روز مجلس
1389/04/16 10:12:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بیژن نوباوه:

شرکت‌های بزرگ اقتصادی تحریم ایران را جدی نمی‌گیرند

**نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی با اشاره به آثار قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه ایران بر اقتصاد جهانی گفت: واکنش‌های اخیر شرکت‌های بزرگ در کشورهای مختلف نشان‌دهنده این نکته است که آنان موضوع تحریم را جدی نمی‌گیرند.

بیژن نوباوه نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، به قطعنامه اخیر شورای امنیت اشاره کرد و اظهار داشت: تحریمی که از سوی شورای امنیت بلکه از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شد، به نوعی پاسخ به فشارهای لابی صهیونیست‌ها در آمریکا است چرا که تجربه 30 ساله در کشور ما نشان داده که تحریم‌ها اگر هم تاثیری داشته بسیار ناچیز بوده است و آنچنان نبوده که ما را از هدف‌مان دور کند.

وی تصریح کرد: کشورهای غربی از محل فروش تکنولوژی و صنایع خود ارتزاق می‌کند. بنابر این اگر قرار باشد خریداران را تحریم کنند که در واقع خود بیشتر ضرر می‌کنند.

نوباوه همچنین به ارتباطات اقتصادی و بانکی که در دنیای امروز وجود دارد، اشاره کرد و در این زمینه توضیح داد: با توجه به ارتباطات اقتصادی و بانکی دنیای امروز اعمال تحریم علیه یک کشور اصلا توضیح ندارد. در دنیا به خصوص کشورهای اتحادیه اروپا که تقریبا همسو با آمریکا هستند، دچار مشکلات بسیار عدیده اقتصادی‌اند از جمله کشورهایی مانند یونان، اسپانیا،فرانسه و انگلیس که بسیار دچار مشکل هستند.

این نماینده مجلس ادامه داد: اگر قرار باشد این کشورها ارتباطات اقتصادی خود را با ایران یا هر کشور جهان سومی بر هم زنند، قطعا دچار مشکلات بیشتری خواهند شد.

نوباوه بر همین اساس یادآور شد: در اظهارات اخیر کمپانی‌های بزرگ نفتی این کشورها طی چند روز گذشته مبنی بر مخالفت آنها با آمریکا در مورد تحریم ایران نشاندهنده این است که آنها این تحریم را جدی نمی‌گیرند . البته با تنظیم مصرف می‌توانیم به این مشکل فائق بیاییم.

نماینده مردم تهران در خانه ملت در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه ملت ما در طول 31 سال انقلاب ثابت کرده‌اند که هیچ گاه ارزش‌ها، اهداف بلند و منافع ملی خود را با این نوع تهدیدات فراموش نمی‌کنند، توضیح داد: ملت ایران با نثار خون فرزندان خود، ایستادگی کرد بنابراین به نظر بنده این تهدیدات بیش از آنچه جنبه عملی بتواند داشته باشد، به نوعی خوش‌خدمتی سیاسی به دشمنان اسلام و صهیونیست‌ها است وجنبه عملیاتی پیدا نخواهد کرد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با یادآوری این نکته که ملت ایران همواره جلوتر از نظام حرکت می‌کند، متذکر شد: مردم آمریکا، ملتی نیستند که ریاضت اقتصادی تحمل کنند اما مردم ما نشان دادند که در بدترین شرایط با صرفه‌جویی به نظام کمک کردند.

نماینده سابق صدا و سیما در آمریکا در عین حال با تاکید بر اینکه مردم ما ملتی نیستند که با این مسائل و تحریم‌ها شانه خالی کنند و همه ارزش‌هایی را که طی 30 سال گذشته به دست آورده‌اند، در معرض خطر قرار دهند، تصریح کرد: ملت ایران بسیار در این زمینه آگاه هستند اما باید مراقب تبلیغات منفی که علیه نظام از سوی غربی‌ها در حال انجام است، باشند و فریب شعارهایی را که داده می‌شود مبنی بر اینکه ما با مردم ایران مخالف نیستیم بلکه با نظام ایران درگیریم را نخورند.چرا که آنها نظام اسلامی و اهداف این نظام را نشانه‌ گرفته‌اند.

نوباوه در بخش پایانی گفت‌وگوی خود به وظیفه مسئولان در این زمینه پرداخت و یادآور شد: وظیفه مسئولان قوای سه‌گانه کشور انجام درست مسئولیت‌ها در هر زمینه‌ای است که قطعا بهترین نوع مبارزه را تاکنون انجام داده‌ایم و این بزرگترین شعاری است که هم امام خمینی (ره) و هم مقام معظم رهبری به آن قائل بودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet