با آن مهم جلوه می‌دهد که برای رسیدن این بخش‌ها به اهداف متعالی خود باید اصلاحاتی در این قانون با توجه به قدیمی بودن آن صورت گیرد که اکنون نیز در حال بررسی و رسیدگی است.

 

به نظر شما این اصلاحات تا چه حد به رشد و توسعه صادرات از جمله صادرات غیرنفتی کمک می‌کند؟

با توجه به قدیمی بودن قانون گمرک و با درنظر گرفتن این مسئله که اصلاح گمرک و موارد مرتبط با آن در محورهای طرح تحول اقتصادی قرار دارد لذا اصلاح این قانون علاوه بر ساماندهی در بخش گمرک باعث رشد و ارتقای این نهاد و زیرمجموعه‌های مرتبط با آن می‌شود و ما را در رسیدن به اهداف برنامه چشم‌انداز پنجم توسعه مبنی‌بر کاهش صادرات نفتی و افزایش غیرنفتی یاری می‌دهد.

 

شما به عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی چه نوع نگاهی به بحث سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی دارید؟

قطعاً وجود یک‌سری منابع مانند نفت به عنوان منابع بالادستی در رشد اقتصاد کشور و رفع نیازهای آن اثرگذار هستند و به تبع آن افزایش حجم سرمایه‌گذاری در این زمینه کشور را در حرکت به سمت توسعه کمک خواهد کرد و آنچه از بررسی به عمل می‌آید تاکنون اقدامات خوبی به منظور سرمایه‌گذاری در این زمینه صورت گرفته و همواره با جدیت پیگیری می‌شود و تاکنون قدم‌های مثبتی از سوی بخش‌ها و نهادهای مرتبط برداشته شده است. بنابراین پیرو آنچه بیان شد با افزایش و گستردگی سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی و توسعه، رونق و پیشرفت آن قطعاً صنایع پایین‌دستی نیز بهره گرفته و می‌توانند کشور را به سطح توسعه پایدار و باثبات برسانند.

 

به نظر شما موانع اصلی در راه سرمایه‌گذاری‌ها در کشور چیست؟

به نظر بنده اگر برنامه‌ریزی‌ها در این زمینه افزایش یابد و آمارهای ارائه شده از شفافیت بسیار برخوردار گردد قطعاً با مشخص شدن این موارد دولت می‌تواند با حمایت مجلس گام‌های مهمی را در این زمینه بردارد و رفع تمام این موانع نیازمند بررسی کارشناسانه، موقعیت‌یابی و زمان‌یابی مناسب و در نهایت مکان‌یابی است.

 

وضعیت مطالبات معوق را در حال‌حاضر چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در طول 2، 3سال گذشته مطالبات به خوبی وصول شده و اقدامات قابل‌توجهی هم در این زمینه صورت گرفته است، اما آنچه در راستای این مسئله باید بسیار مورد توجه قرار گیرد اجرای درست قوانین از سوی ارگان‌ها و نهادهای مربوطه است و این مسئله‌ای است که در لایحه مدیریت خدمات کشوری مورد توجه قرار گرفته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet