شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/16 10:03:00
سرویس سیاسی
حسین ابراهیمی:

رفتارهای نابجا وحدت جامعه را مخدوش می‌کند

**تحریم‌ها علیه ایران در ظاهر روز به روز تشدید می‌شود اما آیا این تحریم‌ها تأثیری در بازار ایران داشته است؟ تحریم‌هایی که پس از تصویب، در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار می‌گیرد و همگی منتظر واکنشی از سوی ایران نسبت به این تحریم‌ها می‌شوند.

 نایب رئیس عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی معتقد است که مشکلی در رابطه با تحریم‌ها وجود ندارد و تحریم‌ها و تهدیدات نمی‌تواند جلوی حرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی را بگیرد، طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی جمهوری اسلامی تا سال آینده از حیث بنزین خودکفا می‌شود. "حسین ابراهیمی "نماینده مردم بیرجند در خانه ملت است که تحریم‌ها و تهدیدها از سوی غرب را به مثابه فرصتی می‌داند که باید از آن استفاده کرد.

این نماینده 65 ساله در خانه ملت نسبت به صدور بیانیه توسط ایران و همکاری ترکیه و برزیل در این راستا نگاه خوشبینی دارد. او در رابطه با مسائل استان خراسان جنوبی می‌گوید: در بحث سرمایه‌گذاری خصوصی، تأمین امنیت سرمایه، بیمه کردن سرمایه سرمایه‌گذاران و فراهم کردن زیرساخت‌های اقتصادی لازم است.

متأسفانه مشکل ما مسئله زیرساخت‌ها است. در این حالت استان‌های پیشرفته، پیشرفته‌تر می‌شوند و مناطق محروم نیز به همان حال باقی می‌مانند.

ابراهیمی در حال حاضر علاوه بر نمایندگی مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی، رئیس رسیدگی به امور مساجد، رئیس هیأت داوران فراکسیون اصولگرایان مجلس و عضو فراکسیون روحانیون مجلس نیز است. او قبل از تکیه بر صندلی سبز مجلس، به عنوان نماینده رهبری در دانشگاه، امور افغانستان و کمیته انقلاب فعالیت داشته است.

روزنامه خراسان جنوبی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای ایران و1+ 5، لزوم وحدت در کشور و مسائل مربوط به استان با ابراهیمی گفت‌و‌گو داشته اتس که آنرا می خوانید:

آیا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌تواند تأثیری در کشور داشته باشد؟

مشکلی در رابطه با تحریم‌ها وجود ندارد و تحریم‌ها و تهدیدات نمی‌تواند جلوی حرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی را بگیرد، طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی جمهوری اسلامی تا سال آینده از حیث بنزین خودکفا می‌شود.

طرح تحریم‌های یک جانبه اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران و مطرح شدن تحریم ‌فروش بنزین به ایران بی‌تأثیر است واستکبار جهانی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با صف‌آرایی در مقابل ایران تلاش نمود با تحریم‌ها و تهدیدها و حتی جنگ به مقابله با ایران بپردازند، به گونه‌ای که جنگ تحمیلی هشت‌ساله را به نام صدام آغاز کرد و در طول این 8 سال با تمام توان در مقابله با انقلاب اسلامی جنگید.

یعنی تحریم‌های گذشته نیز بی‌تأثیر بوده است؟

تحریم‌های فعلی جدا از تحریم‌ها و تهدیدهای گذشته نیست، جمهوری اسلامی در گذشته با وحدت، ایستادگی، انسجام، یکپارچگی و مقاومت توانست از تهدیدها به عنوان فرصتی استفاده نماید و با کوشش و تلاش به بسیاری از کارهایی که قبلاً قادر به انجام آن نبود، دست پیدا کند به گونه‌ای که تحریم‌ها و تهدیدها موجب شد همه چیز به نفع ما عوض شود. تحریم‌ها و تهدیدها باعث شد که ملت و دانشمندان برای برون‌رفت از مشکلات تلاش بیشتری کرده و با اختراعات راه‌های برون‌رفت را پیدا کنند که دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای نمونه‌ای از این راه‌حل‌ها است. بازسازی نیروهای نظامی همچون سپاه و ارتش و به دست آوردن ابزار و ادوات و امکانات جنگی نیز از تحریم‌ها و تهدیدها حاصل شد؛ ملت ایران در این شرایط تلاش کرد با آمادگی همه‌جانبه در مقابل دشمن بایستد.

باید از تحریم‌ها و قطعنامه‌ها به مثابه فرصتی استفاده و تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. رخ دادن چنین امری منوط به وحدت، انسجام و یکپارچگی ملت ایران است تا با این وحدت و تشکیل صف‌های طویلی در مقابل دشمن در ابعاد علمی نظامی و دفاعی ایستادگی کرد.

واکنش سایر کشورها را نسبت به این موضوع چگونه ارزیابی می‌کنید؟

البته شرایط کنونی ما بسیار متفاوت است، به گونه‌ای که اکنون علاوه بر به دست ‌آوردن امکانات خوب، انقلاب اسلامی طرفداران بسیاری در دنیا پیدا کرده و آنها راهمان را دنبال می‌کنند که این نشان‌دهنده اشاعه انقلاب اسلامی در سطح دنیاست. با این رویکرد عرصه بر استکبار جهانی در مقابل حرکت انقلاب اسلامی تنگ شده است و به همین دلیل با شتاب و عجله قطعنامه و تحریم‌های جدیدی را مطرح می‌نمایند. استکبار جهانی با مواجهه با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی، قطعنامه و تحریم‌های جدیدی را مطرح می‌نماید که انشاء‌الله از لحاظ تحریم‌ها مشکلی نخواهیم داشت؛ چرا که این تحریم‌ها حقانیت ما را در دنیا ثابت می‌کند.

با صدور بیانیه‌ تهران و همکاری ترکیه و برزیل، موضع جمهوری اسلامی در دنیا موضعی بسیار بالا و موضع استکبارجهانی موضعی انفعالی است. بنابراین می‌توان تأکید داشت که قطعاً تحریم‌ها و تهدیدها نتیجه‌ای جز به نفع ایران نخواهد داشت و ما تا سال آینده طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی از لحاظ بنزین خودکفا می‌شویم.

دلیل تأخیر زمان مذاکره با غرب از سوی ایران چیست؟

به تأخیر انداختن زمان مذاکره با غربی‌ها و شرط گذاشتن برای مذاکرات به منظور پیدا کردن راه‌حلی برای تأمین سوخت رآکتور تهران پاسخی به اقدامی است که 1+5 در صدور قطعنامه جدید تحریم علیه ایران پس از بیانیه تهران انجام دادند. به تأخیر انداختن زمان مذاکرات، اقدام خوبی است چرا که غربی‌ها خیلی ما را اذیت کردند. بیانیه تهران که به امضای سه کشور ایران، برزیل و ترکیه رسید، اقدام خوبی بود که البته خواست خود آقای اوباما و هم بخشی از اعضای شورای امنیت نیز بود و آقایان لولا داسیلوا و اردوغان به نمایندگی از طرف آنها یا به نوعی وساطت می‌کردند اما غربی‌ها به جای پاسخ دادن به بیانیه تهران، بلافاصله مبادرت به تهیه پیش‌نویس قطعنامه جدید تحریم علیه ایران کردند که قطعنامه نیز به تصویب رسید بدون اینکه نسبت به بیانیه تهران، اقدامی انجام و یا پاسخ درستی داده باشند.

فکر نمی‌کنید که این تحریم‌ها در بازار داخلی ایران و تأمین مایحتاج مصرفی مردم تأثیر گذاشته است؟

با وجودی که جمهوری اسلامی تلاش می‌کند نیازی به جهان نداشته باشد، اما دنیا آنقدر بزرگ است که بتوانیم مایحتاج و نیازمندی‌های دیگر خود را از کشورهای مختلف جهان تأمین نماییم. مضاف بر این که شرکت‌های مختلف آمریکایی و اروپایی نیازمند امکانات ما هستند و خودشان را به ما نزدیک می‌کنند و به این تحریم‌ها توجهی نمی‌کنند. صدورقطعنامه اخیر، مطرح شدن تحریم‌ها برای ایران و ایستادگی دشمنان در مقابل نظام، تنها با انسجام کامل و استحکام و وحدت ملی مردم ازبین می‌رود. این همان توصیه مقام معظم رهبری است که فرمودند وقتی دشمن پشت مرزهای ما صف کشیده، در داخل دیگر اختلاف معنا ندارد. بایستی جلوی گفته‌ها و نوشته‌ها و حرکتی که به تفرق و تشتت منجر می‌شود، گرفته شود ‌تا بتوان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به آرمان‌هایش نزدیک کرد.

مقام معظم رهبری در دیدار خود با دانشجویان و بسیجیان تأکید زیادی بر وحدت و انسجام در کشور داشتند. به نظر شما چگونه روش‌های اعمال یک گروه خاص در جامعه باعث ضربه به وحدت در کشور می‌شود؟

 به عقیده من حرف‌ها، روش‌ها و رفتارهای نابجا وحدت جامعه را مخدوش می‌کند و جزو موانع رسیدن به وحدت است. لزوم وحدت کلمه و انسجام ملی با توجه به بیانات اخیر مقام معظم رهبری بخش مهم فرمایشات ایشان است که درباره ضرورت وحدت می‌فرمایند و این که مهم‌ترین مسئله و نیاز جامعه‌، وحدت است. طبیعی است که وقتی گفته می‌شود وحدت مهم‌ترین نیاز ماست، باید موانع وحدت را برداریم. یکی از موانع وحدت حرف‌ها، روش‌ها و رفتارهای نابجا است که وحدت جامعه را مخدوش می‌کند؛ و یا همین نزاع‌هایی که گاهی در بین مسئولین به وجود می‌آید.

بنابراین باید تلاش و کوشش کرد که اسباب انسجام و یکپارچگی در جامعه فراهم شود و از هرگونه عمل و سخنی که موجب اختلاف و تشتت می‌شود، ممانعت گردد. در شرایط کنونی دشمن منسجم و یکپارچه شده و حتی آنهایی که با ما نوعی همکاری داشتند هم در یک مرحله می‌بینیم چرخش و گردش می‌کنند لذا ما هم باید متقابلاً انسجام و وحدت ملی داشته باشیم و در مقابل دشمن بایستیم.

مهم‌ترین نیاز ما در حال حاضر در رابطه با انسجام وحدت چیست؟

همه عمل و گفتار ما باید مطابق با خواست حضرت ربوبی باشد و از طرفی انسجام و یکپارچگی ملت هم باید حفظ شود. حضرت امام (ره) هم بر این نکته تأکید داشتند، ایشان در وصیت‌نامه خود می‌فرماید آنچه موجب انقلاب شد همان‌ها موجب استمرار انقلاب خواهد بود، یعنی انگیزه الهی و اجتماع و وحدت مردمی که منجر به انقلاب گردید، می‌تواند موجب استمرار انقلاب هم شود. این همان چیزی است که ما امروز به آن نیاز داریم و همان خواست مقام معظم رهبری است و هر کس خلاف این عمل کند، همان‌طور که ایشان فرمودند ظالم است.

با توجه به تأکید بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بر لزوم وحدت در وصیت‌نامه‌شان و سفارشات قرآن همه باید در جهت ایجاد وحدت در جامعه تلاش نماییم. در این بین اخیراً مشاهده شده که افرادی به دنبال ایجاد تفرقه در جامعه اسلامی هستند که این امر به دلیل پیشرفت‌های جمهوی اسلامی است.

از برنامه پنجم چه خبر؟ قرار است در برنامه پنجم توسعه تمرکز دولت از کلانشهرها برداشته شود و در مقابل به موضوع شهرهای کوچک‌تر و کمتر توسعه‌یافته پرداخته شود. نظر شما در این رابطه چیست؟

ظرفیتی که در مرزها، روستاها و مناطق محروم وجود دارد را باید شناسایی کنیم و آنها را به جاذبه‌های سرمایه‌گذاری تبدیل کنیم. البته در حال حاضر تمام روستاهای استان خراسان‌جنوبی برق، آب، گاز و تلفن دارند و نظام در تمام دولت‌ها خدمات ارزنده‌ای به آنها ارائه کرده است. باید توجه کرد که مشکل اساسی ما معیشت مردم است،

اگر روزی به جایی رسیدیم که مردم دغدغه معیشتی نداشته باشند، قطعاً ترجیح می‌دهند که در روستاها زندگی کنند. اگر دانشگاه، مراکز آموزشی، امکانات تفریحی و ورزشی و فرهنگی در مناطق محروم و روستاها وجود داشته باشد دیگر روستاییان به شهرها مهاجرت نمی‌کنند. باید قطب‌های سرمایه‌گذاری تشکیل شود که حتی مردم را از شهرها به روستاها بکشاند، در واقع این امر با توسعه متوازن فراگیر و پایدار تحقق پیدا می‌کند.

شما از سرمایه‌گذاری صحبت کردید. به نظر شما در استان خراسان‌جنوبی آیا باید به سرمایه‌گذاری دولتی تکیه کرد یا اینکه زمینه را برای سرمایه‌گذاری خصوصی آماده کرد؟

تسهیلات دولت در این زمینه‌ها خوب است، اما در بحث سرمایه‌گذاری خصوصی، تأمین امنیت سرمایه، بیمه کردن سرمایه سرمایه‌گذاران و فراهم کردن زیرساخت‌های اقتصادی لازم است. متأسفانه مشکل ما مسئله زیرساخت‌هاست. در این حالت استان‌های پیشرفته، پیشرفته‌تر می‌شوند و مناطق محروم نیز به همان حال باقی می‌مانند به این دلیل که می‌گویند هم باید زیرساخت‌ها را فراهم کنید هم سرمایه‌گذاران را جذب کنید، در صورتی که باید برای مناطق محروم از جهت سرمایه‌گذاری امتیازات ویژه‌ای قائل شوند تا سرمایه‌گذاران به این سمت کشانده شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet