خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/04/14 19:57:00
سرویس بین الملل
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

می‌توانیم برای زمینگیرکردن هواپیماهای ایرانی مقابله‌به مثل کنیم

**عضو کمیسیون حقوقی و قضایی زمینگیر کردن هواپیماهای ایرانی در کشورهای کویت، آلمان و امارات را خلاف عرف بین‌المللی دانست و اعلام کرد ایران می تواند در مورد این کشورها مقابله به مثل کند.

"غلامرضا اسداللهی" در گفتگو با خبرنگارخانه ملت اظهار داشت: مراودات کشورها در زمینه های حمل و نقل و رفت و آمدهای برون مرزی تابع معاهدات بین المللی است و هر کشوری که آنها را نادیده بگیرد، حقوق دیگر کشورها را از بین برده و خلاف مقررات بین المللی عمل کرده است.

وی با اشاره به تحریم های صورت گرفته ایران، یادآور شد: در هر حال تحریم هایی که علیه کشورمان اعمال شده است با فشار برخی کشورها که عامل استکبار و یا وابسته به آن هستند وضع شده و یا پیگیری می شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه معاهدات بین المللی به صورت دو جانبه است افزود: جمهوری اسلامی ایران هم در مقابله با چنین اقداماتی می تواند، مقابله به مثل کند.

وی تصریح کرد: غیر از گزینه مقابله به مثل هم ایران می تواند این موضوع را از راههای حقوقی دنبال کند و با شکایت به سازمان های بین المللی مثل "ایکائو" سازمان بین‌المللی هواپیمائی کشوری خواستار حقوق خود شود.

بر اساس گزارش خانه ملت، (ICAO ) یک نهاد تخصصی سازمان ملل متحد استکه مسئول هماهنگ‌سازی استانداردهای بین‌المللی پروازی و مدیریت خطوط هوایی در سطح جهان است.

گفتنی است،  ICAOدر تاریخ 7 دسامبر 1944 در ضمن تنظیم و امضا پیمان حمل و نقل هوایی مرسوم به پیمان شیکاگو تشکیل شد؛ اما موجودیت آن به طور رسمی در سال 1947 به رسمیت شناخته و اولین جلسه آن در 6 می 1947 تشکیل شد و در 28 می اعضاء شورا انتخاب شدند.

بر اساس این گزارش، دولت ایران نیز در سال 1327 هجری شمسی رسماً به پیمان شیکاگو و در نتیجه به ایکائو پیوست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet