هدر موبایل
1389/04/15 11:47:00
سرویس صحن
وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال نادران:

هیچ نماینده‌ای در سهامداران نداریم

**وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: وزارت اقتصاد هیچ نماینده‌ای در سهامداران ندارد و کاملا به مر قانون پایبند است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز سه‌شنبه 15 تیر ماه "سیدشمس الدین حسینی" که برای پاسخگویی به سوال "الیاس نادران" در صحن علنی حضور یافته بود، گفت: توزیع سهام عدالت با یک فلسفه علمی و اخلاقی صورت گرفته است اگر به دنبال توزیع عادلانه ثروت در جامعه هستیم باید به توزیع ثروت در جامعه هم قائل باشیم.

وی افزود: به دنبال ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون رئیس جمهور در نامه ای به رهبری درخواست کرد که به 6 دهک درآمدی تخفیف داده شود.

حسینی گفت: مقام معظم رهبری هم در تیرماه سال 85 پاسخ دادند مبنی بر اینکه به 2 دهک به صورت 50 درصد تخفیف داده شود و برای 4 دهک دیگر هم تخفیف داده شود.

وی افزود: به دنبال این حکم رهبری از سال 85 تا 87 که قانون ابلاغ شد به استناد مصوبات هیات وزیران این کار در ستاد سهام عدالت دنبال می شد. یعنی در فاصله ابلاغ مقام معظم رهبری تا ابلاغ قانون اصل 44 ملاک عمل اذن رهبری و مصوبه هیات وزیران بود.

حسینی با بیان این که از سال 85 کارگزاری سهام عدالت منحل شد اظهار داشت: این شرکت در حال تسویه حساب است و یک قانون مردم نهاد تشکیل داده ایم که کار واگذاری سهام توسط این کانون انجام خواهد شد و هیچ کارمند دولتی هم ندارد و دولتی هم نیست.

وزیر اقتصاد درخصوص شناسایی افرادی که سهام عدالت به آنها تعلق می‌گیرد گفت: نخستین قشری که قرار شد به آنها سهام عدالت تعلق گیرد افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و همچنین رزمندگانی که تمکین مالی نداشتند بود.

وی افزود: در حکم مقام معظم رهبری به روستاییان و عشایر هم تاکید شده است که آنها هم تحت پوشش قرار گرفتند و در مرحله بعدی بازنشستگان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و بازنشستگان لشکری و کشوری و سپس شاغلین تحت پوشش قرار می گیرند.

حسینی ادامه داد: با هماهنگی وزارت رفاه به برخی طبقات که خارج از طبقه بندی فوق بودند از جمله کارگران فصلی هم تحت پوشش سهام عدالت قرار گرفتند.

وزیر اقتصاد درباره میزان سود هم اظهار داشت: تشخیص میزان سود نه بر عهده دولت است و نه سهامداران، بلکه مجمع عمومی شرکت پس از مشخص شدن صورت های مالی آن را اعلام می‌کند.

به گفته وی سود حاصله بیش از 50 شرکت که سهام آنها واگذار شده اند 3930 میلیارد تومان بوده است که باید به سهامداران دولت پرداخت شود.

وزیر اقتصاد در ادامه از اینکه فط 40 درصد از مجموع این سود از سوی شرکتها پرداخت شده است انتقاد کرد و گفت: اغلب این شرکتها که شرکتهای پتروشیمی هستند 60 درصد از سود را پرداخت نکرده اند.

وی افزود: از مجموع 40 درصد سود پرداخت شده 1100 میلیارد تومان به سهامداران و 550 میلیارد تومان هم به خزانه دولت واریز شد و به مصارف تعیین شده رسیده است.

سیدشمس الدین حسینی با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد هیچ نماینده ای در سهامداران ندارد و کاملا به مر قانون پایبند است اظهار داشت: ما تا به امروز برای 43 میلیون نفر فراخوان داده ایم که از این میان 37 میلیون نفر در تعاونی های سهام عدالت ثبت نام کرده اند.

وی افزود: در آئین نامه های مربوطه پیش بینی شده است که اقساط دریافتی از سهامداران متناسب با سود شرکت ها باشد و چنانچه در پایان یک دوره 10 ساله که اقساط خود را نداده باشند به وی سود سهام نمی دهیم.

وزیر اقتصاد گفت: ما بعد از پرداخت اقساط، سهام را واگذار می کنیم و تاکنون به هیچ کسی سهام قطعی پرداخت نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet