حلول ماه ربیع الاول
1389/04/17 16:29:00
سرویس اقتصادی
جمشید انصاری:

دولت در برابر واگذاری معدن انگوران مقاومت می‌کند

**دولت برخلاف سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در برابر واگذاری معدن انگوران مقاومت کرد.

جمشید انصاری نماینده مردم طارم و زنجان با بیان این مطلب به روزنامه مردم نو زنجان گفت: زمانی که دولت امتیاز بهره‌برداری از معدن را برعهده‌گرفت، معدن با مشکلات زیادی مواجه شد و برخی از کارخانه‌هایی که ایجاد شده بودند با مشکل عدم تحویل به موقع ماده معدنی روبه رو شدند.

وی افزود: پس طبیعی بود که مردم (سهامداران) نسبت به این موضوع حساسیت از خود نشان دهند و مطالبه حقوق‌شان را از طریق نمایندگان مجلس پی‌گیری کنند تا امتیاز بهره برداری از این معدن به واحد‌های فعال در استان برگشت داده شود.

وی اظهارداشت: وقتی گزارش درآمدهای دولت از محل معدن انگوران را در سال 1387 مطالعه می‌کنیم، متوجه می‌شویم دولت از محل بهره برداری این معدن بیش از 140 میلیارد تومان سود خالص کسب کرده است و این درآمد هم به خزانه دولت ریخته نشده است، بلکه به حساب شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ریخته شده و این شرکت با استفاده از چنین درآمدی در نقاط دیگری به غیر از زنجان اقدام به سرمایه‌گذاری کرده است.

انصاری ادامه داد: مردم و نمایندگان استان از آن تاریخ تا امروز پیگیر آن هستند، تا هر چه زودتر این مشکل رفع شود.

وی گفت: در‌سالهای 1375 و 1376 برای بهره‌برداری از معدن انگوران و سرعت بخشیدن به ایجاد صنایع جانبی سرب و روی، دولت تصمیم گرفت یک شرکت سهامی عام ایجاد کند و وجود این معدن مبنای تشکیل شرکت توسعه معادن روی ایران شد. بر اساس تصمیم دولت واعتمادی که مردم استان به دولت داشتند، آمدند سهام شرکتی را خریدند که دلیل تشکیل آن وجود معدن انگوران بود و در کنار آن ایجاد و گسترش صنایع جانبی سرب و روی در استان بود که با تأسیس شهرک تخصصی سرب و روی کشور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آن تکمیل شد. در این واحدها حدود 8 هزار فرصت شغلی به وجود آمد، یعنی هشت هزار نفر از مردم زنجان در صنعت سرب و روی مشغول کار شدند.

وی افزود: یعنی اگر معدن انگوران در استان زنجان نبود، دلیلی نداشت که شرکت توسعه معادن روی در استان زنجان تشکیل شود و می‌شد چنین شرکتی را نیز همانند بقیه واحدهای بزرگ صنعتی در تهران یا اصفهان تشکیل داد.

 انصاری یادآورشد: بنابراین مردم سهام این شرکت را خریدند چون اعتماد کرده بودند و می‌دانستند این شرکت با توجه به وجود معدن انگوران و ذخایر سرب و روی موجود در آن تشکیل شده و بهره‌برداری از این معدن را شرکت توسعه معادن روی برعهده خواهد داشت.

 بر اساس همین فلسفه دولت در سال 1378 بهره‌برداری از معدن انگوران را به این شرکت سپرد.

 این حق بهره‌برداری یک دوره دیگر نیز در دولت تمدیدشد و طبیعی بود مردم توقع داشته باشند حق بهره‌برداری از این معدن برای دوره‌های بعد نیز به شرکت توسعه معادن روی که با هدف توسعه صنعت روی کشور تشکیل شده بود واگذر شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet