هدر موبایل
1389/04/17 07:42:00
سرویس اقتصادی
سعدالله نصیری‌قیداری:

خط انتقال گاز طارم ـ زنجان آماده راه‌اندازی شد

**با تزریق گاز به بزرگ‌ترین طرح گازرسانی شمال‌غرب کشور خط انتقال طارم ـ زنجان آماده راه‌اندازی شده است.

"سعدالله نصیری قیداری" با بیان این مطلب به روزنامه مردم نو زنجان اظهار داشت: با اتمام طرح 52 کیلومتری خط انتقال زنجان - طارم و انجام تزریق گاز با همکاری منطقه هشت عملیات، این خط انتقال، آماده بهره‌برداری است.

وی افزود: برای اجرای این طرح که ‌یکی از مصوبات دور نخست سفر ریاست جمهوری و هیأت دولت به استان زنجان است، 28 میلیارد تومان اعتبار صرف شده است.

این نماینده مجلس در مورد جمعیت زیر پوشش این خط گفت: بیش از 43 هزار و 900 نفر از جمعیت این شهرستان با افتتاح این خط از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند.

وی اظهار داشت: به همت کارکنان و مهندسان توانمند شرکت گاز استان زنجان عملیات اجرایی این طرح در مدت قرارداد 750 روز به انجام رسیده است.

نصیری افزود: با توجه به کوهستانی بودن منطقه و تغییر شرایط جوی، آغاز عملیات اجرایی این طرح از 2 مسیر ابتدا و انتهای خط انتقال، یکی از مهم‌ترین اقدامات شرکت گاز استان زنجان برای اتمام به موقع این طرح بود.

وی عبور از رودخانه قزل اوزن، غلات چای و انجام کار اجرایی در ارتفاع 2 هزار و 600 متری را به عنوان بزرگترین موانع موجود در اجرای خط انتقال 12 اینچ زنجان - طارم برشمرد و گفت: استفاده از 500 تن مواد منفجره برای هموار کردن مسیر صعب‌العبور طارم، انجام بیش از 5/3 میلیون متر مکعب عملیات جابجایی سنگ و خاک، انجام بیش از 90 درصد عملیات اجرایی در مسیر سنگلاخی (سنگی) در سه شیفت کاری از دیگر اقدامات سنگین برای اتمام به موقع طرح گاز‌رسانی به طارم بود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین از اجرای خط تغذیه آب‌بر - گیلوان و آب‌بر - چورزق که از خط انتقال 12 اینچ زنجان - طارم منشعب می‌شود خبر داد و تصریح کرد: با اتمام این طرح دو شهر آب‌بر و چورزق از توابع شهرستان طارم از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند.

وی همچنین در ادامه در رابطه با کنکور امسال گفت: سـلامـت کـنـکـور امسال در کـمـیـسـیـون تأیید شـد.

نصیری قیداری با اعلام تأیید سلامت آزمون سراسری سال 1389 گفت: بررسی قانون نحوه پذیرش دانشجو یا حذف کنکور، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی، ظرفیت رشته‌های پزشکی و چگونگی برگزاری کنکور سراسری حاصل جلسه‌های کمیسیون آموزش و تحقیقات است.

وی تصریح کرد: جلسه اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات با حضور رؤسای سازمان سنجش و آموزش کشور، معاونین آموزشی وزارتین علوم و بهداشت و همچنین مسئولین آموزشی و آزمون‌های وزارت آموزش و پرورش به بررسی کنکور سال 1389 و اجرای قانون نحوه پذیرش دانشجو یا همان حذف کنکور اختصاص داشت.

این نماینده مجلس ادامه داد: آزمون کنکور سراسری سال 1389 با دقت بسیار بالای سازمان سنجش و آموزش کشور، وزارت علوم و همکاری وزارت آموزش و پرورش، نیروهای انتظامی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در تدابیر کامل امنیتی به خوبی برگزار شد و خوشبختانه تاکنون هیچ گزارش و شکایتی راجع به مسئله خاصی از کنکور سراسری ارجاع نشده است.

به گفته وی، نکته حائز اهمیت دیگر در جلسه اخیر بررسی وضعیت ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها در سال 1389 بود که قاعدتاً پس از اعلام نتایج و ظرفیت‌ها داوطلبین باید براساس ظرفیت‌های مذکور رشته‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنند، براساس گزارش وزارت علوم در سال 1389 مجموعاً یک میلیون و ششصد و نود و هشت هزار دانشجو پذیرفته می‌شود که ظرفیت دانشگاه‌های دولتی از این میزان حدود 113 هزار نفر است، به تعبیر بهتر کمتر از 10 درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها مربوط به دانشگاه‌های دولتی تحت پوشش وزارت علوم و بقیه ظرفیت‌ها هم متعلق به دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای آموزش و پرورش، دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی است.

نصیری خاطرنشان کرد: با توجه به کیفیت دانشگاه پیام نور، وزارت علوم تصمیمی برای افزایش ظرفیت در این دانشگاه ندارد اما ظرفیت دانشگاه‌های غیردولتی افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: تأکید کمیسیون آموزش و تحقیقات بر این بود که افزایش تحصیلات تکمیلی در دوره‌های فوق‌لیسانس باعث نشود که ظرفیت دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی کاهش پیدا کند، به خصوص دانشگاه‌های مادر و رشته‌های مهندسی آن که به خاطر کیفیت و استاندارد بسیار بالا مورد توجه همه داوطلبان نخبه قرار دارد، بنابراین کاهش ظرفیت کارشناسی به مصلحت نیست به خصوص که ظرفیت سال 1388 دانشگاه‌های دولتی مادر هم چندان بالا نبود که هم‌اکنون این ظرفیت را کاهش دهیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بررسی نحوه اجرای پذیرش دانشجو و حذف کنکور از دیگر محورهای جلسه کمیسیون آموزش بود، گفت: متأسفانه وزارت آموزش و پروش قادر نیست اطلاعات دقیق دانش‌آموزان را به وزارت علوم منتقل کند، چندین سال است که آموزش و پرورش فاقد مکانیزم دقیق برای انتقال نمرات داوطلبان به وزارت علوم است بنابراین وزارت علوم نهایتاً ناچار می‌شود برای حفظ حق داوطلبین به جای نمره دروس، 15 درصد معدل را اعمال کند که این درست نیست و باید نمرات دروس اعمال شود، این اختلاف شدید وجود دارد و متأسفانه وزارت آموزش و پرورش همت نمی‌کند که یک سیستم دقیق ثبت و ضبط نمرات ایجاد کند، در حالی که اولین قدم اجرای قانون حذف کنکور ساماندهی دقیق وضعیت نمرات دانش‌آموزان و به اصطلاح مکانیزه و کامپیوتری کردن نمرات است.

به گفته نصیری، طی‌ سال‌های اخیر همیشه در زمان بررسی نحوه برگزاری کنکور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مسئولان وزارت علوم و آموزش و پرورش در این خصوص با هم اختلاف پیدا می‌کنند که ما درخواست کردیم این موضوع به هر نحو ممکن حل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet