هدر موبایل
1389/04/17 10:05:00
سرویس اقتصادی
حسینیان :

اصلاح الگوی مصرف بدون اصلاح قیمت حاملهای انرژی امکانپذیرنیست

**رئیس کمیسیون شوراها و امورداخلی کشوراصلاح الگوی مصرف را بدون اصلاح قیمت حامل های انرژی امکان پذیر ندانست و خواستاراین شد؛ از کسانی که مصرف بیشتری دارند مالیات و جریمه اخذ شود.

 

روح الله حسینیان در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به بند «اصلاح قوانین و مقررات، روش ها، ابزارها و فرآیندهای اجرایی» که در سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری به آن تاکید شده است، خاطرنشان کرد: اصلاح ساختاراقتصادی یکی از راه های جلوگیری از اسراف درکشور است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه یارانه دولتی به برخی کالاها، خاطرنشان ساخت: تا زمانی که کشور با سوبسید دولتی اداره شود، قطعا به یک الگوی مناسب اسلامی که همانا جلوگیری از اسراف است، دست پیدا نخواهیم کرد.

رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به قیمت حامل های انرژی در کشور، تصریح کرد: به نظر می آید تا زمانی که انرژی به قیمت بسیار نازل دراختیار مصرف کنندگان قرار گیرد، الگوی مصرف در کشور اصلاح نخواهد شد.

حسینیان افزود: زمانی الگوی مصرف اصلاح خواهد شد که یک عدالت اجتماعی و اقتصادی در تولید و مصرف بوجود آید.

وی درتوضیح این عقیده خود، تصریح کرد: به این معنا که هرکسی کاربیشتری انجام  داد، درآمد بالایی کسب و هرکسی سرمایه بالایی گذاشت، درآمد بیشتری داشته باشد.

حسینیان اضافه کرد: معنای آن سخن، این است؛ هرکسی مصرف بیشتری ازبیت المال داشت، بهره بیشتری از آن  خواهد برد و درنتیجه هیچ تلاشی برای جلوگیری ازاسراف وتبذیر نخواهد شد.

رئیس کمیسیون شوراها براین اساس به قانون هدفمند کردن یارانه ها اشاره کردو افزود: معتقدم انشاءالله طرح هدفمند کردن یارانه ها یک تاثیر بسیار مهمی در الگوی مصرف در جامعه ایجاد خواهد کرد.

نماینده تهران در ادامه با اشاره به وظایف مجلس برای تحقق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح الگوی مصرف، خاطرنشان کرد: از جمله کارهایی که مجلس می تواند با اقدام به آن جلوی اسراف را گرفته و الگوی مصرف را در کشور اصلاح نماید، این است که واقعا برای مصرف بیشتر یک محدودیت و راهکاری بگذارد.

وی افزود: بدین ترتیب که هر کسی بیش از مصرف معمولی جامعه خودش مصرف کرد از آن فرد مالیات و جریمه اخذ شود.

حسینیان تاکید کرد: چنین راهکاری را مجلس می تواند در قانون مالیات ها برای مصرف کنندگان بیش از حد پیش بینی نماید.

رئیس کمیسیون شوراها علاوه براین برای اصلاح الگوی مصرف خواستار تلاش برای احیای فرهنگ اسلامی و انتقال آن فرهنگ به جامعه شد و افزود: خداوند برای نیاز بشر می فرماید:ما به یک اندازه معین از آسمان برکات و خزائن برمردم نازل کردیم و باید بدانند آن چیزی که به عنوان مواد مصرفی در روی زمین است، محدود است.

وی براین اساس، خواستار ایجاد این فرهنگ در میان مردم شد که هر کسی به میزان نیاز خودش مصرف نماید نه بیش از آن.

حسینیان درجمع بندی از سخنانش در پایان این گفت وگو، فرهنگ سازی برای اصلاح الگوی مصرف را برعهده رسانه ها و قانون گذاری برای اصلاح ساختارها را جزء وظایف مجلس دانست و اعلام کرد:این دو باید با دست در دست هم دادن تلاش نمایند که این مصرف پر تبذیری که ما در کشور داریم به یک مصرف متعادل برسد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet