ایام محرم 1398
1389/04/16 11:30:00
سرویس اقتصادی
جمشید انصاری:

کاهش تورم با رونق اقتصادی ارزشمند است نه با رکود اقتصادی

**یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که کاهش نرخ تورم زمانی ارزشمند است که با رونق اقتصادی همراه باشد و نه با رکود اقتصادی.

"جمشید انصاری" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به این گفته اخیر رییس بانک مرکزی که نرخ تورم به 4/9 درصد رسیده است، خاطر نشان کرد: طبعا در دوره‌ رکود، قیمت‌ها افزایشی نخواهد داشت و طبیعتا در چنین فضایی تورم خود به خود پایین می‌آید.

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی افزود: البته بنده در آمارهای مراجع رسمی تردیدی نمی‌کنم چرا که بانک مرکزی مسوولیت بررسی شاخص بهای کالاهای مصرفی را برعهده دارد و زمانی که اعلام می‌کند این رقم به 4/9 درصد رسیده است قطعا بر اساس یکسری مطالعات علمی این موضوع را اعلام می‌کند؛ اما آنچه مهم این است که بررسی شود که چه سیاست‌ها و اقداماتی منجر به کاهش مثلا نیم درصدی نرخ تورم از ماه گذشته تا هم‌اکنون شده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به نظر می‌رسد بیشتر از آنچه سیاست‌های اقتصادی در این قضیه موثر باشد رکود اقتصادی حاکم بر کشور در این موضوع تاثیرگذار است. یعنی زمانی که ما می‌خواهیم شاخص تورم را حساب کنیم یک سبد مصرفی با بیش از 40 - 30 قلم کالا داریم که هر یک از این کالاها در مصرف جامعه وزنی دارند و باید تغییرات قیمت آنها را به نسبت قبل در نظر بگیریم و محاسبه کنیم که افزایش قیمت‌شان چقدر بوده است.

به گفته انصاری به دلیل رکود اقتصادی که در کشور وجود دارد در بخش‌های قابل توجهی از این سبد مصرفی و به ویژه بخش‌های تاثیرگذاری مثل مسکن عملا هیچگونه معامله‌ای صورت نمی‌گیرد که ما بتوانیم میزان افزایش قیمت‌ها را ارزیابی کنیم و بگوییم که در تورم تاثیر داشته است.

وی با تاکید به اینکه بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور هم‌اکنون راکد است و بر این اساس تاثیرگذاری خود را روی افزایش بهای کالاهای مصرفی از دست داده است، عنوان کرد: طبعا یک بخش محدودی از اقتصاد کشور که هم‌اکنون فعال است و مصرف مردم در آن قسمت تعریف می‌شود زمانی که در کل سبد مصرفی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد به ارقام پایین‌تری می‌رسیم.

به اعتقاد این نماینده مجلس، بانک مرکزی باید تفکیک‌شده‌تر این آمار را اعلام کند چرا که قطعا برخی از بخش‌ها افزایش قیمت‌شان به دلیل رکود و بی‌رونقی موجود منفی هم است.

انصاری با اعتقاد به اینکه اعلام رقم تورم به خودی خود امر مهمی نیست تاکید کرد که باید سیاست‌های اتخاذی که این رقم را به وجود آورده است مورد بررسی قرار بگیرد. اگر امروز دولت اعلام کند چه سیاست‌هایی اتخاذ کرده که اقتصاد را به رکود کشانده است آن زمان پایین آمدن نرخ تورم دیگر افتخار چندانی ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet