شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/14 10:25:00
سرویس اقتصادی

تکامل تدریجی طرح هدفمند‌‌‌سازی یارانه‌ها

**طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در استان سمنان آغاز شده است. نمایندگان شهرستانهای مختلف این استان در مجلس از جمله موافقین و مخالفان این طرح بوده‌اند اما در نهایت با تصویب نهایی لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها همگی بر لازم الاجرا بودن آن توافق دارند.

از 24 خرداد ماه سمنانی‌ها برای اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه‌ها ثبت‌نام کردند و به گفته رسانه‌های این استان، سمنان از نظر میزان مشارکت خانوارها در بین شش استان مجری این مرحله در کشور در رتبه اول قرار گرفته است. مسئولان این استان اعلام کردند صداو سیما، رسانه‌ها، بسیج، مخابرات و بانک‌ها نقش قابل توجهی در تبلیغ برای ثبت‌نام افراد داشتند و گامهای اولیه در اجرایی شدن طرح هدفمندکردن یارانه‌ها در سمنان با موفقیت برداشته شده است.

هرچند اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در استان سمنان هنوز مراحل اولیه را پشت سر می‌گذارد اما مسئولان این استان امیدوارند، با عملی شدن این طرح، الگوی مصرف در سمنان تغییر کند و زمینه برای اصلاح آن فراهم شود.

 

یک انقلاب اقتصادی

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی معتقد است که بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که به تأیید شورای نگهبان رسیده است، در آمد حاصل از این قانون باید در اختیار همه قرار گیرد. بر اساس این قانون افرادی که درآمد کمتر دارند و آسیب‌پذیر هستند، از یارانه بیشتری برخوردار می‌شوند.

حسن ملک‌محمدی در گفتگو با هفته نامه کویر سمنان اجرای طرح تحول اقتصادی را یک انقلاب اقتصادی در کشور می‌داند و می‌گوید: «سیستم سنتی اقتصادی ایران می‌خواهد متحول شود چراکه سیستم فعلی پاسخگوی نیازهای کشور نیست. برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز 20 ساله کشور باید سالانه از رشد اقتصادی هشت درصدی برخوردار شویم و دو تا سه هزار میلیارد دلار سرمایه‌های خارجی و بخش خصوصی را جذب کنیم. همچنین لازم است اقتصادمان متحول و قیمتها واقعی شود.»

 ملک محمدی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را طرحی کامل، جامع و بی‌سابقه برای تحول اقتصادی کشور می‌داند: «ایجاد رفاه برای مردم از اهداف دولت در طرح هدفمند کردن یارانه‌هاست و شاید این امر زمان‌بر باشد اما در دراز مدت اثرات بسیار مثبتی به دنبال دارد. این طرح به نفع اقشار آسیب‌پذیر جامعه است و دولت قصد دارد با این طرح جلوی افراد فرصت‌طلب را در به وجود آوردن بازار سیاه بگیرد. اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در اقتصاد کشور تحول عظیمی را به وجود می‌آورد.»

این نماینده مجلس معتقد است که متأسفانه در این زمینه اطلاع‌رسانی مناسبی نشده است و مردم باید در خصوص اجرای این قانون و اثرات مطلوب آن بر اقتصاد کشور آگاه شوند. او در این باره می‌گوید: «مردم باید به دولت اعتماد داشته باشند و بدانند که دولت در جهت توجه به محرومان این طرح را اجرا می‌کند.»

ملک محمدی معتقد است که بهبود توزیع درآمد بین بخشهای مختلف درآمدی از مهمترین اهداف قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها ست و دولت در نظر دارد در این طرح کسانی را مورد توجه قرار دهد و نیازهای آنها را برطرف کند که توانایی مشارکت در تولید ندارند.

او تخصیص بهینه منابع و ارتقای فناوری و افزایش عوامل تولید، حمایت و توانمند‌سازی اقشار نیازمند و ایجاد فرصتهای برابر اجتماعی، بهبود خدمات بهداشتی درمانی و گسترش برنامه‌های تأمین اجتماعی، توزیع عادلانه بین نسلی منابع تجدید ناپذیر کشور، کاهش وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی و افزایش اعتبارات عمرانی، ایجاد ثبات اقتصادی، تسریع در اجرای سیاستهای کلی اصل 44 را از جمله اهداف این قانون برشمرد.

به گفته نماینده مردم دامغان، سال گذشته 90 هزار میلیارد تومان یارانه در کشور توزیع شده که شامل شش هزار میلیارد تومان یارانه کالاها، 12 هزار میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات و وجوه اداره شده و 72 هزار میلیارد تومان یارانه هزینه‌های از دست رفته است.

 

ستاد هدفمندکردن یارانه‌ها  در استان سمنان

استان سمنان از جمله استانهایی است که پیش از اجرایی شدن طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، کارشناسان و مسئولان استان سمنان همایشی را ترتیب دادند و درباره این طرح به بحث و گفت و گو نشستند. در کنار آن مسئولان اجرایی این استان نیز زمینه را برای عملیاتی کردن این طرح فراهم می‌کردند. به گفته نماینده مردم دامغان در مجلس، برای اجرای این طرح در استان سمنان از نظرات کارشناسان و صاحبنظران بهره گرفته می‌شود.

ملک‌محمدی درباره اجرای این طرح در استان سمنان گفت: «برای هدفمند کردن یارانه‌ها، ستادی در استان سمنان تشکیل شده که در این ستاد سه کمیته فعالیت دارد؛ کمیته اطلاع‌رسانی و آماده سازی، کمیته اجتماعی و کمیته آمار و هماهنگی اقتصادی، کمیته‌های زیرمجموعه ستاد هدفمند کردن یارانه‌هاست. همچنین در این استان دوره آموزشی آشنایی با نظام هدفمند کردن یارانه‌ها نیز برگزار شده است.این دوره با همکاری دانشگاه صنعت آب و برق و با حضور 80 نفر از کارکنان شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان برگزار شد و اساتید و کارشناسان درباره این طرح، اطلاعاتی را در اختیار علاقمندان قرار دادند.»

ملک‌محمدی درباره روند اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها در استان سمنان می‌گوید: «خوشبختانه تا این لحظه مراحل اجرایی این طرح به خوبی انجام شده است. اطلاع‌رسانی خوبی برای آگاهی مردم در استان سمنان صورت گرفته و مشارکت و همکاری سمنانی‌ها نیز در این باره قابل توجه بوده‌است. امیدوارم این طرح تا آخرین مراحل به خوبی پیش برود و مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.»

 نماینده مردم دامغان، با اظهار خرسندی درباره تشکیل سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها گفت: «خوشبختانه توانستیم در مجلس برای اجرای هر چه بهتر طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها، ایجاد سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها را به ثبت برسانیم. بر اساس این مصوبه دولت اجازه دارد یک ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، سازمانی با ماهیت شرکت دولتی به نام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تأسیس کند.»

این نماینده مجلس درباره فواید چنین سازمانی می‌گوید: «انجام کار بزرگی چون هدفمند کردن یارانه‌ها نیاز به هماهنگی و تدوین برنامه و راهکار دارد. بنابراین لازم دیدیم این اجازه را به دولت بدهیم تا برای تسهیل در امور هدفمندسازی یارانه‌ها سازمانی را تأسیس کند و از طریق آن امور مربوط به این طرح را سامان بدهد. بدون شک چنین سازمانی کمک بزرگی برای دولت خواهد بود تا بتواند علاوه بر ساماندهی به امور مربوطه، در یک تشکیلات مستقل برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی درباره طرح هدفمندسازی یارانه‌ها تلاش کند و در این زمینه به همه اطلاعات موجود دسترسی متمرکز داشته باشد.»

به گفته ملک‌محمدی وجود چنین تشکیلاتی این حسن را دارد که نظارت بر عملکرد دولت در این زمینه تسهیل می‌شود. نماینده مردم دامغان امیدوار است قانون هدفمند کردن یارانه‌ها آرام آرام بتواند تمام اهداف مجلس و دولت برای ایجاد عدالت و نظام اقتصادی عدالت محور را فراهم کند. به اعتقاد این نماینده مجلس، تشکیل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، ارائه بسته‌های مختلف برای حمایت از بخش‌های تولیدی و مواردی از این دست، از جمله اقداماتی هستند که همزمان با اجرای طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها در تکامل این طرح و اجرای درست آن مؤثر خواهند بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet