شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/20 18:14:00
سرویس سیاسی
توسط پارلمان اروپا و کنگره آمریکا و سازمان ملل صورت گرفت

نامگذاری روز جهانی همبستگی با قربانیان نسل‌کشی در بوسنی

**کنگره آمریکا، پارلمان اروپا و سازمان ملل متحد تصمیم گرفته‌اند تا روز کشتار سربرنیتسا در بوسنی را به عنوان روز جهانی همبستگی با قربانیان نسل‌کشی در سربرنیتسا بنامند.

به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، براساس این تصمیم ، مقرر شد تا روز همبستگی با قربانیان شهر سربرنیتسا واقع در کشور بوسنی و هرزه گوین گرامی شمرده شود.

پیش از این کنگره آمریکا و پارلمان اروپا طرحی را درباره سربرنیتسا به تصویب رسانده بودند که بر اساس آن، به رسمیت نشناختن حوادث کشتار سربرنیتسا ، جرم خواهد بود و قابلیت پیگرد قانونی و مجازات خواهد داشت.

در همین حال، امروز یکشنبه مراسم باشکوهی برای گرامیداشت پانزدهمین سالگرد جنایت سربرنیتسا در این منطقه برگزار خواهد شد و ده ها هزار نفر از خانواده های قربانیان جنایات سربرنیتسا، شهروندانی از کشورهای اروپایی، فعالان انجمن های بشردوستانه و شخصیت ها و مقامات تعدادی از کشورها در این مراسم حضور خواهند داشت.

همچنین دکتر "حارث سیلایجیچ" رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزه گوین ، نمایندگانی از اتحادیه اروپا و دولت آمریکا در این گردهمایی شرکت می کنند.

گفتنی است کشتار یا نسل‌کشی سربرنیتسا که بعد از جنگ جهانی دوم، بزرگ‌ترین نسل‌کشی در اروپا به‌شمار می‌ رود منجر به قتل حدود هشت هزار نفر از ساکنین بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا  توسط ارتش صربستان شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet