حلول ماه ربیع الاول
1389/04/16 14:35:00
سرویس اقتصادی
سقایى نماینده استهبان و نى‏ریز:

دونیروگاه سیکل ترکیبى مصوبه سفر اول رئیس‏جمهور هنوز در فارس اجرایى نشده‏است

**در حالى که میزان مصرف و تولید برق در کشور همخوانى ندارد و عضو کمیسیون انرژى مجلس از بحرانى بودن وضعیت برق در کشور حرف ‏مى‏زند هنوز سرمایه‏گذاران بخش خصوصى در این حوزه اطمینان کسب نکرده‏اند که آیا این انرژى تولیدى، توسط دولت از آنها خریدارى مى‏شود یا نه، در همین راستا اگرچه حمایت‏هایى صورت گرفته، اما هنوز هم سرمایه‏گذار اطمینان خاطر ندارد و حاضر نیست به راحتى وارد این عرصه‏شود.

محمد سقایى نماینده استهبان و نى‏ریز با بیان این مطلب به خبر جنوب، اضافه کرد: اگرچه راهکارهاى تشویق‏سرمایه‏گذار با پیشنهادها، طرح و تشکیل کارگروهى به‏منظور آنالیز و تعیین قیمت تمام شده در کمیسیون انرژى مجلس بررسى و در مواردى به‏مرحله تصویب رسیده، اما به نظر مى‏رسد هنوز تا رسیدن به نقطه‏اى که حمایت سرمایه‏گذار در صنعت برق به توسعه صنعت و اشتغالزایى بینجامد، فاصله زیادى داریم.

روزنامه خبر جنوب فارس در این خصوص گفت‏وگویى با وى انجام داده که مى‏خوانید:

 

آقاى سقایى به منظور دستیابى به اهداف حضور مؤثرتر سرمایه‏گذار در بخش تولید برق چه اقداماتى باید صورت بگیرد؟

در طول برنامه پنج‌ساله نیاز به 20 هزار مگاوات برق داریم و پیشنهاد ما به منظور توسعه و تأمین این میزان ایجاد تسهیلات براى بخش‏ خصوصى است. سرمایه‏گذارى در این قسمت باتوجه به بحرانى بودن وضعیت برق در کشور و عدم همخوانى میزان تولید و مصرف برق ضرورى است.

 

توسعه بخش خصوصى تولید برق چه تأثیرى بر صنایع و اشتغال مى‏گذارد؟

اگر مى‏خواهیم بحث اشتغال و صنایع را حل کنیم نیاز به برق داریم و باتوجه به اینکه تأمین برق، صنایع و اشتغال زنجیره‏وار است و رابطه‏ مستقیم دارد، در این مورد باید طورى برنامه‏ریزى کنیم که بتوان نیاز کشور را در طول برنامه تأمین کرد.

 

به منظور تقویت بخش خصوصى چه اقداماتى لازم است و این امر چه نقشى در صنعت مى‏تواند داشته باشد؟

به منظور تقویت ‏بخش خصوصى و تشویق سرمایه‏گذاران به شرکت در تأمین انرژى برق باید تسهیلات قابل‏توجهى فراهم کرد و به نظرمى‏رسد دادن اولویت به انرژى‏هاى تجدیدپذیر و سیکل ترکیبى نیز اهمیت دارد. اگر تشویق سرمایه‏گذاران اتفاق بیفتد بخش صنعت مى‏تواند حرکت پویایى داشته باشد و باید گفت، یکى از زیرساختهاى مهم چرخه صنعت‏انرژى برق است.

 

آقاى سقایى نظرتان درخصوص نقش سرمایه‏گذاران در منابع دیگر تولید انرژى چیست؟

ما در زمینه‏ مصرف سوخت نیروگاه‏ها درخصوص نفت هم باید برنامه‏ریزى کنیم و در واقع باید انرژى را یک مجموعه کامل ببینیم، سرمایه‏گذارى در بخش نفت و زنجیره پایانى صنعت، اشتغال را به‌وجود مى‏آورد.

در مورد نفت در بخش تولیدات بالادستى هم تسهیلات ارزى و هم ریالى گذاشته‏ایم، به‏طورى که با تدبیر وزارت نفت طبق قراردادى که بین‏ بانکها و این وزارتخانه منعقد شده تسهیلات در اختیار وزارت نفت و شرکتهاى طرف قرارداد آن گذاشته مى‏شود که در این راستا مشکلات موجود از طریق بانک در حال حل شدن است.

 

طرح مورد بررسى کمیسیون انرژى مجلس در حال حاضر چیست؟

طرح اصلاح الگوى مصرف انرژى هم‏اکنون توسط نمایندگان در این کمیسیون در دست بررسى است که البته هدف اصلى از این طرح صیانت ‏از حامل‏هاى انرژى و منابع تجدیدپذیر و انرژى‏هاى نو مى‏باشد.

 

توضیح بیشترى درخصوص این طرح و بندهاى مربوطه مى‏دهید؟

حدود 90 ماده، این طرح را تشکیل مى‏دهد که سیاست‌ها و خط مشى‏هاى سیاسى، مصرف‏کنندگان و تولیدکنندگان، انرژى‏هاى هسته‏اى، آموزش و آگاهسازى از جمله فصول آن است.

این بندها زنجیره‏وار مى‏باشد و در صورتى که فصول را نبینیم به قانونى جامع درخصوص بحث رعایت الگوى مصرف دست نمى‏یابیم.

 

 آیا مسیر تشویق سرمایه‏گذار در امر تولید برق جهت‏دار است؟

در حال حاضر میزان قیمت برق تمام شده براى دولت و بخش خصوصى رقم بالایى است و فاصله این قیمت با میزانى که از مصرف‏کننده‏گرفته مى‏شود اختلاف زیادى دارد، به‏طورى که قیمت برقى که به مردم ارائه مى‏شود بسیار کمتر از مبلغ هزینه شده مى‏باشد.

سرمایه‏گذار باید نسبت به شرکت در تولید برق اطمینان داشته باشد، اما در حال حاضر ایجاد انگیره و تشویق سرمایه‏گذار در این بخش جهت‏دارنیست.

 

راهکار عمده‏اى به منظور تعیین قیمت برق تولید شده در راستاى اطمینان به بخش خصوصى در کمیسیون انرژى ارائه شده است؟

پیش‏بینى تشکیل کارگروهى مرکب از بخش خصوصى، وزارت نیرو، دیوان محاسبات و نماینده کمیسیون انرژى داده شده تا قیمت تمام شده‏ برق محاسبه گردد.

اگرچه در حال حاضر از تولیدکنندگان برق تا حدودى حمایت مى‏شود، اما سرمایه‏گذار اطمینان خاطر ندارد و پا جلو نمى‏گذارد.

 

 ساخت نیروگاه‌هاى سیکل ترکیبى در استان فارس به ‏چه نتیجه‏اى رسید؟

راه‏اندازى دو نیروگاه سیکل ترکیبى در دور اول سفر هیأت دولت مصوب گردیده، اما تاکنون اجرایى نشده که از دلایل اصلى آن عدم‏ اطمینان سرمایه‏گذار مى‏باشد.

باتوجه به اهمیتى که کمیسیون انرژى براى سرمایه‏گذارى در این بخش قائل است امیدواریم با ارائه پیشنهاداتى که کمیسیون انرژى داده وتصویب آنها در مجلس این صنعت حرکت پویا و رو به جلویى داشته باشد و از بحرانى که فراروى آن است رهایى یابیم.

 

 نقش فرهنگ‏سازى را در مصرف بهینه به چه میزان مى‏دانید؟

در این خصوص هرقدر فرهنگ‏سازى و میزان مصرف را کم کنیم کار ارزنده‏اى انجام داده‏ایم که البته یکى دیگر از راهکارهاى کمیسیون‏انرژى مجلس کاهش میزان افت ولتاژى است که شبکه‏ها به لحاظ فرسودگى دارند و امیدواریم که با رفع این معضل افت ولتاژ شبکه‏ها در آینده به‏حداقل برسد.

در صورتى که رعایت الگوى مصرف نشود به هر میزان هم که سرمایه‏گذارى کنیم با بحران مواجه خواهیم شد. رعایت الگوى مصرف تنها کم مصرف کردن نیست، بلکه درست مصرف کردن مى‏باشد. به عنوان مثال کشاورزى که پمپ آن فرسوده است بامیزان مصرف برق زیاد به مصرف بهینه کمکى نخواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet