حلول ماه ربیع الاول
1389/04/17 15:06:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون انرژی مجلس :

دولت در اصلاح الگوی مصرف کوتاهی کرده است

**جلالیان عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف از سوی مقام مقام معظم رهبری گفت :گرچه بیشترین خطاب ابلاغیه رهبری متوجه سیستم اجرایی است ولی در حال حاضر مجلس در این امر ورود پیدا کرده است.

 عسگر جلالیان در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت خاطر نشان کرد : مجلس هم اکنون آماده است هر گونه  مصوبه ای که ابلاغیه مقام معظم رهبری را تسهیل می بخشد به تصویب برساند.

 وی افزود : مصرف انرژی بنا به دلایل مختلف در کشور ما بالاست . در حوزه های مختلف انرژی از آب و برق گرفته تا  حامل های انرژی شاهد مصرف بالای انرژی هستیم.

نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد :مقام معظم رهبری سال 88 را سال اصلاح الگوی مصرف نام گذاری کردند . اهم این برنامه متوجه دستگاه اجرایی کشور بود و ضرورت داشت که دولت زیر ساخت های لازم را فراهم می کرد که متاسفانه اقدامات مناسبی از سوی دولت انجام نشده و در این امر کوتاهی شده است . برای مثال دولت باید آئین نامه های اجرایی تدوین کرده و دستگاههای مختلف و در راس آنها وزارتخانه های نیرو و صنایع را به اصلاح الگوی موظف می کرد.

این نماینده مجلس یا دآور شد : سیستم اجرایی کشور بیشتر توجه خود را به سمت مردم معطوف کرده است . این در حالی است که وقتی صنایع تولیدی کشور متناسب با الگوهای جهانی انرژی مصرف نمی کنند نمی توان از مردم توقع چندانی داشت . مثلا وقتی در بازار کالاهای استانداری برای جلوگیری از نشات آب  وجود ندارد نمی توانیم از مردم بخواهیم در مصرف آب صرفه جویی کنند . کالاهای موجود در بازار با استاندارها و الگوهای مصرف مطابقت ندارند . لذا دولت بیش از هر چیز باید صنایع را به تولید کالاهای استاندارد در جهت کاهش مصرف انرژی ترغیب کند تا همانطور که در این مثال اشاره شد یک شیر اب بی استاندارد بطور ناخود آگاه مصرف بالای انرژی را به مردم تحمیل نکند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet