شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/15 18:17:00
سرویس سیاسی
سبحانی‌نیا:

هدف از طرح استیضاح‌ جلوگیری از هدر رفت بیت‌المال است

**عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هدف ازطرح استیضاح‌ها را در مجلس، جلوگیری از هدررفت امکانات و بیت المال و دفاع از حقوق مردم اعلام کرد.

"حسین سبحانی نیا" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به ماده 89 قانون اساسی و مواد 219 و 228 آئین نامه داخلی مجلس، اظهار کرد: براساس این مواد قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس رئیس جمهور و اعضای کابینه باید به قوه مقننه و نمایندگان پاسخگو باشند.

نماینده نیشابور در خانه ملت با اشاره به نحوه طرح استیضاح رئیس جمهور و یا هر یک از اعضای هیات دولت در مجلس، خاطرنشان کرد: براساس آئین نامه داخلی مجلس طرح استیضاح رئیس جمهور به دلیل شانی که دارد وقتى قابل طرح است که حداقل به امضاى یک سوم نمایندگان رسیده باشد که طرح این موضوع در خصوص وزرا ساده تر بوده و نیاز به امضای 10 نفر از نمایندگان دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره مجدد به اصل 89 قانون اساسی و مواد 219 و 228 آئین نامه داخلی مجلس، هدف از اجرای این مواد را استفاده از ابزارهای نظارتی مجلس بر دستگاه اجرایی عنوان کرد و افزود: این ابزارهای نظارتی نمایندگان از تذکر شفاهی نمایندگان شروع شده و به سوال و یا استیضاح که سنگین ترین مجازات پیش بینی شده برای وزرا یا رئیس جمهور در قانون است، ختم می شود.

سبحانی نیا با بیان اینکه بیشتر طرح های استیضاح با نیت اصلاح در وزارتخانه ها صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: بیشتر این استیضاح ها با نیت دفاع از حقوق مردم، بیت المال و جلوگیری از هدر رفت بیت المال، نیرو و امکانات انجام می شود که می تواند در جهت تقویت دولت باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به دیگر ابرازهای نظارتی که در اختیارنمایندگان قرار گرفته، اظهار کرد: این ابزارها، همچون استیضاح با این هدف در اختیار قوه مقننه قرار گرفته تا با نظارت بردستگاه اجرایی، آنها ملزم شوند که در مسیر قانون حرکت نمایند.

وی افزود: براین اساس هر جا مجلس احساس نماید که خللی در اجرای قانون یا هدر رفت نیرو، امکانات و یا بیت المال وجود دارد از ابزارهای نظارتی خود بر قوه مجریه براساس قانون استفاده می کند.

عضو هیات رئیسه مجلس در پاسخ به این پرسش که چرا در برخی موارد علی رغم تاکید قانون، مقاومت هایی برای عدم طرح استیضاح ها در خانه ملت صورت می گیرد، گفت: طبیعی است هر کسی در هرجایگاهی که قرار گرفته خودش را مبرا از خطا و لرزش دانسته و بالتبع در کنار آن حساب پس دادن به مجلس را برای خود سنگین می داند.

وی ادامه داد: در کنار این موضوع، افرادی که در کنار وزیران قرار گرفته اند همواره تلاش می نمایند برای حفظ جایگاه و موقعیت خود، سعی کنند که تغییری در مدیریت سطح اول آن وزراتخانه صورت نگیرد و برای همین همه امکانات خود را برای انجام نشدن یا رای نیاوردن استیضاح ها بکار می گیرند.

سبحانی نیا با تقسیم مقاومت ها برای عدم طرح استیضاح ها به دو نگاه خوشبینانه و بدبینانه، تصریح کرد: از نگاه بدبینانه باید گفت که این مقاومت ها برای حفظ مقام و جایگاه صورت می گیرد و از نگاه خوشبینانه نیز باید اظهار کرد که این مقاومت ها به این دلیل صورت می گیرد که موارد اعلامی در طرح استیضاح ها را قابل قبول ندانسته و تلاش می نمایند تا مجلس و نمایندگان را قانع نمایند.

لازم به یادآوری است که براساس اصل89 قانون اساسی نمایندگان مجلس حق استیضاح رئیس جمهور و تک تک هیات وزیران را دارند.

براین اساس در اصل 89 قانون اساسی آمده است:«نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ می‏توانند در مواردی‏ که‏ لازم‏ می‏دانند هیأت‏وزیران‏ یا هر یک‏ از وزرا را استیضاح‏ کنند، استیضاح‏ وقتی‏ قابل‏ طرح‏ در مجلس‏ است‏ که‏ با امضای‏ حداقل‏ ده‏ نفر از نمایندگان‏ به‏ مجلس‏ تقدیم‏ شود. هیأت‏وزیران‏ یا وزیر مورد استیضاح‏ باید ظرف‏ مدت‏ ده‏ روز پس‏ از طرح‏ آن‏ در مجلس‏ حاضر شود و به‏ آن‏ پاسخ‏ گوید و از مجلس‏ رأی‏ اعتماد بخواهد. در صورت‏ عدم‏ حضور هیأت‏وزیران‏ یا وزیر برای‏ پاسخ‏، نمایندگان‏ مزبور درباره‏ استیضاح‏ خود توضیحات‏ لازم‏ را می‏دهند و در صورتی‏ که‏ مجلس‏ مقتضی‏ بداند اعلام‏ رأی‏ عدم‏ اعتماد خواهد کرد. اگر مجلس‏ رأی‏ اعتماد نداد هیأت‏وزیران‏ یا وزیر مورد استیضاح‏ عزل‏ می‏شود. در هر دو صورت‏ وزرای‏ مورد استیضاح‏ نمی‏توانند در هیأت‏وزیرانی‏ که‏ بلافاصله‏ بعد از آن‏ تشکیل‏ می‏شود عضویت‏ پیدا کنند.»

همچنین براساس ماده 219 آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس مى‏توانند، با در نظر گرفتن اصل هشتاد و نهم (89) قانون اساسى، وزیر یا هیأت وزیران را استیضاح کنند. استیضاح وقتى قابل طرح در مجلس است که به امضاى حداقل ده نفر از نمایندگان برسد.

ماده 228 آئین نامه داخلی مجلس نیزتصریح دارد: براساس اصل هشتاد و نهم (89) قانون اساسى نمایندگان مجلس مى‏توانند رئیس جمهور را درمقام اجراى وظایف مدیریت قوه مجریه و اداره امور اجرائى کشور مورد استیضاح قرار دهند. این استیضاح وقتى قابل طرح است که حداقل به امضاى یک سوم نمایندگان برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet