خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/04/16 17:57:00
سرویس بین الملل
به دلیل اهمال در اخذ غرامت جنگی از عراق

تحقیق و تفحص از وزارت امورخارجه تقدیم هیات رئیسه شد

**طرح تحقیق و تفحص از وزارت امور خارجه در خصوص اهمال در اخذ غرامت جنگی از عراق تقدیم هیات رئیسه مجلس شد.

به گزارش خانه ملت، تحقیق و تفحص از وزارت امورخارجه با شش امضاء تقدیم هیات رئیسه شده است.

بر اساس این گزارش، در متن این تحقیق و تفحص آمده است که با توجه به شناسایی عراق به عنوان متجاوز و آغازگر جنگ تحمیلی به کشورمان از سوی دبیرکل وقت سازمان ملل متحد و لزوم پرداخت غرامت از طرف عراق به کشورمان، وزارت امور خارجه باید به عنوان مسئول پیگیری منافع ملی، اقدامات مناسب در جهت استیفای حقوق ملی را به عمل بیاورد.

در ادامه این تحقیق و تفحص با اشاره به اینکه وزارت امورخارجه در خصوص این امر اهمال نموده است، برای روشن شدن این موضوع، چهار محور به عنوان محورهای تحقیق و تفحص مطرح شده است.

ارزیابی دقیق میزان خسارت وارد شده به ایران در جنگ تحمیلی از طرف وزارت خارجه، اقدامات وزارت خارجه جهت گرفتن غرامت از طریق نهادهای بین المللی، مذاکرات وزارت خارجه با مسئولین کشور عراق در خصوص پرداخت غرامت جنگی و مذاکرات وزارت امور خارجه با سایر کشورها جهت اخذ غرامت از عراق به عنوان چهار محور پیشنهادی این تحقیق و تفحص مطرح است.

نمایندگان امضاکننده این تحقیق و تفحص شامل سیدرضا دستغیب نماینده شیراز، حسین هاشمیان نماینده رفسنجان، داریوش قنبری نماینده ایلام، مصطفی کواکبیان نماینده سمنان، شکور اکبرنژاد نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو و سید فاضل موسوی نماینده خدابنده هستند.

گفتنی است، چندی پیش برخی از نمایندگان عراقی اعلام کرده بودند، ایران به جای دریافت غرامت از عراق اکنون باید به ساخت عراق کمک کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet