ایام محرم 1398
1389/04/15 11:44:00
سرویس سیاسی
به خاطر مهاجران سال 1914صورت گرفت

درخواست غرامت 143 میلیون دلاری پارلمان هند از کانادا

**پارلمان هند به خاطر برگرداندن کشتی مهاجران هندی در سال ۱۹۱۴ که منجر به کشته شدن ۲۲ تن از آنان شد، از کانادا درخواست ۱۵۰ میلیون دلار غرامت کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری سی.بی.سی کانادا، پارلمان هند، به خاطر اقدام دولت وقت کانادا در سال 1914میلادی، نسبت به بازگرداندن کشتی حامل مهاجران هندی، نزدیک به 150 میلیون دلار غرامت درخواست کرده است.

بر اساس این گزارش، پارلمان این کشور با همکاری وزارت جهانگردی هند، یک کمیته 11 نفره را برای بررسی شیوه های قضایی و دیپلماتیک طرح این قضیه و پیگیری بازپرداخت پانزده هزار دلار مالیات فردی مسافران کشتی به آنان از سوی دولت کانادا تشکیل داده است.

مبلغ غرامت با در نظر گرفتن تعداد سرنشینان کشتی، به رقم 143 میلیون دلار می رسد .

گفتنی است کشتی بخار ژاپنی در سال1914 میلادی، 376 مهاجر سیک، هندو و مسلمان را از هنگ کنگ به بندری در ونکوور حمل کرده بود، اما مقامات دولتی کانادا ، به دلیل قانونی که به موجب آن مهاجران باید مستقیما از وطن خود به کانادا عزیمت کنند، از پذیرش آنها خودداری کرده بود.

کشتی مذکور به مدت 2 ماه در بندر متوقف ماند و سپس تحت فشار کشتی های جنگی کانادایی مجبور به بازگشت شد. هنگام بازگشت 22 نفر کشته و تعداد زیادی نیز توسط مسئولان بریتانیایی مستقر در بندر کلکته ، بازداشت شدند.

مسئولان دولت محلی پنجاب به دنبال ملاقات بازماندگان قربانیان دریافتند که مسافران بابت ورود ناموفق به کانادا، 15هزار دلار مالیات پرداخته بودند.

با این وجود، یکی از استادان دانشگاه "سایمون فریزر" کانادا، احتمال دریافت مالیات ورودی از سرنشینان کشتی را در آن سال رد کرده است.

لازم به ذکر است سال گذشته، "استفن هارپر" نخست وزیر کانادا، در جریان سفر خود به هند، از جامعه سیک ها عذرخواهی کرده و مبلغ دو و نیم میلیون دلار نیز به کمیته کمک به بازماندگان مذکور کمک کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet