ایام محرم 1398
1389/04/16 10:41:00
سرویس اقتصادی
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد:

پرداخت بدهی کشاوزران از دولت تا آخر این هفته به روز می‌شود

**رییس کمیسیون کشاورزی مجلس خبرداد: طبق قول مساعد وزارت بازرگانی، پرداخت بدهی کشاوزران از دولت تا آخر این هفته به روز می شود.

"عباس رجایی" در گفت گو با خبرنگار پارلمانی خانه ملت با اشاره به برگزاری جلسه ایی با حضور وزیر بازرگانی، مسوولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت در روز گذشته عنوان کرد: در این جلسه وزیر بازرگانی قول داد که  تا پایان این هفته پرداخت کشاورزان به‌روز شود و دیگر مشکلی در این رابطه نباشد.

وی گفت: اگر برخلاف آنچه دیروز مقرر شد عمل شود ما مجبور می‌شویم که از ابزارهای نظارتی مجلس استفاده کنیم اما اولویت اول ما حل مسائل با تعامل است.

رجایی با اشاره به قانون خریدهای تضمینی افزود: بر اساس این قانون دولت مکلف است به غیر از گندم مابقی محصولات کشاورزی را بر اساس کف قیمت بازار تعریف کند و اگر محصول یک کشاورز در آن حد خریداری نشود با آن کف قیمت دولت باید محصولات را خریداری کند.

وی با یادآوری اینکه هر ساله در بودجه‌  کشور برای خریدهای تضمینی اعتباراتی در نظر گرفته می شود افزود: به ویژه برای گندم سالانه  ما  یارانه ویژه‌ای اختصاص می‌دهیم که بر اساس آن یارانه؛ وزارت بازرگانی موظف می‌شود خرید انجام دهد.

به گفته رییس کمیسیون کشاورزی مجلس؛ در چند سال گذشته روال به این صورت بوده است که اعتبارات مربوطه؛ به سیستم بانکی کشور مثل بانک مرکزی می‌رفت و کشاوزران پول‌شان را از بانک ملت می‌گرفتند و این پول در حساب‌هایشان شارژ می‌شد. اما امسال با یک نوع ناهماهنگی‌هایی که صورت گرفت به صورت تخصیصی عمل شد و این مسئله گرفتاری‌های زیاد را برای کشاورزان به وجود آورد.

وی با اشاره به طرح بحث استیضاح وزرای کشاورزی و بازرگانی در مجلس، گفت: شاید بحث پرداخت کشاورزان و خریدهای تضمینی نیز یکی از دلایل این استیضاح‌ها باشد.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در بخش دیگری از این گفت گو با اشاره به واردات بی رویه محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: هم در قانون نظام دامپروری کشور و هم قانون افزایش بهره‌وری و کشاورزی این رعایت واردات تبدیل به قانون شده است و در بودجه‌ی امثال هم در این زمینه مدلی تعریف شده است که ما در حال بررسی این موضوع در کمیسیون‌ها هستیم تا مشخص شود اثرات این قوانین چه بوده است و دولت در بحث واردات تا کنون چطور عمل کرده است.

رجایی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد که اگر در مجلس به این نتیجه برسیم که قانون در این زمینه درست اجرا نشده است مطمئنا برخوردهای لازم با واردات غیرقانونی صورت خواهد گرفت چرا که واردات باید بر اساس مدلی که تعریف شده است انجام بشود و بر این اساس ما در حال ارزیابی هستیم که تا کنون کدامیک از واردات مطابق قانون بوده و کدامیک  برخلاف آن.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet