هدر موبایل
1389/04/16 17:41:00
سرویس بین الملل

جزییات مواد طرح صیانت از دانش هسته‌ای

**نمایندگان در طرح صیانت از دستاوردهای هسته ای صلح آمیز کشور، ممنوعیت اجابت از درخواست‌های فراتر از مقررات NPT را خواستار شدند.

به گزارش خانه ملت، این طرح چهار ماده ای با هدف مقابله با فریبکاری قدرت های بزرگ در صدور قطعنامه 1929 شورای امنیت ارائه شده است

 در ماده یک این طرح دولت موظف شده است علی رغم اقدامات زیاده طلبانه و زورمدارانه برخی قدرت های بزرگ با سرمایه گذاری در ابعاد مختلف فناوری هسته ای صلح آمیز، کشور را به استقلال کامل هسته ای نائل نماید.

در ماده دو، دولت مکلف می شود صرفاً در چهارچوب مقررات NPT با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نموده و اجابت درخواست های فراتر از مقررات عمومی MPT از سوی دولت ممنوع عنوان شده است.

نمایندگان در این طرح پیشنهاد کردند تا دولت موظف شود با عنایت به فریبکاری دنیای غرب درخصوص تحویل سوخت راکتور آموزشی درمانی تهران غنی سازی 20 درصد را به منظور تحویل سوخت راکتور مذکور استمرار بخشیده و صفحه های سوخت را تهیه نماید.

همچنین براساس ماده چهار این طرح نیز دولت باید نسبت به کشورهایی که به بازرسی کشتی ها و یا محموله های باری ایران مبادرت می ورزند، عمل مقابله به مثل را به هر صورت ممکن انجام دهد.

بر اساس این گزارش، قوه قضائیه نیز موظف شده است با دولت مساعدت لازم را در اجرای ماده 4 داشته باشد.

گفتنی است، دو ماده اول طرح صیانت از دانش هسته ای روز گذشته به تصویب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet