خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/19 11:35:00
سرویس اقتصادی
خباز در گفت وگو با خانه ملت:

دولت اصلا به بحث واگذاری‌ها باور ندارد

**یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی؛ گزارش اول کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در بحث واگذاری ها را تکان‌دهنده خواند و افزود: بر اساس این گزارش مشخص می‌شود که دولت اصلا واگذاری‌ها را باور ندارد.

"محمدرضا خباز" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به گسترش واگذاری ها به بخش های شبه دولتی و غیر خصوصی عنوان کرد: کلیت این اتفاق بی‌سابقه؛ در این دوره باعث شد که مجلس برای اولین بار در طول 30 سال از عمر خود کمیسیون ویژه‌ای با عنوان کمیسیون بررسی و نظارت بر اجرای سیاست‌های اصل 44 را تشکیل دهد که تشکیل این کمیسیون نشان‌دهنده نگرانی مجلس از این موضوع بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با تاکید بر اینکه باید این باور در دولت به وجود آید که مردم بهتر از بخش دولتی تصدی‌گری می‌کنند، عنوان کرد: دولت باید بپذیرد که تصدی‌گری‌ها کار مردم است و حاکمیت و نظارت کار دولت. در گزارش دوم کمیسیون اصل 44 که اخیرا آماده شده است نیز آمده است که تا به حال تنها 10 درصد از واگذاری‌ها واقعی و به بخش خصوصی بوده است.

این تحلیلگر اقتصادی گفت: در برنامه‌ پنجم توسعه مواد جدیدی در این زمینه تصویب خواهد شد البته معتقدیم با تصویب مواد مشکل حل نمی‌شود و این مشکل تنها با ایمان و باور و مواخذه قابل حل است والا قانون تا به حال وجود داشته اما بد عمل شده است. لذا باید این ایمان و باور در مسوولان به وجود آید و با متخلفین به شکل جدی از سوی مجلس برخورد شود.

خباز با اشاره به احکام دولت درمورد خصوصی سازی در لایحه برنامه پنجم توسعه گفت: البته هرچند که در لایحه‌ برنامه پنجم؛ دولت صراحتا عنوان نکرده است که خصوصی‌سازی را قبول ندارد اما مواد را آنقدر پیچیده و در بعضی موارد بی‌خاصیت کرده است که نتیجه همان می‌شود. یعنی آنقدر این بحث را لفت و لعاب داده است که نتیجه آن همان عمل نکردن به بحث خصوصی‌سازی می‌شود؛ لذا ما معتقدیم که تنها راهکار این است که این باور در دولت به وجود آید. نماینده‌ی کاشمر در مجلس، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این گفته رییس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه نرخ تورم به 4/9 درصد کاهش یافته است، گفت: ما بارها از طریق رسانه‌های کشور اعلام کرده‌ایم که آقایان استدلال‌های علمی خود را در این زمینه به کمیسیون اقتصادی مجلس ارایه کنند.

خباز با اعتقاد به اینکه تا زمانی که بانک مرکزی زیر نظر قوه مجریه باشد شاید نتواند بطور مستقل کار کند، افزود: بانک مرکزی باید مستقل بوده و زیر نظر یک قوه نباشد چون این بانک مسوول حفظ ارزش‌های ملی و ذخایر است و اگر زیر نظر یک قوه باشد مجبور می‌شود دستورات آن  را اعمال کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یادآور شد: پیش از این وزیر کار در خصوص نرخ بیکاری سخنانی گفته بود که بنده کتبا از ایشان سوال کردم که تعریف شما از انسان بی‌کار چیست و شاغل چه کسی است؟ این وزارتخانه به من پاسخ داد که از نظر ما شاغل کسی است که در هفته یک ساعت بر سر کار برود یعنی با تغییر تعریف؛ نرخ بیکاری را پایین آورده بودند. در بحث تورم نیز شاید در تعریف کالاهایی که در سبد کالا از آن اسم می‌برند تغییراتی به وجود آمده باشد و یا تعریف تورم را تغییر داده باشند و لذا آنچه که مردم لمس می‌کنند با آنچه از زبان مسوولان شنیده می‌شود متفاوت است و این نوع سخن گفتن‌ها نمک به زخم مردم پاشیدن است.

خباز در پایان گفت وگوی خود با خانه ملت یادآور شد: دولت موظف است تا آخر برنامه چهارم توسعه تورم را یک رقمی کند و شاید هم‌اکنون چون این مسئله را حل نکرده است دارد صورت مسئله را پاک می‌کند و می گوید نرخ تورم به 4/9 دهم درصد رسیده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet