ایام محرم 1398
1389/04/15 09:46:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حدادعادل:

حمله به کاروان آزادی نقطه عطفی درتاریخ اشغالگری اسراییل است

**غلامعلی حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: حمله به کاروان آزادی در آبهای آزاد از سوی رژیم صهیونیستی، ظرفیتهای زیادی را آشکار کرد و نقطه عطفی در تاریخ مبارزات فلسطینیها در تاریخ اشغالگری اسراییل به شمار خواهد رفت.

به گزارش ایرنا، حداد عادل که به همراه مهدی مصطفوی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز یکشبنه برای شرکت در همایش بین‌المللی "‌فلسطین؛ دیدگاه‌ها، چالش‌ها و آینده آن" که در موسسه ملی تحقیقات یونان در آتن برگزار شد، به یونان سفر کرده بود، این مطلب را دوشنبه شب به هنگام بازگشت از یونان و توقف در فرودگاه استانبول در گفت وگو با ایرنا عنوان کرد.

وی گفت: این همایش که بمنظور دفاع از حقوق ملت فلسطین تشکییل شده بود، از نتایج واقعه حمله به کاروان آزادی از سوی رژیم صهیونیستی بود.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که در این همایش اندیشمندان و مقاماتی از کشورهای ایتالیا، یونان، ایران، فلسطین و برخی از کشورها حضور داشتند، افزود: سخنرانی هایی که در این همایش ایراد شد، از یک سو تقبیح مظالم صهیونیستها بود که گوشه ای از آن را مردم جهان در حمله نظامیان اسراییلی به کاروان آزادی دیدند و از سوی دیگر بیان مظلومیت مردم فلسطین بود.

وی تصریح کرد: گردهمایی استانبول که به تازگی با حضور برخی از شخصیت ها و علمای جهان اسلام از جمله ایران اسلامی برگزار شد و همچنین همایش آتن، تنها دو نمونه از انواع پیامدهای مثبتی است که این واقعه به همراه داشت و باید به زودی منتظر تجزیه و تحلیل افکار عمومی در ابعاد وسیعتر نسبت به این حادثه در سراسر جهان باشیم.

حداد عادل با اشاره به این که این واقعه فراتر از جهان اسلام بوده و همانطور که مقام معظم رهبری بعد از وقوع آن حادثه فرمودند "اسراییل با این جنایت خود به افکار عمومی جهان اعلان جنگ داد و با انسانیت به ستیز برخاسته است"، افزود: اسراییل با این عمل، ظالم بودن خود را آشکارتر کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: قبل از واقعه حمله به کاروان آزادی برخی دولتهای عربی این طور وانمود می کردند که مساله فلسطین حل شده و فقط ایران لجاجت می کند و این موضوع بین ایران و اسراییل است.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که متاسفانه این دولتها به ظلم اسراییل رضایت داده بودند، تصریح کرد: واقعه 31 مارس 2010 (روزی که صهیونیستها به کاروان آزادی حمله کردند) نشان داد که همه مردم جهان مقابل مظالم اسراییل ایستاده اند و همه به این واقعیت پی برده اند که مواضع ایرانی ها درست و برحق بوده است.

وی با تاکید بر این که هنوز همه ظرفیتهای واقعه 31 مارس استخراج نشده است، افزود: باید منتظر پیامدهای عملی از جنس حرکت کاروان آزادی با آگاهی بیشتر افکار عمومی علیه مظالم اسراییلی ها بود.

حداد عادل تصریح کرد: مردم ایران همواره مدافع آزادی و حقوق مردم فلسطین بوده اند و به طبع از هرگونه حرکت از جنس کاروان کمک رسانی به غزه استقبال کرده و از ملتهایی مانند ترکیه، یونان و دیگر ملتهای جهان قدردانی می کند و در این حرکت نیز همه ایرانی ها مانند سایر ملتها همراهی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه رهبری در این قضیه، بیش از آنکه دست دولتها و حکومتها باشد در دست ملتهاست و موضع ملت ایران نیز از جنس مواضع ملتهاست، افزود: مردم ایران به حکم اعتقادات دینی و اقتضای انقلاب اسلامی که همان بینش امام خمینی (ره) و همدردی با مردم فلسطین است، از هر گونه حرکت مردمی در جهان علیه مظالم اسراییل حمایت خواهد کرد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرنگار ایرنا به رحلت عالم ربانی علامه "سید محمد حسین فضل الله" رهبر شیعیان لبنان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: علامه فضل الله یکی از روحانیون بارز و پر تلاش لبنان و خاورمیانه بود که آگاهی بخشی وی همواره چراغ راه مسلمانان و شیعیان منطقه و از شخصیتهایی بود که از همان آغاز حرکت انقلاب اسلامی، اهمیت و حقانیت نهضت امام خمینی (ره) را درک کرد.

حداد عادل افزود: علامه فضل الله از بدو پیروزی انقلاب اسلامی هم با انقلاب ایران همراه بود و بی تردید او یکی از محورهای تحولات لبنان به شمار می رفت.

وی فقدان این عالم ربانی را به خانواده آن مرحوم، مردم و شیعیان لبنان تسلیت گفت و افزود: فقدان این مرد بزرگوار بدون تردید ضایعه ای بزرگ برای شیعیان لبنان به شمار می رود که به این زودیها جبران نخواهد شد.

همایش بین‌المللی "‌فلسطین؛ دیدگاه‌ها، چالش‌ها و آینده آن" از سوی دانشگاه "پندیو" آتن، انجمن دوستی یونان و فلسطین، انجمن بخش اروپایی مبارزه برای خاتمه محاصره غزه، شهرداری اقلئو، مرکزبین المللی توسعه، شبکه امور نوجوانان، موزه اروپایی مردم شناسی وارناوا، موزه اروپایی ارتو، سازمان غیردولتی سیبیلا و با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن برگزار شد.

در این همایش اساتید و شخصیت‌های بلندپایه ای از کشورهای یونان، ایران، ایتالیا و فلسطین دیدگاه‌ها و نظراتشان را در مقالاتی ارایه ‌کردند.

در این همایش بین المللی علاوه بر حداد عادل و مهدی مصطفوی از کشورمان، شخصیت‌هایی همچون، "الریوناس کاپوچی" اسقف اعظم اورشلیم، مسئول هماهنگی کلیسای ملکیتون از فلسطین، استاد "یانگوس اندریادیس" رییس دپارتمان رشته "مدیریت برنامه ریزی فرهنگی و مرکزهنرهای کلاسیک دانشگاه پندیو"، "فرنندو روس" نماینده کنگره ایتالیا، "مانیا بنی نی" مسؤول حقوق بشر ایتالیا، سخنرانی کرده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet