هدر موبایل
1389/04/17 16:30:00
سرویس صحن
هدایتخواه:

مسئولان در اجرای اصلاح الگوی مصرف نقش اول را بر عهده دارند

**ستار هدایتخواه با اشاره به ابلاغ سیاستهای کلی اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب ، نقش اول در اجرای این سیاستها را متوجه مسئولان کشور دانست و گفت: مسئولان به عنوان الگوی مردم باید به این نکته مهم توجه داشته باشند و همچنین مهم ترین اقدام در این راستا ترویج آموزه های دینی مانند قناعت و ساده زیستی است.

ستار هدایتخواه عضو کمیسیون فرهنگی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه چه اقدامات عملی باید در رابطه با سیاستهای ابلاغی اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب باید صورت بگیرد و چه دستگاه هایی بهتر است متولی این امر باشند، گفت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب منحصر به یک سال نیست و یک برنامه درازمدت خواهد بود که البته زیرساخت اصلی آن بسترسازی فرهنگی است.

وی متولیان اصلاح الگوی مصرف را دستگاه های فرهنگی مانند صدا و سیما ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه های فرهنگی خواند و افزود: اقدامات اجرایی آن متوجه همه دستگاه ها می شود و همه دستگاه ها باید اصل صرفه جویی ، پرهیز از اسراف ، تبذیر و تجمل گرایی را مبنا قرار دهند.

هدایتخواه ادامه داد: قطعا دستگاه ها و وزارتخانه های اقتصادی و دارایی و مرتبط ،در این زمینه مسئولیت مستقیم دارند به گونه ای که اگر در این خصوص خلاهای قانونی وجود داشته باشد ، این خلاها باید برطرف شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با بیان اینکه مجلس افزون بر وظیفه قانونگذاری در دو عرصه دیگر اصلاح الگوی مصرف می تواند حضور یاید، تصریح کرد: یکی از این دو عرصه به رفتارها ، برنامه ها و هزینه کردهای خود نهاد قانونگذاری باز می گردد به این ترتیب که مجلس می تواند مصداق عملی رعایت الگوی مصرف باشد و تلاش کند تا مجموعه فعالیتهایش به دور از اسراف و تجملگرایی باشد.

وی افزود: مجلس می تواند با نظارت بر عملکرد دستگاه های متولی اصلاح الگوی مصرف بر نحوه هزینه کرد ، اعتبارات و گردش مالی آنان نظارت کند و در این راستا به هدایت آنان بپردازد.

هدایتخواه در ادامه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه موانع فرهنگی در زمینه مصرف ناشی از چه خلاهای فرهنگی است و برای برطرف َشدن آن چه کارهایی باید انجام شود، گفت: بخشی از این موانع فرهنگی به چشم و هم چشمیها بازمی گردد که متاسفانه در بین خانواده های ایرانی رایج است و همین مساله به عدم رعایت الگوی مصرف دامن می زند.

این عضو کمیسیون فرهنگی همچنین افزود: بخش دیگری از این موانع فرهنگی به عادتهای مصرفی مردم ما که نوعا بر پایه اسراف و تبذیر بنیان نهاده شده بازمی گردد که البته شاید بخشی از این فرهنگ از طریق صدا و سیما هم اشاعه داده شده است لذا باید به این نکته توجه داشته باشیم که سیستم های اقتصادی حاکم بر جامعه ما باید به گونه ای باشند که به این مسائل دامن نزنند.

هدایتخواه خاطرنشان کرد: سیستم های اقتصادی ما باید مبتنی بر تولید بیشتر نه برای مصرف بیشتر بلکه برای ثروت بیشتر باشند ، بر این اساس مهم ترین کار این است که آموزه های دینی مانند قناعت و ساده زیستی را در جامعه ترویج دهیم.

وی تاکید کرد: مسئولان ما در اصلاح الگوی مصرف نقش اول را دارند و باید به عنوان الگوی مردم به این مساله توجه کنند ، ضمن اینکه دستگاه های فرهنگی هم باید در نوع فعالیتهای فرهنگی خود متوجه باشند و الگوی مصرفی جامعه را نقد کنند.

هدایتخواه همچنین خاطرنشان کرد: اگر مردم از الگوهای غلط رها شوند در زندگی اقتصادی خود آسایش بیشتری خواهند داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet