هدر موبایل
1389/04/16 11:21:00
سرویس سیاسی
فرهنگی در گفتگو با خانه ملت :

استیضاح به نفع دولت ها است

**عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه استیضاح از مهمترین ابزارهای نظارتی مجلس است گفت : با وجود دیدگاههای منفی که نسبت به این ابزار نظارتی وجود دارد اما در شرایط خاص بهترین راهکار برای برطرف کردن مشکلات یک وزارتخانه است .

"محمدحسین فرهنگی" عضو هیات رییسه در گفت و گو با خانه ملت در تشریح جایگاه استیضاح در قانون اساسی اظهار داشت: تذکر، سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح از ابزارهای اصلی نظارت مجلس بر قوه مجریه است و نمایندگان از طریق این اهرم ها برروند و حرکت دستگاههای اجرایی نظارت می کنند.

وی افزود: تلاش نمایندگان و قوه مقننه این است که اگر اشکال و ایرادی هم وجود دارد با تذکر یا سوال آن را برطرف کند اما زمانی که مشکل اساسی  و جدی است  و وزیر به وظایف اصلی وزارتخانه تحت نظارتش توجهی ندارد و در مسیری خلاف اهداف تعیین شده حرکت می کند، نمایندگان مجلس براساس سازو کاری که در قانون اساسی و همچنین در آئین نامه داخلی مجلس پیش بینی شده است نسبت به استیضاح وزیر اقدام می کنند.

نمآینده مردم تبریزدر خانه ملت با بیان اینکه اصل و اساس استیضاح بر نفی گذاشته شده است عنوان کرد: یک پزشک تنها در شرایطی اقدام به قطع یک عضو می گیرد که هیچ راه حلی باقینمانده باشد ، نمایندگان مجلس هم در بحث استیضاح مانند یک پزشک عمل می کنند .بهرحال دیدگاههای منفی در جامعه و دولت نسبت به مساله استیضاح وجود دارد اما ممکن است شرایطی پیش بیاید که استیضاح بهترین راهکار باشد.

فرهنگی گفت: مطمئنا نمایندگان مجلس متوجه آثار و پیامدهای یک استیضاح هستند به همین علت هم است که موارد استیضاحی که به برکناری وزیر انجامیده باشد یا حتی مطرح شده باشد در تاریخ مجالس هشتگانه مجلس محدود است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه استیضاح یک اهرم نظارتی قوی برای مجلس محسوب می شود خاطر نشان کرد: در یک نگاه کلی، استیضاح فارغ از عوارض منفی به نفع کشور و دولت خواهد بود مگر اینکه عدله کافی برای استیضاح وجود نداشته باشد ولی به دلایل شخصی و سیاسی استیضاح به حذف وزیر بینجامد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet