هدر اصلی
1386/11/30 07:58:00
سرویس بین الملل

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی پاکستان اعلام شد

رییس کمیسیون انتخابات پاکستان دوشنبه شب در اسلام آباد، نتایج اولیه انتخابات مجالس ملی و ایالتی این کشور را اعلام کرد.

قاضی "محمد فاروغ" در جمع خبرنگاران ضمن تقدیر از نقش رسانه‌ها در تشویق مردم به مشارکت در انتخابات، افزود: انتخابات روزدوشنبه شفاف و در محیطی آرام برگزار شده و اتفاق خاصی رخ نداده است.

وی درباره نتایج اولیه انتخابات اعلام کرد که از دو حوزه مجلس ملی و یک حوزه مجلس ایالتی، دو نامزد مستقل از مناطق قبایلی برای مجلس ملی انتخاب شده و یک نامزد حزب مردم از شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان برای مجلس ایالتی انتخاب شده است.

بر اساس نتایج غیررسمی در ایالت پنجاب پاکستان، حزب مسلم لیگ قائد اعظم که خود را حامی پرویز مشرف می‌دانند، در این ایالت در رده سوم بعد از حزب مردم و شاخه نواز مسلم لیگ قرار گرفته است.

همچنین حزب مردم پاکستان تاکنون دو کرسی از مجلس ملی و ‪ ۲۰ کرسی مجالس ایالتی، حزب مسلم لیگ شاخه نواز دو کرسی مجلس ملی و پنج کرسی مجالس ایالتی،حزب مسلم لیگ شاخه قائد اعظم دو کرسی مجلس ملی و سیزده کرسی مجالس ایالتی، حزب عوامی ملی یک کرسی مجلس ملی و ‪ ۱۱کرسی مجالس ایالتی، جنبش متحده قومی یک کرسی مجلس ملی و یک کرسی مجلس ایالتی،حزب ملی بلوچستان یک کرسی مجلس ملی، حزب ملی بلوچستان شاخه عوام یک کرسی مجلس ایالتی، حزب مردم شاخه شیرپائو دو کرسی مجلس ایالتی و شورای اقدام مشترک یک کرسی مجلس ایالتی و نامزدهای مستقل ‪  ۱۰کرسی در مجلس ملی بدست آورده‌اند.

درانتخابات پارلمانی پاکستان بیش از‪۵۰ حزب و گروه سیاسی بزرگ و کوچک شرکت کردند که رقابت اصلی بین شش حزب "مردم"‪، "عوامی ملی"، "جنبش متحده قومی"، "مسلم لیگ شاخه نواز" و " مسلم لیگ شاخه قائد اعظم" و "مجلس متحده عمل" است.

انتخابات مجالس ملی و ایالتی پاکستان قرار بود در هشتم ژانویه ‪2008)18 دی ماه) برگزار شود که درپی ترور "بی‌نظیر بوتو" در ‪۲۷دسامبر ‪ ۲۰۰۷ (ششم دی ماه) به روز ‪۱۸فوریه (‪۲۹بهمن ماه) موکول شد.

حدود ‪۸۰میلیون نفر در این انتخابات شرکت کرده‌اند و در مجموع نامزدهای سیزدهمین دوره از انتخابات مجالس ملی و ایالتی 7335 نفر است.

از این تعداد ‪۳۴۲ نفر برای نمایندگی مجلس ملی (انتخابی ‪۲۷۲نفر و انتصابی ‪۷۰نفرشامل ‪۶۰نماینده زن و ‪۱۰نفر نماینده اقلیت ها) و ‪۷۲۸نفر برای نمایندگی مجالس ایالتی (انتخابی ‪۵۷۷نفر و انتصابی ‪۷۷نفرشامل ‪ ‪۲۳نفر نماینده اقلیت‌ها) هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet