هدر موبایل
1389/04/15 12:15:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ابوترابی‌فرد:

درعرصه تولید صنعتی دستاوردهای فن‌آوری به جایگاه در خور نرسیده‌ایم

**نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران در عرصه علمی، جایگاه فاخری در منطقه به دست آورده است و اگر با همین سرعت در مسیر علمی حرکت کنیم در کمتر از ۱۰ سال آینده جزو ۱۰ کشور اول جهان در تولید علم قرار خواهیم گرفت.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام ابوترابی فرد در دیدار با اعضای تیم ربوکاپ MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین که در مسابقات جهانی ربوکاپ سنگاپور 2010 صاحب چندین مقام برتر شدند، اظهار داشت: برای بنده موجب توفیق و افتخار است که در بین دانشجویان و استادان سخت کوش و پر افتخار این دانشگاه حضور دارم و بسیار خوشحالم که در بین دانشجویانی قرار دارم که در سایه تلاش علمی موفق، در مسیر توسعه علمی و رشد و تبدیل دانش به فن آوری گام های بلندی برداشته‌اند.

وی در این دیدار که در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد با اشاره به پیشرفت های علمی کشور در 30 سال بعد از انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: در این سه دهه از انقلاب اسلامی، موفقیت های استثنایی در حوزه‌های مختلف به خصوص در تولید علم و دانش در کشور به دست آورده ایم.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: استان قزوین به عنوان یک قطب صنعتی کشور در چهار دهه اخیر کشور، مهم ترین شهر صنعتی ایران را در خود جای داده و به دلیل همجواری با پایتخت نقش مهمی در توسعه کشور به عهده دارد، با این حال قبل از انقلاب تنها یک مرکز دانشگاهی و کمتر از 500 دانشجو را در خود می دید، اما در 30 سال بعد از انقلاب اسلامی شاهد حضور بیش از 100 هزار دانشجو در قالب رشته های متنوع و در سطوح علمی بالا هستیم که این ها همه از برکات پیروزی انقلاب اسلامی است.

وی، مهم ترین نیاز برای تامین مسیر حرکت توسعه جوامع را نیروی انسانی توسعه یافته دانست و گفت: خوشبختانه در حال حاضر مهم ترین ابزار توسعه را که همان نیروی انسانی توسعه یافته است در اختیار داریم و این ظرفیت مهم در کشور خلق شده است و بنا بر برنامه پنجم توسعه که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، در دانشگاه ها باید حداقل 20 درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند.

ابوترابی افزود: نگاه مقام معظم رهبری به این امر معطوف است که در نیم قرن آینده به مرجع علمی جهان تبدیل شویم و باید در حوزه های هوش مصنوعی و ایجاد مراکز تحقیقاتی در جایگاهی قرار بگیریم که اگر در جهان کسی خواست در این زمینه ها تحقیق کند کشور ما به عنوان یک مرجع مطرح باشد و خوشبختانه این ظرفیت کاملا در کشور وجود دارد و شما دانشجویان پر افتخار دانشگاه آزاد اسلامی قزوین موید این حقیقت هستید.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تبدیل دانش به فن آوری را یکی از گام های کشور در مسیر توسعه دانست و اظهار داشت: باید دیگران با استفاده و بهره گیری از ربات های ساخته شده توسط شما به عرصه های مختلف وارد شوند چرا که توانسته اید دانش خود را در قالب فن‌آوری در یک مسابقه سخت و فشرده به مقام های برتر جهانی برسانید و این کار بسیار سخت تر است و این موفقیت های جهانی می بایست در یک یا دو دهه شکل بگیرد که شما جوانان توانسته اید در این مدت کوتاه آن را به دست آورید.

وی افزود: خوشبختانه امروز در حوزه های موشکی، هسته یی و در عرصه های دیگر توانسته ایم دانش مان را به فن آوری تبدیل کنیم. اما در گام بعدی یعنی تبدیل و رساندن این فن آوری به تولید انبوه صنعتی هنوز به جایگاه بالایی دست پیدا نکرده ایم. البته با ایجاد پارک های علمی و فن آوری و ایجاد دفاتر ارتباط با صنعت گام‌های بلندی در این جهت برداشته شده است.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: مدیران صنایع کشور می توانند با استفاده از دانش و فن آوری تولید شده در دانشگاه‌ها کالاهایی با کیفیت بهتر و هزینه کمتر تولید کنند و هر چه قدر این تفکر یعنی اعتماد به به دانشگاه نهادینه شود؛ مطالبات صنعت از دانشگاه بیشتر می‌شود و ایجاد مراکز تحقیقاتی در صنایع، استفاده از نیروهای با استعداد مراکز تحقیقاتی دانشگاهی می تواند از این ظرفیت های بالقوه در جهت توسعه کشور استفاده بهتری کند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی در جهت حمایت از مراکز تحقیقاتی گام‌های خوبی برداشته و در برنامه پنجم توسعه نیز بودجه های تحقیقاتی 3 درصد بیشتر شده است، همچنین برای عضویت نخبگان رباتیک در بنیاد ملی نخبگان پیگیری‌های لازم انجام خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet