هدر موبایل
1389/04/14 16:11:00
سرویس اقتصادی
محمدرضا ملکشاهی‌راد توضیح داد:

هدفمند کردن یارانه‌ها اقدامی در جهت توسعه

**استان لرستان از جمله استانهایی است که هنوز طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها در آن به اجرا نرسیده است. اما در هر صورت این استان نیز به همراه سایر استانهای دیگر از ابتدای مهرماه، اجرایی شدن این طرح را تجربه خواهد کرد.

هرچند به درستی روشن نیست که چرا استان لرستان از جمله استانهایی است که هنوز این طرح در آن به اجرا درنیامده، اما به نظر می‌رسد مشکلات اقتصادی این استان و به‌خصوص بالا بودن نرخ تورم در آن سبب شده، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در این استان با تأمل بیشتری صورت بگیرد.

با این همه آیا استان لرستان این آمادگی را دارد که دستکم از نیمه دوم سال هدفمند کردن یارانه‌ها را تحمل کند، یا اینکه لازم است دولت راهکارهای خاصی را برای این استان در نظر بگیرد؟

محمدرضا ملکشاهی راد، نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی معتقد است، طرح هدفمند کردن یارانه‌ها گام بلندی در تحقق مسیر رسیدن به فرهنگ اصلاح الگوی مصرف و استفاده بهینه از منابع کشور است.

ملکشاهی‌راد در توضیح این مطلب به هفته نامه بامداد لرستان می‌گوید: «توزیع یارانه‌ها به شیوه کنونی نه تنها عدم توازن در توزیع منابع در کشور را سبب شده بلکه آثار منفی از جمله تمایل به مصرف‌گرایی و اسراف در استفاده از منابع به‌خصوص انرژی و...  را در پی داشته است.»

اما این نماینده مجلس معتقد است که اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها نیاز به اطلاع‌رسانی دقیق دارد و باید در این باره مردم به خوبی از جزئیات طرح و نحوه اجرا و همکاری با اجرای آن مطلع شوند.

 

هدفمند کردن یارانه‌ها

هدفمند کردن یارانه‌ها از الزمات قانونی سال 1389 است و در هر صورت، این قانون امسال باید اجرایی شود. ملکشاهی‌راد درباره هدفمند کردن یارانه‌ها می‌گوید: «دولت موظف است قانون هدفمندی یارانه‌ها را امسال اجرایی کند، حتی اگر زیرساخت‌های آن فراهم نشده باشد. تاکنون 70 درصد یارانه‌‌ها در30 درصد جامعه هزینه می‌شده است و در نتیجه هدفمندکردن یارانه‌ها تحقق عدالت اقتصادی است و از همین جهت این طرح در کشورمان بسیار مهم و ضروری است.»

به گفته ملکشاهی‌راد، منطقی کردن مصرف حامل‌های انرژی، جلوگیری از قاچاق این نوع حامل‌ها، اصلاح نسبی قیمت‌ها، افزایش بهره‌وری و رقابت‌پذیری تولید و اقتصاد، شفاف‌سازی بودجه دولت، جایگزینی تدریجی طرح رفاه اجتماعی به جای پرداخت یارانه‌ها از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.

این نماینده مجلس درباره طرح هدفمندکردن یارانه‌ها می‌گوید: «این طرح پس از حدود دو سال با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان به مرحله اجرا رسیده و دولت با حمایت مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی به اجرای این طرح اقدام کرده است. قرار است قیمت‌های حامل انرژی واقعی شود و درآمد حاصل از آن در راستای قانون هزینه شود. همچنین در این راستا وجوهی که از افزایش قیمت حامل‌های انرژی عاید دولت می‌شود 50 درصد در میان مردم، 30 درصد در بخش تولید و صنعت و 20 درصد برای اجرای پروژه‌های عمرانی هزینه شود.»

این نماینده مجلس درباره فواید این طرح می‌گوید: «با درآمدهای حاصل از هدفمند کردن یارانه‌ها می‌توان بودجه بخشهای مختلف را ازجمله صنعت و. . . تأمین کرد. اجرای این طرح به صلاح کشور است و دولت پنج سال فرصت داشت تا زیرساختها را برای اجرای این طرح آماده کند.»

نماینده مردم خرم آباد درمجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه با اجرای این طرح، یارانه‌ها به دست اقشار نیازمند می‌رسد، می‌گوید: «تنها مسئله‌ای که در مورد این طرح می‌تواند باعث نگرانی شود، بحث نظارت است. باید دید آیا دولت می‌تواند نظارت کافی دراین طرح را داشته باشد؟ خوشبختانه در این‌باره تمهیداتی در نظر گرفته شده و در نتیجه این طرح می​تواند تأثیر فوق‌العاده بر اقتصاد کشورمان داشته باشد.»

 

یارانه هدفمند برای لرستانی‌ها

با توجه به مشکلات اقتصادی لرستان، این دغدغه وجود دارد که طرح هدفمند کردن یارانه‌ها برای مردم این استان مشکلاتی را ایجاد کند.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس نیز با این نکته موافق است و می‌گوید که احتمالاً مردم لرستان در مقایسه با دیگر استانها ممکن است فشار بیشتری را متحمل شوند. او در توضیح این مسئله می‌گوید: «50درصدجمعیت استان لرستان، مشمول پرداخت نقدی یارانه‌‌ها می‌شوند چرا که مردم استان دارای درآمد ضعیف‌تری هستند و در نتیجه نسبت به دیگراستانها سهم بیشتری از یارانه‌ها خواهند داشت.»

ملکشاهی‌راد، معتقد است دولت برای بهبود شرایط لرستان در این زمینه اقداماتی داشته که از آن جمله می‌توان به مهار آب‌های سطحی به منظور توسعه کشاورزی در این استان اشاره کرد.

به گفته این نماینده مجلس در بحث زمین‌های کشاورزی از 800 هزار هکتار زمین فقط 200 هزار هکتار آن آبی است که در این باره دولت مهار آب‌ها در لرستان را از طریق ساخت چندین سد به منظور آبی کردن زمین‌های دیم کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده است.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی، درباره تأثیر این اقدامات می‌گوید: «توجه به کشاورزی یکی از راهکارهای مهم در جهت توسعه و کاهش بیکاری در استان است. با توجه به اینکه دولت اقداماتی در این زمینه داشته و برنامه‌هایی نیز در دست اجرا دارد، امیدواریم اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه‌ها خیلی به مردم این استان فشار وارد نکند.»

به گفته این نماینده، کار ذخیره‌سازی 13 قلم کالای اساسی که بیشترین نقش را در سبد مصرفی خانوا‌رها دارند، در لرستان درحال انجام است و مردم این استان، در خلال اجرای قانون درتأمین کالای مورد نیاز خود دغدغه‌ای نخواهندداشت.

با توجه به اینکه استان لرستان از جمله استانهای محروم کشور است و به‌خصوص در زمینه اشتغال با مشکلات متعددی روبه‌روست، این احتمال وجود دارد که دولت در طرح هدفمندسازی یارانه‌ها برای این استان برنامه‌های خاصی داشته باشد.

ملکشاهی درباره برنامه‌های ویژه دولت برای استان لرستان در طرح هدفمندسازی یارنه‌ها می‌گوید: «ممکن است استان لرستان از عواقب ناشی از هدفمندکردن یارانه‌ها آسیب ببیند اما همین امر می‌تواند بهانه‌ای باشد برای بهبود زیرساخت‌ها و توجه به مسائلی که به هر دلیل در این استان مغفول مانده است. البته نمی‌دانم دولت برنامه‌های ویژه‌ای برای استان لرستان دارد یا نه اما خوشبختانه دست دولت در نرخ‌های ترجیحی باز است و می‌تواند در همه زمینه‌ها از جمله پرداخت وجوه نقدی، برنامه‌های خاصی برای این استان داشته باشد.»

این نماینده مجلس معتقد است دولت‌های گذشته شرایطی را برای استان لرستان فراهم کرده‌اند که باعث شده این استان امروز جزو یکی از استانهای محروم جامعه باشد.

او توزیع ناعادلانه ثروت را رهاورد دولتهای قبل می‌داند و در این‌باره می‌گوید: «در دوران اصلاح‌طلبان بیش از 75 درصد ثروت جامعه در میان کمتر از 25 درصد مردم توزیع می‌شد. افزایش نرخ بیکاری در بالاترین حد خود، تعطیلی کارخانجات لرستان، توزیع ناعادلانه اعتبارات عمرانی، عدم تخصیص سهم لرستان از سدسازی و تحویل بیش از 240 مدرسه کپری به دولت نهم از جمله رهاوردهایی است که دولت اصلاحات برای مردم لرستان داشت. این در حالی است که در دولت احمدی‌نژاد بیش از 100 هزار پروژه به ثمر رسید.»

این نماینده مجلس امیدوار است همزمان با اجرایی شدن طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، الزامات این استان نیز بررسی و زیرساخت‌های متناسب با آنها نیز تدارک دیده شود.

ملکشاهی‌راد درباره اقدامات دولت نهم و دهم در زمینه توسعه لرستان می‌گوید: «خوشبختانه دولت همه تلاش خود را به رفع محرومیت از این استان معطوف کرده و از این بابت تحمل فشارهای ناشی از هدفمند شدن یارانه‌ها ارزش آن را دارد که این استان توسعه پیدا کند.»

به اعتقاد این نماینده مجلس اصلاح ساختاری در اقتصاد کشور حلقه مفقوده‌ای است که علی‌رغم تلاشهای گسترده و خدمات‌رسانی نظام مقدس جمهوری اسلامی نتوانسته‌ایم به جایگاه واقعی خود درشاخصهای توسعه دست یابیم.

او هدفمندسازی یارانه‌ها را مهمترین حرکت در جهت اصلاح الگوی مصرف می‌داند و می‌گوید: «اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها، کاهش اتلاف منابع، افزایش بهره‌وری، گسترش پوشش تأمین اجتماعی و عدالت در توزیع درآمدها را به دنبال خواهد داشت.

خوشبختانه وزارتخانه‌ها برنامه‌هایی را جهت تسهیل اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها پیش‌بینی کرده‌اند. مثلاً وزارت بازرگانی با تدابیری که در این راستا اتخاذ کرده، عرضه مناسب کالا وگسترش کمی و کیفی نظارت و بازرسیها را در قالب بسته سیاستی مدیریت خواهدکرد.»

این نماینده مجلس امیدوار است مردم لرستان با اندکی صبر و تحمل شاهد آبادانی و توسعه شهرهای مختلف استان باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet