ایام محرم 1398
1389/04/15 14:29:00
سرویس سیاسی
نماینده دشتستان:

استانی شدن انتخابات، احزاب را پاسخگو می‌کند

**عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی فعال نمودن احزاب وعمل به وظیفه نظارتی نمایندگان را از مهم‌ترین مزایای طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

"ایوب پاپری مقدم فرد" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به موضوع استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: طرح یاد شده یکی از طرح های خوبی است که به مجلس ارائه شده و در کمیسیون مشترکی در حال بررسی است.

نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات طرح مذکور، گفت: براساس این طرح انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت استانی برگزار می شود و نمانیدگان مجلس به جای انتخاب شدن در یک حوزه به صورت استانی انتخاب خواهند شد.

عضو کمیسیون شوراها با اظهار این که طرح استانی شدن انتخابات مجلس مزیت های فراوانی دارد در عین حال حال، خاطرنشان کرد: نمی توان گفت که این طرح بدون اشکال است.

وی به وظایف نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: نمایندگان برای ایفای نقش خود با مشکلات متعددی روبرو هستند و حجم کار حوزه ها وقت بیشتری ازنمایندگان می گیرد.

پاپری مقدم فرد با اشاره به اصولی از قانون اساسی، خاطرنشان ساخت: طبق قانون اساسی نماینده ای که انتخاب می شود نماینده کل کشور محسوب شده هر چند که از یک حوزه انتخاب می شود و همچنین طبق این قانون نمایندگان حق اظهار نظر درباره تمام مسایل و امور کشور را دارند.

نماینده دشتستان براین اساس تصریح کرد: وظیفه نظارتی نمایندگان می طلبد که آنها فارغ از مسائل جزئی، به وظیفه نظارتی و کلان خود بپردازند.

وی با اظهاراینکه در وضعیت فعلی مقداری تقسیم کارنمایندگان ناعادلانه است، خاطرنشان کرد: نمایندگان در وضعیت فعلی حتی در زمانی که در صحن علنی مجلس حضوردارند در مواقعی درگیر مسایل حوزه انتخابیه خود هستند که این به وظیفه نظارتی و قانونگذاری نمایندگان آسیب می زند.

عضو کمیسیون شوراها با تاکید براینکه وظیفه نظارتی، وظیفه اصلی نمایندگان است، اظهارکرد: یکی از مهمترین مزایای طرح استانی شدن انتخابات این است افرادی که به عنوان نماینده انتخاب می شوند باید از اعتبار استانی برخوردار بوده و از قدیم در سطح استان فعالیت داشته باشند.

پاپری مقدم فرد در ادامه داشتن توانمند های کافی و تجربه بالای نامزدهای نمایندگی مجلس را از دیگر مزایای طرح مذکور عنوان کرد و افزود: نماینده ای که بدین شکل انتخاب می شود خود را مدیون استان می داند نه یک منطقه خاص که این خود باعث کاهش چالش ها می شود.

عضو کمیسیون شوراها همچنین با اشاره به طرح اصلاح قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی که در کمیسیون مشترکی در مجلس در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: با استانی شدن انتخابات احزاب نیز فعال شده و مجبور خواهند شد که برای انتخابات برنامه مدون داده وضمن پیگیری برنامه های خود پاسخگوی اقدامات خود هم باشند.

وی باز شدن جا برای فعالیت شوراهای اسلامی شهرها وروستاها و شورای عالی استان ها را از دیگر مزایای طرح استانی شدن انتخابات اعلام کرد و افزود: این شوراها می توانند بخشی از وظایف نانوشته نمایندگان را انجام دهند تا نمایندگان بتوانند به مسایل کلان کشور بپردازند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet