ایام محرم 1398
1389/04/15 11:56:00
سرویس صحن
نادران در تشریح سوال خود از وزیر اقتصاد:

با حضور دولت در مدیریت بنگاه‌ها، امنیت سرمایه گذاری وجود ندارد

**"الیاس نادران" تصریح کرد: با حضور دولت و نیروهای دولتی در مدیریت واگذاری سهام و مدیریت بنگاه‌ها، امنیت سرمایه گذاری برای ورود بخش خصوصی و غیردولتی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز سه‌شنبه 15 تیر  ماه، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در توضیح سوال خود از "سیدشمس‌الدین حسینی" وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اصل مساله سهام عدالت مربوط به تدبیری است که رهبری در زمان ابلاغ سیاست های اصل 44 ابلاغ فرمودند تا از طریق سهام عدالت توانمندسازی اقشار محروم صورت گیرد و بتوانند در کنار سایر دریافتی ها، خود را اداره کنند.

وی افزود: اگر این کار به درستی صورت می گرفت و مدیریت ها واگذار می شد هم کارآمد و بنگاهها افزایش می یافت و هم دولت از تصدی های اقتصادی فارغ و فرصت سیاست گذاری در حاکمیت را پیدا می کرد.

نادران با بیان این که متاسفانه عملکرد دولت به گونه ای بود که مدیریت بنگاهها به صورت دولتی تبیین شد، اظهار داشت: دولت از همان ابتدا و علیرغم تذکرات که داده می شد کار خود را پیش برد و نهاد دولتی تشکیل داد که براساس آن کار دولتی ادامه یافت و به جای سهامداران فرصت اظهار نظر نداشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: امنیت و تضمین لازم برای ورود به سهام این بنگاهها وجود نداشت. در قانون تصریح شده باید انتخابات از پایین به بالا صورت گیرد. درخصوص سرمایه گذاری سهام عدالت برای عدم ورود دولت به این سهام تاکید شده و دولت حق دخالت در این بنگاهها و شرکتهای تابع را ندارد.

نادران با تاکید بر اینکه بین آنچه تصویب شد و آنچه عمل شد تفاوت جدی وجود دارد خاطرنشان کرد: در قانون تصریح شده که دولت حق انتخاب نماینده در این بنگاهها را ندارد. اما همین امروز بنابر ابلاغیه صورت گرفته، حتی کارمندان، پرسنل و مسئولین دولتی به عنوان نمایندگان سهام عدالت در مدیریت این بنگاهها صورت می گیرد.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه دولت با این اقدامات خود را در معرض انواع اتهامات قرار می‌دهد گفت: چطور می شود که سهام عدالت در کل کشور 40 هزار تومان اعلام می شود. آیا همه شرکتهای استانی مثل هم عمل می کنند؟

وی افزود: چرا زمان توزیع آن را به صورتی تنظیم کنیم که دولت همزمان با انتخابات این سهام را پرداخت کند و خود را در مضان اتهام قرار دهد که چرا در ایام انتخابات سهام عدالت پرداخت می کند.

نادران اظهار داشت: خواسته ما از آقای حسینی این است که در مقابل زیاده خواهی های دستگاههای اجرایی مقاومت کنند. شما 40 هزار میلیارد تومان سهام واگذار کردید و بیش از 3 سال از زمان واگذاری آن گذشته است و باید بخش اعظمی از آن به خزانه برمی گشت اما متاسفانه صورت نگرفته است.

وی از وزیر اقتصاد خواست نسبت اقدامات انجام شده درخصوص توزیع سهام عدالت با سیاست های کلی اصل 44 و قانون مربوط را اعلام کند.

الیاس نادران همچنین پس از اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در موضوع واگذاری سهام عدالت بنا بر این بود که برای توانمندسازی اقشار سهام واگذار شود تا آنها بتوانند در کنار سایر دریافتی ها از محل ثروت ملی و سرمایه های ملی که واگذار می شود خودشان را اداره کنند.

وی با بیان این که اگر کار به درستی انجام می‌شد و مدیریت‌ها و واگذاری‌ها به درستی انجام می‌شد هم کارآمدی بنگاهها واگذار شده افزایش می‌یافت هم سود عادلانه توزیع می شد. ضمن اینکه دولت هم از تصدی‌گری فارغ می شد و فرصت سیاست گذاری پیدا می‌کرد.

این نماینده تهران تاکید کرد: اکنون مدیریت واگذاری سهام و مدیریت بنگاه‌ها بر عهده دولت و نیروهای دولتی است و این موجب شده است سهامداران امکان اعلام نظر نداشته باشند و امنیت سرمایه گذاری برای ورود بخش خصوصی و غیردولتی وجود نداشته باشد و ارزش سهام این شرکت ها کاهش یابد و سهامداران ضرر کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet