هدر اصلی
1389/04/18 17:01:00
سرویس فرهنگی

لوح فشرده دوره کامل روزنامه مجلس در بازار نشر

**مدیریت فناوری اطلاعات کتابخانه مجلس شورای اسلامی در ادامه تولید لوح فشرده مطبوعات و مجلات قدیمی، لوح فشرده روزنامه مجلس را در یک بسته شامل دو DVD روانه بازار نشر کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، این بسته نرم افزاری مشتمل بر 5 سال انتشار دوره کامل روزنامه مجلس بین سال های 1324 تا 1330 قمری است که تصاویر کامل آن در اختیار پژوهشگران و علاقه مندان قرار گرفته است.

روزنامه مجلس، نخستین روزنامه پارلمانی ایران است که شماره اول آن در روز یکشنبه 8 شوال المکرم سال 1324قمری یعنی در حدود پنجاه روز پس از افتتاح مجلس انتشار یافت. در صفحه نخست این روزنامه، علاوه بر نام آن که  «روزنامه مجلس» است، از میرزا محمد صادق طباطبائی به عنوان مدیر کل نشریه یاد شده و آدرس آن  «طهران خیابان جلیل آباد» قید شده است. قیمت هر شماره آن یک شاهی و قیمت اعلانات هر سطری ده شاهی عنوان شده که با تکرار، تخفیف هم در نظر گرفته شده است.

در نخستین صفحه این روزنامه درباره اهداف آن چنین آمده است :

این روزنامه به کلی مطلق و آزاد است و در مباحث و مذاکرات و مشروعات مجلس شورای ملی ایران و کلیه امور پلیتکی و تجارتی و اجتماعی و آنچه راجع به اصلاحات ملکی و امور ملی و مربوط به فواید عامه و عواید نوعیه و دایر به حقوق عالم اسلامیت و اجرای احکام اسلام و مدافعه حدود وطن باشد با کمال آزادی سخن می راند. مذاکرات یومیه دارالشورای کبری و لوایح و مقالات و آراء و افکار ملت را در موارد مذکوره بالخصوص منتشر خواهد نمود.

توجه داریم که شعبان 1324، ماه مشروطه است و این نشریه از همان روزهای نخست به هدف ساماندهی به اخبار و اطلاعات مربوط به مجلس و همین طور ارائه دیدگاه درباره مسائل سیاسی و اجتماعی به راه افتاده است.

آن زمان، در اصفهان و تبریز و برخی از شهرهای دیگر هم، روزنامه ها و نشریات شروع به فعالیت کرده و اصولا دهه اول مشروطه را از یک زاویه باید دهه چاپ نشریات دانست. این دهه را می توان با دهه بیست و همین طور سالهای 60-58  شمسی در ایران مقایسه کرد.

خوشبختانه روزنامه مجلس در سال 1375 شمسی طی پنج مجلد توسط کتابخانه مجلس باز چاپ شد که در اینجا لازم است از بانیان آن استاد عبدالحسین حائری و جناب آقای دکتر غلامرضا فدایی عراقی سپاسگزاری کرد. در مقدمه جلد پنجم آن شرحی در باب روزنامه مجلس به دست داده شده و برای هر سال آن شرح مختصری ارائه شده است که برای شناخت تاریخچه آن بسیار سودمند است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet