هدر اصلی
1386/12/01 13:27:00
سرویس صحن
اختری در اخطار قانون اساسی:

مجمع تشخیص مصلحت نمی تواند مقدم بر شورای نگهبان رای دهد

عباسعلی اختری نماینده تهران در اخطار قانون اساسی اظهار داشت: طبق اصل ۱۱۲ قانون اساسی، اظهارنظر مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به مجلس شورای اسلامی در طول نظر شورای نگهبان است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، وی افزود: شورای نگهبان اول باید نظر خودش را بدهد و بعد مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به آن نظر بدهد، اما در دو مرحله برعکس این موضوع عمل شده است و نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام نه تنها در عرض شورای نگهبان قرار نگرفته که نمی تواند قرار بگیرد بلکه مقدم بر شورای نگهبان نظر داده است و این یک روالی است که دست و پای مجلس را می بندد.

اختری خطاب به حدادعادل گفت: شما با توجه به اصل 110 و 112 قانون اساسی یک راهکاری بیابید که این روند پیش نیاید والا در همه موارد قانون گذاری ما باید برخلاف رویه اصل 112 عمل بکنیم.

حدادعادل در پاسخ به تذکر اختری گفت: تذکر شما وارد نیست، من برای اطلاع جنابعالی و دوستان دیگر عرض می کنم که مسیر مقرر در اصل 112 قانون اساسی برقرار است و در مواردی که بین مجلس و شورای نگهبان اختلاف نظر باشد قوانین نهایتا به مجمع می رود، لذا این روند سرجای خودش است.

وی افزود: این یک کار جدید است، اعمال نظارت از سوی رهبری که به مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط خود ایشان تفویض کردند، وقتی مجمع چیزی را مغایر با سیاست های کلی نظام بداند و به شورای نگهبان ابلاغ کند این مصداق اصل 110 می شود و مغایرت با این می شود مغایرت با قانون اساسی، لذا مطلب خیلی روشن است و به همین طریق دارد عمل می شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet