ایام محرم 1398
1389/04/15 19:13:00
سرویس فرهنگی

بازدید آیت‌الله ری‌شهری از کتابخانه مجلس

**آیت‌الله ری‌شهری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، و تولیت آستان قدس عبدالعظیم حسنی علیه السلام از کتابخانه مجلس بازدیدی چهار ساعته داشت.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس شورای اسلامی ایشان در این بازدید از تمامی بخش های کتابخانه از جمله، بخش اسکن، مخطوطات، مخزن، و کتابخانه شماره 2 و نیز موزه مجلس بازدید کردند.

آیت الله ری‌شهری در این بازدید به سوالات خبرنگار کتابخانه مجلس پاسخ داد:

 

کتابخانه مجلس همچون سایر کتابخانه‌های دیگر مسیر رشد و تکامل خودش را ان شاءالله و با حول و قوة الهی طی می‌کند سؤالی که از جنابعالی دارم این است که شما از کتابخانة مجلس که یک نهاد فرهنگی شناخته شده است، چه دیدگاهی داشته و چه توقعی دارید؟

خداوند متعال را سپاسگزارم که امروز برای اولین بار توفیق پیدا کردم از مجموعه‌ بسیار ارزنده و گرانبها بازدید کنم. من تا به حال به کتابخانه مجلس نیامده بودم و دوست داشتم برای بازدید به کتابخانه مجلس بیایم که امروز توفیق حاصل شد. با اطلاعاتی که داشتم و در این بازدید به دست آوردم احساس می‌کنم در طول تصدی جناب آقای رسول جعفریان تحولات بسیار خوبی در این مجموعه تحقق پیدا کرده و زمینه برای رشد کیفی و کمی آن پیش از پیش فراهم شده است. دیدگاه‌های خوبی که ایشان در جهت فراگیر شدن اطلاعات موجود در این کتابخانه دارند، این دیدگاه‌ها دیدگاه‌های بسیار مثبت و قابل الگوگیری برای کتابخانه‌های دیگر که اطلاعاتی که در این گونه مجموعه‌هاست با مدیریت صحیح و قوی که روی آن انجام می‌شود، امکان دست‌یابی دیگران را به آن هرچه بیشتر و بهتر فراهم می‌کند.

من احساس می‌کنم این کار در این‌جا شروع شده و از هر جهت قابل گسترش است و قابل الگوگیری در کتابخانه‌های دیگر، متأسفانه فضای اینجا کم است و با توجه به شرایطی که به متعلق به مجلس است شایسته است که مسئولین امر سرمایه‌گذاری بیشتری برای اینکه هم فضای بیشتری در اختیار این مجموعه قرار داده شود و هم امکانات بهتری برای اینکه این میراث ارزنده‌ای که در این‌جا وجود دارد در واقع هر چه بیشتر قابل استفاده برای سایر هموطنان و حتی برای سایر کشور باشد.

 

مهمترین مانع بر سر گسترش فعالیت‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی در کتابخانه‌ کشور چه می‌باشد و چگونه ‌می‌توان آن‌ها را مرتفع کرد؟ راه‌کارهایی برای تأثیرگذاری در حوزة فرهنگ، مطبوعات و کتابخانه‌ها و محققان و پژوهشگران شما دارید ارائه دهید؟

به نظر من امکانات و آنچه که می‌تواند این حرکت را گسترش دهد مدیریت قوی است. ما باید در دو جهت سرمایه‌گذاری کنیم. دولت در دادن امکانات به کتابخانه‌ها، مخصوصاً کتابخانه‌هایی که سرمایه‌های علمی و فرهنگی کهن را در بر دارند باید سرمایه‌گذاری کنند. در بودجه‌های سالیانه برای گسترش کتابخانه‌های کشور و به ویژه کتابخانه‌های اصلی کشور که چند کتابخانه معدود بیشتر نیست، دولت باید سرمایه‌گذاری کند و از طرف دیگر باید مدیریت کتابخانه‌ها تقویت شود و ما در همین جا می‌بینیم وقتی مدیریت سال‌ها بعد از سی سال بعد از انقلاب یک مدیریت تغییر می‌کند. چه قدر تحول در کیفیت کار و به روز شدن کار تحقق پیدا می‌کند.

بنابراین به نظر من اگر در این دو جهت سرمایه‌گذاری شود در آینده‌ای نه چندان دور ما شاهد موفقیت بیشتری در این زمینه‌ خواهیم بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet