شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/14 14:31:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده خمینی‌شهر:

مصوبه مجلس درباره مولفان بازار نشر را آشفته می‌کند

**نماینده مردم خمینی شهر مصوبه اخیر مجلس مبنی بر مادام العمر شدن حق انتشار آثار مولفان، مصنفان و هنرمندان برای وصی یا وراث آنان را نسجیده دانست و تاکید کرد که این مصوبه باز نشر را آشفته می کند.

به گزارش ایرنا،نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح ماده 12 قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348، مقرر کردند از این پس حقوق مادی پدید آورنده به موجب وصایت یا وراثت منتقل ‌شود و اگر وارثی وجود نداشت یا براثر وصایت به کسی منتقل نشد، به منظور استفاده عمومی در اختیار حاکم اسلامی یا ولی فقیه قرار ‌گیرد.

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت و گو با ایرنا با انتقاد از این مصوبه گفت: حقوق مالکیت معنوی و فکری اصل شناخته شده‌ای در سیستم حقوقی دنیا به شمار می رود که بر مبنای آن هر فردی مالک کار مشروع خود است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس،مالکیت فکری را نوعی مالکیت دانست و اظهار داشت: سیستم حقوقی ایران در زمان قبل از انقلاب این نوع مالکیت را به رسمیت شناخته بود و با توجه به اینکه پس از پیروزی انقلاب شورای نگهبان نسبت به این قانون سکوت کرد، قانون لازم الاجرا است.

ابطحی به فلسفه تهیه این طرح از سوی " علی مطهری" نماینده تهران که مسوولیت انتشار آثار شهید مطهری را در انتشارات صدرا برعهده دارد اشاره کرد و گفت: پیشنهاد فرزند شهید مطهری این بود که محدودیت 30 ساله برای استفاده وراث از حق مالکیت آثار مولفان برای آثار استاد مطهری برداشته شود و آثار این شهید از قانون مستثنی شود تا به صورت مادام العمر و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

 

** اختلاف نظر علما درباره حق تالیف آثار مولفان

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه امام راحل(ره) و سایر علما و مراجع در خصوص مالکیت معنوی و حق تالیف آثار نظر واحدی ندارند، اظهار داشت: علما درباره اینکه آیا آثار به جای مانده از اشخاص تالیف شخص است و یا با بهره گیری از آثار دیگران به نگارش درآمده است، اختلاف نظرهایی دارند زیرا کسی که کتابی تالیف می کند ازآثار گذشتگان و اطلاعات علمی فرد دیگری استفاده و بهره برداری می کند.

ابطحی افزود:درصورتی که استدلال موافقان حق التالیف صحیح باشد، به دلیل آنکه استاد مطهری با بهره گیری از آثار و آرای علامه طباطبایی کتاب هایی تالیف کرده است، باید اجازه او را نیز کسب و به وراث وی، حق تالیف پرداخت شود.

وی ادامه داد: مولفان ممکن است در بخش هایی از آثار خود از یافته های علمی دیگران استفاده کنند و یا با استفاده از نتایج تحقیق دیگران به تحلیل های جدیدی برسند و به همین خاطر سوال اساسی این است که حق تالیف امری شرعی است یا خیر.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس، تاکید کرد: اخطار قانون اساسی یکی از نمایندگان که با استقبال رییس مجلس مواجه شد و در نهایت به تصویب رسید، پایه حقوقی درستی ندارد زیرا بحث پرداخت حق التالیف به وصی یا وارث، محل مناقشه است.

ابطحی به اصل 44 قانون اساسی استناد کرد و گفت: این اصل مالکیت کار مشروع را محترم شمرده است یعنی باید این مالکیت شامل کتاب و تالیفاتی باشد که در زمان حیات مولف به نگارش درآمده است.

وی افزود: برای نمونه در زمان حیات شهید مطهری 27 اثر از وی تالیف شده بود و بنابر این سخنرانی ها و یادداشت های پراکنده ای که در زمان حیات این شهید منتشر نشده اند،نباید شامل این مصوبه شوند.

این نماینده اصولگرای مجلس تبدیل سخنرانی ها و یادداشت های پراکنده افراد به آثار مکتوب را "دکان سازی" و "بدون وجاهت" عنوان کرد و گفت: در مصوبه مجلس باید این نکته که کتاب‌هایی که در زمان حیات، تالیف و چاپ شده اند به وراثت و وصایت برسد، ذکر می شد.

 

** خطر ایجاد انسداد فکری در کمین است

ابطحی در ادامه،این مصوبه مجلس را زمینه ساز انسداد فکری در جامعه عنوان کرد و گفت:در برخی موارد دیده شده است که نسل‌های بعدی برخی علما و اندیشمندان، 180 درجه از نظر فکر با جد و پدربزرگ خود مخالف هستند و برای این مشکل باید چاره اندیشی شود.

ابطحی این مساله را نوعی تهدید برای انتشار آثار علما و اندیشمندان دانست و تاکید کرد: این مصوبه مجلس آشفته بازاری را بر صنعت نشر کشور حاکم می کند که خسارت ناشی از آن برای آیندگان سنگین خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه ناشران نسبت به این مصوبه معترض می شوند، گفت: این تصمیم مجلس برای آینده نشر زیان بار است و موجب انسداد علمی می‌شود زیرا ممکن است وارث و یا وصی فرد اجازه چاپ آثار مولف را ندهد.

ابطحی از اصرار رییس مجلس برای تصویب این طرح به شیوه مورد نظر خود انتقاد کرد و گفت: اعضای کمیسیون فرهنگی اصرار داشتند که این طرح به کمیسیون ارجاع یابد تا با استفاده از نظر کارشناسان و دست اندرکاران حوزه نشر تغییرات لازم در آن اعمال شود اما لاریجانی این تذکرها را نادیده گرفت و بر تصویب این طرح، اصرار کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet