شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/17 10:21:00
سرویس اقتصادی
نماینده شادگان:

هدفمند کردن یارانه ها از راههای اصلاح الگوی مصرف است

**نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی معتقد است با هدفمند کردن یارانه ها در عمل اصلاح الگوی مصرف تا حدودی تحقق می پذیرد.

 

مجید ناصری نژاد در گفتگو با  خبرگزاری خانه ملت خاطر نشان کرد :یکی از اهداف هدفمند کردن یارانه ها همین است که با ارائه قیمت واقعی انرژی میزان مصرف آن نیز کنترل شده و متعادل شود . کسانی که از دهک های پائین جامعه هستند بواسطه یارانه نقدی و مستقیم کمک می شوند ودهک های بالا نیز مبلغ واقعی انرژی مصرفی را می پردازند.

وی یاد آور شد : مراکز مختلف ارائه دهنده آمار در حوزه انرژی چند سالی است که نسبت به بالا رفتن میزان مصرف انژی در کشور در مقایسه با استانداردهای جهانی هشدار می دهند . گزارش ها نشان می دهد میزان مصرف انرژی در ایران حتی از کشور چین بالاتر است و این امر مایه تاسف و نگرانی است . مسولان بطور مستمر به مردم هشدار می دهند و مقام معظم رهبری نیز با نامگذاری سال 1388 بعنوان سال اصلاح الگوی مصرف بر این امر تاکید کردند .

این عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه "دولت باید تمهیداتی را در دو حوزه مصرف خانگی و صنعتی پیش بینی می کرد گفت :

یکی از کارهایی که کمیسیون انرژِی تاکید داشت این بود که وسایلی که انرژی بر است ؛ چه بنزین ، گاز ، برق ، گازوئیل و حامل ها ی انرژِی را باید طوری وارد کنیم که از میانگین مصرف پائینی برخوردار باشند. متاسفانه عمده ماشین آلات صنعتی کشور قدیمی است و بصورت سنتی کار کرده و انرژی بالایی را صرف می کنند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای جهان استفاده کارخانجات از ماشین آلاتی که انرژی زیادی بکار می برند ممنوع شده است.

این نمایده مجلس اضافه کرد  : مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانین کارآمد می تواند در راستای تعدیل مصرف عمومی اقدام نماید . در ضمن با برگزاری جلسات مختلف با کارشناسان و اخذ نظران آنان و ارائه این دیدگاههای به وزارتخانه های نفت ، نیرو ، سازمان انرژی اتمی و ... به دولت فشار آورد تا به سمت استفاده از انرژی ها ی نو مثل انرژی بادی و خورشیدی حرکت کند .

ناصری نژاد در انتها تاکید کرد: نمایندگان با نظارت براجرایی شدن ابلاغیه اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبری و بازدید مستمر از فعالیت های صورت گرفته و صنایع مختلف می توانند این امر را گوشزد کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet