ایام محرم 1398
1389/04/15 15:01:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

بانک مرکزی به اجبار آمار نادرست می‌دهد

**خباز با انتقاد از بانک مرکزی اظهار داشت: به عنوان کمیسیون تخصصی به بانک مرکزی اعلام کردیم دلایل علمی کاهش نرخ تورم را بیان کنند.

"محمدرضا خباز" سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سخنان بهمنی رییس کل بانک مرکزی ادعای کاهش نرخ تورم را نادرست خوانده و ادامه داد: بانک مرکزی بدون ارائه دلایل منطقی تنها به اعلام عدد بسنده کرده و دلایل علمی کاهش تورم را بیان نمی کند.

نماینده کاشمر در مجلس تاکید کرد: افراد جامعه نه تنها کاهش تورم را احساس نمی کنند بلکه از افزایش قیمت ها ناراحتند.

خباز در باره کاهش قیمت در بخش مسکن خاطر نشان کرد: دولت می گوید مسکن ارزان شده این در حالی این که بخش مسکن در رکود فرو رفته و خرید و فروش انجام نمی شود؛ که افزایش قیمت ها در این بخش مشهود باشد.

او ادامه داد: چندی پیش وزیر کار طی مصاحبه ای اعلام کرد بیکاری در کشور کاهش پیدا کرده است؛ نامه ای به وزیر کار نوشته و دلایل کاهش بیکاری را جویا شدم. وزیر کار در پاسخ به نامه بنده نوشت تعریف کار را عوض کرده ایم؛ در تعریف جدید به کسی که هفته ای یک ساعت کار کند شاغل اطلاق می شود. این در حالی است که در تعریف قبلی شاغل به کسی گفته می شد که هفته ای دو روز کار می کرد.

وی طی طرح پرسشی گفت: اگر در آینده تعریف شاغل از هفته ای یک ساعت  کار به هفته ای نیم ساعت کار تقلیل پیدا کرد و نرخ بیکاری 5 درصد شد واقعا مشکل بیکاری در جامعه حل شده است؟

وی مشکل اصلی بانک مرکزی را مستقل نبودن آن از دولت عنوان کرده و افزود: مشکل بانک مرکزی این است که زیر مجموعه دولت است و تا زمانی که از دولت مستقل نشده نباید آمار علمی و کارشناسی شده را از بانک مرکزی انتظار داشته باشیم.

خباز خاطر نشان کرد: بانک مرکزی مجبور است در راستای حمایت از سیاست های دولت آمار نادرست و به سود دولت ارائه دهد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: ایراد مسئولین این است که حقوق میلیونی می گیرند و کاهش و افزایش تورم را درک نمی کنند.

وی در نهایت با اشاره به دولت شهید رجایی تصریح کرد: شهید رجایی هیچگاه اجازه نمی داد حقوق دولتمردان زیاد شود لذا همواره حقوق وزیران را 16 هزار و 500 تومان ثابت نگه داشت چرا که معتقد بود اگر وزرا بیشتر از مردم عادی حقوق بگیرد مردم را از یاد می برند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet