روز مجلس
1389/04/20 13:45:00
سرویس سیاسی
عضو هیات تطبیق قوانین

2 ماه است که مصوبات دولت به مجلس ارسال نمی‌شود

**عضو هیات تطبیق قوانین مجلس با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبحث بر تعامل سازنده بین قوا خواستار ارسال هرچه سریعتر مصوبات هیات دولت به مجلس شد.

"فرهاد تجری" نماینده مردم در گفت و گو با خانه ملت درخصوص عدم ارسال مصوبات هیات دولت به مجلس و اشکالاتی که در روند اجرایی قانون ایجاد خواهد کرد گفت: برطبق قانون اساسی دولت موظف است ضمن ابلاغ برای اجرای مصوبات همزمان یک نسخه از مصوبات را برای رئیس مجلس ارسال کند؛ رئیس مجلس هم بررسی این مصوبات را به هیات تطبیق قوانین تفویض کرده است و این هیات بعد از بررسی نظرات مشورتی خود را به رئیس مجلس ارائه خواهد داد و ایشان هم تصمیم درست را اتخاذ خواهند کرد.

وی افزود: این روند همیشه وجود داشته است اما بیش از 2 ماه است که متاسفانه دولت برخلاف نص قانون اساسی مصوبات و تصویب نامه های حواشی را برای مجلس شورای اسلامی نمی فرستد.

تجری ادامه داد: مصوبات که قبلاً از هیات دولت به مجلس می آمد عمدتاً ایرادات زیادی داشت اما از یک سال قبل و بعد از تغییرات در معاونت حقوقی ریاست جمهوری این اشکالات و ایرادت حقوقی در مصوبات دولت کمتر شد و انتظار می رفت باتوجه به اینکه تخلفات از قوانین عادی در مصوبات درست کمتر شد، مصوبات به هیات تطبیق ارسال شود تا با حرکت سریع تر و پرشتاب تری تعادل بین دولت و مجلس برقرار شود.

وی با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر تعامل و ارتباط سازنده بین قوای کشور خاطرنشان کرد: انتظار ما از دولت این است که هر چه سریعتر نسبت به اجرای قوانین و ارسال مصوباتش اقدام کند.

وی افزود: معاونت پارلمانی ریاست جمهوری بعد از تذکر آقای صدر اعلام کردند که این مسئله اصلاح شده و مصوبات ارسال خواهد شد اما هیات تطبیق تا آخرین جلسه ای که داشت با این شکل روبه رو بود که مصوبات را ارسال نمی کردند.

تجری با اشاره به تاکیدات لاریجانی مبنی بر اینکه این مسئله رسانه ای شود اظهار داشت: ایشان تاکید داشتند که این مسئله عمومی نشود تا بتوان با تعامل و گفت و گو با دولت این مسئله برطرف شود.

وی اختیارات هیات تطبیق را برگرفته از اختیارات ریاست مجلس دانست و عنوان کرد: ریاست مجلس در گذشته به انحای مختلف تاکید بر ارسال توسط دولت داشته اند و اگر قرار باشد مجلس تصمیمی در مقابل دولت بگیرد ایشان تصمیم خواهند گرفت.

وی ادامه داد: تفسیر دولت این است که خیلی از مصوبات در قالب تصویب نامه تلقی نمی شود و ضرورتی برای ارسال به مجلس ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet