هدر موبایل
1389/04/19 11:48:00
سرویس اقتصادی
ابطحی پیشنهاد کرد:

گنجاندن سیاست‌های اصلاح‌الگوی‌مصرف در برنامه‌پنجم

**یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: در حال حاضر مهم ترین نکته این است که کمیسیون تلفیق سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در خصوص اصلاح الگوی مصرف را در برنامه پنجم توسعه بگنجاند تا این سیاست‌ها جنبه برنامه‌ای پیدا کرده و همه دولت‌ها موظف به اجرای آن شوند.

"سید محمد جواد ابطحی" نماینده خمینی شهر و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه چه اقدامات علمی باید در رابطه با اصلاح فرهنگ مصرف همانگونه که رهبر معظم انقلاب سیاستهای کلی آن را ابلاغ کردند صورت بگیرد و چه دستگاه هایی بهتر است متولی این امر باشند، اظهار داشت: در دستگاه های مختلف قانون لازم برای اجرای این سیاستها وجود دارد اما اگر دستگاهی متوجه نقص قانون شود می تواند با ارائه لایحه ای به مجلس آن را برطرف نماید.

وی افزود: البته این اقدامات باید سال گذشته که متناسب با شعار(اصلاح الگوی مصرف) آن بود انجام می شد اما متاسفانه با وجود جریان پس از انتخابات این اتفاق نیفتاد؛ لذا اکنون از همه دستگاه ها تقاضا داریم تا در اجرای سریع این سیاستها همت کنند و همچنین اگر مشکلات قانونی وجود دارد به اعلام آن بپردازند.

ابطحی معتقد است مردم به دست زمامداران خود نگاه می کنند و مسئولان امر می توانند الگوی مردم باشند لذا مسئولان باید از خود آغاز کنند.

این عضو کمیسیون فرهنگی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه موانع فرهنگی در زمینه مصرف ناشی از چه خلاهایی است و برای برطرف شدن آن باید چه اقداماتی انجام شود، تصریح کرد: متاسفانه در جامعه توجه به دنیا را به صورت افراطی می توانیم مشاهده کنیم به گونه ای که حتی برخی از دستگاه ها رعایت مسائل مصرفی را نمی کنند.

وی افزود: ما از کسانی متوقع هستیم که خود از مدیران و روشنفکران جامعه هستند و لذا این افراد باید نشان دهند که به اصلاح الگوی مصرف پایبند هستند به گونه ای که گاه مشاهده می شود که وقتی یک مدیر عوض می شود دکورهای آنچنانی و هزینه بر مورد استفاده قرار می گیرد.

ابطحی ادامه داد: همچنین شهرداریها هم باید در اقدامات خود این موضوع را رعایت کنند؛ اما هر روز مشاهده می کنیم که جدولی که 6 ماه قبل احداث شده است، خراب می شود و دوباره با تغییراتی دیگر ساخته می شود؛ بنابراین اصلاح الگوی مصرف را همه باید سرلوحه کار خود قرار دهند.

این عضو کمیسیون فرهنگی همچنین گفت: عادتهای مصرفی در جامعه ما به گونه ای شده است که مردم گاه رعایت کردن و صرفه جویی را ضد ارزش می دانند.

وی افزود: به طور مثال اعلام می شود که فلان شماره رند یک تلفن همراه به قیمت 57 میلیون تومان فروخته شده است، حال باید پرسید که این اخبار توسط چه ارگانی اعلام می شود.

ابطحی همچنین با اشاره به اقدامات مهم صدا و سیما در این خصوص گفت: از سوی دیگر تهیه کنندگان سریال های ما نیز باید به اصلاح الگوی مصرف توجه ویژه ای داشته باشند تا این فرهنگ در بین مردم نهادینه شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet