هدر موبایل
1389/04/15 13:21:00
سرویس صحن
کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد:

آلودگی هشت نوع برنج وارداتی آلوده به سرب

**گزارش کمیسیون بهداشت و درمام مجلس شورای اسلامی در مورد وضعیت آلودگی برنج‌های وارداتی به فلزات سنگین در صحن علنی قرائت شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز سه‌شنبه "حس تامینی لیچانی" سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان گزارش این کمیسیون درخصوص وضعیت آلودگی برنج‌های وارداتی به فلزات سنگین را قرائت کرد.

در گزارش کمیسیون بهداشت و درمان آمده است: بررسی نمونه‌های جمع آوری شده از مبادی گمرک‌های کشور نشان داد که این نمونه‌ها از نظر میزان غلظت آلودگی به فلز سنگین کادمیوم آلودگی ندارد.

این گزارش می‌افزاید: آنالیز نمونه‌ها درخصوص غلظت آلودگی به فلز سرب حاکی از آن است که برنج‌های وارداتی با عنوان‌های عطر گل باز، دل مبارکه کامونگی، سارال، کیمیا، جادوگر، هاشمی 1121، عررمان و حاجی مرادی دارای غلظت بالا بودند.

همچنین از آنجا که معیار سنجش آلودگی برنج به آرسنیک در ایران مشخص نیست، اعضای این کمیسیون بر لزوم تعیین میزان دریافت آرسنیک از مواد غذایی اصلی نان، برنج، آب و هوا تاکید کردند.

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان در گزاش خود بر جلوگیری از توزیع 8 نمونه اعلام شده برنج آلوده به سرب در بازار و ارجاع آن به کشورهای فروشنده تاکید کردند.

در این گزارش همچنین پیشنهاد شده است در مورد برنج‌های آلوده به فلز سنگین آرسنیک از بین استاندارد های کشورهای آسیایی و استاندارد، کشور چین که توسط وزارت سلامت و سازمان استاندارد ملی آن کشور تعیین شده است مبنای عمل قرار گیرد.

در این گزارش تاکید شده که علت عمده آلودگی برنج به فلز سنگین آرسنیک آبیاری مزارع، با آب آلوده به آرسنیک می‌باشد لذا لازم است آنالیز برنج‌های وارداتی به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرد.

پس از قرائت گزارش کمیسیون بهداشت و درمان "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: گزارش مربوط به کمیسیون اصل نود ارسال می‌شود تا از طریق مراجع ذیربط مورد پیگیری قرار گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet